Marsz Niepodległości: Obywatele RP, KOD, OSK wyprowadzone przez policję
Źródło: wtv.pl
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 11 Listopada 2019

Marsz Niepodległości: policja wyprowadza posłanki, narodowcy krzyczą obelgi. Nasze nagranie

Marsz Niepodległości po raz kolejny przeszedł ulicami Warszawy. Brało w nim udział od 47 do 150 tys. osób (w zależności od źródła). W stolicy organizowane były także inne, alternatywne wydarzenia z okazji święta 11 listopada, w tym antyfaszystowski marsz "Za wolność waszą i naszą!". Część osób, niezgadzających się z hasłami, jakie pojawiają się na Marszu Niepodległości, w tym Obywatele RP, aktywiści i polityczki - Joanna Scheuring-Wielgus oraz Wanda Nowicka - postanowiły zaprotestować.

Na trasie marszu, pod palmą na rondzie de Gaulle'a, pojawił się transparent z napisem "Konstytucja". Inicjatorzy jego montażu, Obywatele RP, KOD Mazowsze oraz Ogólnopolski i Warszawski Strajk Kobiet, protestowali przeciwko propagowaniu nacjonalistycznych treści.

Prymas Polski skrytykował organizatorów Prymas Polski skrytykował organizatorów "Marszu Niepodległości". Musiało zabolećCzytaj dalej

- Staniemy z Konstytucją RP. To konstytucja stanowi o godności człowieka, zakazie propagowania ustroju totalitarnego, demokratycznym państwie prawa. Stanowi również o tym, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i obywatelek, a nie tylko wybranej grupy “Prawdziwych Polaków” - czytamy na stronie wydarzenia.

Przypominamy, że również w tym roku, na marszu pojawiły się hasła, takie jak: "Tu jest Polska, nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera" czy "nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa".

Marsz Niepodległości 2019 roku: Obywatele RP, KOD, OSK i polityczki wyprowadzone przez policję

Wraz z wymienionymi organizacjami, pod palmą na rondzie de Gaulle'a, protestowały posłani Joanna Scheuring-Wielgus oraz Wanda Nowicka. Pierwsza z nich w emocjonalnych słowach opisała później zaszłą sytuację.

- Dowiedziałam się dzisiaj od „prawdziwych Polaków”, że mam „spierdalać z Polski do Rosji”, że jestem „krową”, że „nie jestem Polką”, że jestem „czerwoną komunistką”, „ szajbusem”, że „jestem jebnięta” - napisała Scheuring-Wielgus na Facebooku.