Marsz Niepodległości 2019
Źródło: wtv.pl
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 12 Listopada 2019

Marsz Niepodległości oczami zagranicznych mediów. Jest inaczej, niż w ubiegłych latach

Marsz Niepodległości po raz kolejny przeszedł ulicami polskiej stolicy, 11 listopada 2019 roku. Wydarzenie, jak co roku, jest szeroko komentowane nie tylko w krajowych, ale i zagranicznych mediach, zaniepokojonych jego charakterem.

Tegoroczna edycja Marszu Niepodległości wyróżniała się na tle poprzednich swoją łagodnością. Nie zmienia to faktu, że biorący w nim udział nacjonaliści wykrzykiwali antyunijne i homofobiczne hasła. Na trasie marszu spalono flagę Unii Europejskiej.

Nagranie małej dziewczynki z wczorajszego marszu obiega internet. Wzbudza silne emocjeNagranie małej dziewczynki z wczorajszego marszu obiega internet. Wzbudza silne emocjeCzytaj dalej

Rok 2019 był jednak znacznie bezpieczniejszy, niż 2013, czy 2014, kiedy miejsce miały poważne zamieszki. Tym samym, również opinie korespondentów nie są tak ostre, jak poprzednio.

Marsz Niepodległości 2019: komentarze

Marsz, jak co roku, opisywali nasi sąsiedzi. Radio ZET cytuje niektóre, z niemieckich mediów.

- Uczestnicy machali polskimi flagami, odpalali race i petardy. Nad marszem unosiła się mgła w barwach narodowych, słychać było polski hymn i hasła jak „Bóg, Honor i Ojczyzna” - czytamy w "Die Zeit".

ZDF z kolei, jak zauważa Radio ZET, określiło marsz, jako pełen haseł przeciwnych „imigracji, homoseksualistom, Brukseli i wszystkiemu co jest niepolskie”.

Komentarzy możemy szukać dalej, niż za naszą zachodnią granicą. Jednym z mediów, opisującym wydarzenie, jest arabska Aljazeera.

- Obecni na marszu nacjonaliści byli skupieni na zewnętrznych "zagrożeniach", takich jak imigranci i uchodźcy, islam, Żydzi, oraz na wrogach wewnętrznych - liberalnych mediach, "komunistach" i "marksistach kulturowych" - czytamy na łamach Aljazeery.

Medium przytoczyło również wypowiedzi Ziemowita Przebitkowskiego z Młodzieży Wszechpolskiej.

- Od samego początku maszerowaliśmy przeciwko masowej imigracji. To dobrze, bo dbamy o dobro narodu - cytuje działacza medium.