Marian Filar odszedł w wieku 77 lat.. publicdomainpictures.net/Riaan BadenhorstŹródło: publicdomainpictures.net/Riaan Badenhorst
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Czerwca 2020

Tragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacje

Marian Filar, znawca prawa karnego oraz polityki karnej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zmarł w wieku 77 lat. Profesor był w przeszłości posłem Lewicy. Zmarły pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu. Informację potwierdzili m.in. przedstawiciele Wydziału Prawa i Administracji UMK.

Marian Filar przyszedł na świat 6 października 1942 r. w Krośnie, gdzie ukończył miejscowe Liceum Ogólnokształcące. Naukę kontynuował w Pomaturalnym Technikum Górniczych w Krakowie. Profesor nie bał się ciężkiej pracy. W trakcie swojego życia pracował m.in. w kopalniach węgla kamiennego. "Praca pod ziemią dla człowieka z humanistycznym zacięciem, który miał głowę w chmurach, to była solidna nauka prawdziwego życia. W kopalni życiowo okrzepłem", miał wspominać po latach.

Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziśDariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziśCzytaj dalej

Marcin Filar pożegnany przez współpracowników

Studia wyższe ukończył w roku 1967 na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Na tym nie zakończył jednak bynajmniej swojej edukacji. W trakcie kariery akademickiej doczekał się doktoratu, habilitacji, a w 1988 roku uzyskał tytuł profesora.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zadziwiające sceny na Jasnej Górze. Biskup się nie hamował, grzmiał z ambony na policję
2. Jedna ze słynniejszych polskich marek spożywczych zniknie z rynku? Firma ma same straty

W latach 90. prof. Filar zaangażował się w działalność polityczną. Zmarły był działaczem oraz członkiem władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. W latach 2007-2011 z ramienia Lewicy sprawował funkcję posła. Kandydował również na prezydenta Torunia.

"Mieszkańcy miasta cenili go jako błyskotliwego felietonistę lokalnej prasy", czytamy we wzruszającym wpisie przedstawicieli Wydziału Prawa i Administracji UMK. Przechodząc na emeryturę, profesor otrzymał tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Koronawirus już nie istnieje" protesty naukowców po słowach włoskiego lekarza
  2. Policyjna akcja w Komorowie. Mężczyzna zabarykadował się w domu. Akcja antyterrorystów pod Warszawą
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Dramatyczne doniesienia na temat rodziny królewskiej. Książę jest zakażony

Źródło: radiozet.pl / facebook/@wpia.umk

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News