Maseczki minimalizują ryzyko zakażenia, jednak nie oznacza to, że zawsze będą czyste i w pełni bezpieczne. Uważajcie na wirusa.. Pixabay.com/HubertPhotographerŹródło: Pixabay.com/HubertPhotographer
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 7 Kwietnia 2020

Ile wirus utrzymuje się na maseczce? Zatrważające badania ujawniają wszystko

Maseczki ochronne noszone poza domem z pewnością w znacznym stopniu minimalizują ryzyko zakażenia, chroniąc przed tym także innych w naszym otoczeniu. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą czyste i w pełni bezpieczne oraz że żadne wirusy im niestraszne. Otóż prawda jest inna i niestety maseczka również może być siedliskiem wirusów i innych bakterii, które łatwo mogą przedostać się z niej do naszych organizmów. Dotyczy to także groźnego wirusa SARS-CoV-2, przed którym wszyscy skutecznie chcemy się uchronić. Najnowsze badania są przerażające. Jak długo potrafi utrzymywać się wirus na maseczce? Wyjaśniamy.

Najnowsze badania mówią o tym, że wirus na maseczce ochronnej może utrzymywać się nawet do tygodnia. Nowe ustalenia badaczy opisuje hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Jak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domuJak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domuCzytaj dalej

Maseczki minimalizują ryzyko zakażenia, jednak nie zawsze są w pełni bezpieczne. Wirus może utrzymywać się na nich nawet tydzień

Zdaniem naukowców z Honkongu, nawet tydzień może przetrwać wirus na maseczce ochronnej. Jak ostrzegają eksperci, najważniejsze jest, żeby nie dotykać zewnętrznej części maseczki oraz prawidłowo ją zakładać i ściągać, starając się przy tym także nie dotykać twarzy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie tylko ryzyko zakażenia wirusem. Strażacy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem w lasach
2. Dziewięć razy siedział w więzieniu. Wyszedł. Przez okno włamał się do mieszkania na trzecim piętrze

"South China Morning Post" opisuje publikację, która ukazała się w magazynie "Lancet". Jak wynika z ustaleń naukowców, wirus w środowisku mu sprzyjającym może długo utrzymywać swoją siłę zakażania. Jednak po poddaniu go prostym metodom dezynfekcji, łatwo i szybko możemy się go pozbyć - zapewniają eksperci.

Jak wykazały wyniki badań, wirus może przetrwać na np. papierze mniej niż trzy godziny, z kolei na drewnie ok. dwa dni, z banknotów czy szkła znika zaś dopiero po czterech dniach. Sytuacja z maseczkami ochronnymi wygląda niestety jednak najgorzej, bowiem na ich zewnętrznej powierzchni naukowcy mogli zlokalizować koronawirusa nawet po siedmiu dniach od zainfekowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Czeka nas nakaz noszenia maseczek? Ministerstwo Zdrowia wskazuje nawet jakich
  3. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Kolejne 119 osób zakażonych, są ofiary śmiertelne
  4. Już dziś Biedronka wprowadza pilne zmiany. Chodzi o godziny otwarcia sklepów w całym kraju
  5. Nie tylko ryzyko zakażenia wirusem. Strażacy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem w lasach
  6. Wyszły na spacer do parku, dostały po 12 tys. zł kary. Lepiej zostać w domu

Źródło: fakty.interia.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News