Robert Bąkiewicz, szef Marszu Niepodległości, krzyczał na zgromadzeniu "Nie przepraszam za Jedwabne".. (screen) Facebook/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych
Źródło: (screen) Facebook/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 17 Listopada 2020

Wyciekło nieznane nagranie lidera Marszu Niepodległości. Nie mieści się w głowie

Kolejne gromy sypią się na szefa stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Robert Bąkiewicz na jednym z filmów krzyczy "Nie przepraszam za Jedwabne", tym samym po niemal zaprzeczając wydarzeniu, które miało miejsce w 1941, w czasie II wojny światowej. To kolejna informacja pogrążająca narodowca.

Film pokazał się na Facebooku Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Przełomowa i zaskakująca decyzja w życiu Marty Kaczyńskiej, mowa o jej małżeństwie. Nikt się nie spodziewałPrzełomowa i zaskakująca decyzja w życiu Marty Kaczyńskiej, mowa o jej małżeństwie. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Szef Marszu Niepodległości popiera zbrodnię dokonaną na Żydach?

Hasło "nie przepraszam za Jedwabne" uznane zostało w 2013 roku przez Sąd Okręgowy w Białymstoku za "nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych". Podczas jednego z marszów hasło to krzyczał Robert Bąkiewicz, szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

W związku z uzyskanym materiałem Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował na swoim Facebooku o wysłaniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jak zaznacza administrator strony, nie jest to jedyne zawiadomienie złożone przez niego na Bąkiewicza.

- "Inne zawiadomienia dotyczyły min publicznego nawoływania przez Bąkiewicza do popełnienia zbrodni zabójstwa wobec osób pochodzenia żydowskiego, pobicia młodej dziewczyny oraz napadu i kradzież własności starszej kobiety przed wejściem do kościoła" - możemy przeczytać w poście z opublikowanym filmem.

- "Nie możemy liczyć na prokuraturę Zbigniewa Ziobry, która otacza parasolem ochronnym skrajną prawicę. Prowadzimy śledztwo sami, mamy nagrania, zeznania świadków, zdjęcia dokumentujące naruszenie prawa przez nacjonalistów. Jesteśmy na ostatniej prostej do postawienia ich przed sądem" - napisał w ostrych słowach administrator OMZRiK.

Zbrodnia w Jedwabnem - gruda w relacjach polsko-żydowskich

Wokół zbrodni w Jedwabnem wciąż toczy się spór, nie jest on jednak sporem historycznym, a głównie ideologicznym. Według badań wiadomo, że 10 lipca 1941 polscy mieszkańcy wsi Jedwabne w powiecie łomżyńskich najpierw męczyli żydowskich współmieszkańców, a potem spalili stodołę, w której wcześniej ich zamknęli, równocześnie grabiąc domy ginących w płomieniach ludzi. Wiadomo też, że zbrodnię zainspirowali niemieccy żołnierze, ale wykonawcami na pewno byli Polacy.

Skandaliczne zachowanie Kingi Dudy z okazji urodzin. Ujawniono zdjęcia i wideo, trafiły do sieci - na pewno niechcianeSkandaliczne zachowanie Kingi Dudy z okazji urodzin. Ujawniono zdjęcia i wideo, trafiły do sieci - na pewno niechcianeCzytaj dalej

Jest to jedna z paru kart czarnej historii polsko-żydowskiej w czasie wojny. Od lat prawicowe środowiska zaprzeczają jednak faktom i twierdzą, że zbrodni dokonali Niemcy, a mieszkający w Jedwabnem Polacy byli niewinni. Niegdyś w podobnym nurcie wypowiadali się jedynie członkowie takich organizacji jak Ruch Narodowy, teraz jednak za sprawą polityki historycznej PiSu podobne słowa i działania pokazują politycy rządzącej formacji.

Źródła tego negacjonizmu znajdują się głęboko w polskim myśleniu o historii w czasie II wojny światowej. Polacy zawsze stawiani byli wtedy, właściwie na równo z Żydami, którzy zginęli w czasie Zagłady, jako ofiary wojny. Postrzeganie tego faktu całkowicie zmieniła książka Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka", która szybko stała się obiektem dyskusji i odczarowała mit dotyczący Polaków jedynie jako niewinnych ofiar.

Marsz Jedności i decyzja sądu

W 2011 roku grupa mężczyzn zakłóciła Marsz Jedności zorganizowany jako protest przed nasilającą się falą nienawiści na tle rasowym w Polsce, w tym zdewastowaniu pomnika zamordowanych w Jedwabnem Żydów. Krzyczeli hasła "Polska cała tylko biała", "naszą bronią nacjonalizm" i "nie przepraszam za Jedwabne".

- Popieranie nienawiści rasowej jest zakazane przez polskie przepisy, polską konstytucję i różne akty międzynarodowe. To nie jest tak, że wolność słowa jest niczym nieskrępowana - określił sąd w Białymstoku. - Zakłócający Marsz Jedności kontrmarsz odzwierciedlał poglądy grupy rasistowskiej, której działania budziły i budzą niepokojów w wielokulturowym społeczeństwie województwa podlaskiego.

- Historia naszego kraju, to, co w niej przeszliśmy, również sprawy trudne, jest częścią sumienia narodu - dodała prowadząca sprawę sędzia.

To oznacza, że za wykrzykiwane hasła Roberta Bąkiewicza może spotkać kara, wszystko jednak zależy od tego, jak dalej potoczy się sprawa. Za miesiąc OMZRiK powinien poinformować o rozwoju sprawy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki. Polacy ocenili Kościół, wystawiając rachunek, najbardziej zaskakuje opinia młodych
2. PKO BP bije na alarm, klienci zagrożeni. Bank apeluje o szczególną ostrożność
3. Zażenowany Grzegorz Markowski przerwał milczenie ws. pieniędzy od Glińskiego. "Byłoby niemoralne"

źródło: [Facebook/OMZRiK][bialystok.wyborcza.pl]

Kotlety mielone bez mięsa? Świetna opcja dla osób, które mają problemy z cholesterolem lub nadwagąKotlety mielone bez mięsa? Świetna opcja dla osób, które mają problemy z cholesterolem lub nadwagąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscy
  2. Umieść w słoiczku chrzan, czosnek i imbir, a stworzysz przepotężny, naturalny antybiotyk. Zabija wirusy i bakterie w mgnieniu oka
  3. "Proszę Boga, aby przebaczył zmarłemu". Zaskakujące kondolencje abp. Gądeckiego w związku ze śmiercią kard. Gulbinowicza
  4. Na planie "The Voice of Poland" polały się łzy, niespodziewane. Do czego doszło i skąd tyle emocji?
  5. Kinga Rusin rzuciła wszystko i spakowała walizki. Gwiazda TVN przeprowadziła się do miejsca, które tłumnie odwiedzane jest przez setki wczasowiczów
  6. Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów