Maria Kaczyńska. SEBASTIAN WOLNY/East News
Źródło: SEBASTIAN WOLNY/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 22 Października 2020

Czy władza zapomniała, co o aborcji mówiła Maria Kaczyńska? Przypominamy emocjonalny apel pierwszej damy

Czy pamiętacie, co Maria Kaczyńska mówiła o zakazie przerywania ciąży? Jej deklaracje przyczyniły się do zatrzymania antykobiecej ustawy. Była pierwsza dama naraziła się wówczas na ostracyzm we własnych szeregach.

W 2007 roku debatę publiczną zdominowała kwestia prawa do przerywania ciąży. Maria Kaczyńska wówczas, wbrew Prawu i Sprawiedliwości, opowiedziała się przeciwko zaostrzeniu przepisów. Skierowała ważny apel, pod którym podpisały się przedstawicielki świata show-biznesu, dziennikarki i artystki. "Zwracamy się z apelem do posłanek i posłów, aby nie zmieniali Konstytucji w artykule dotyczącym godności człowieka. Konstytucja naszym zdaniem dostatecznie chroni życie i godność człowieka" - czytamy w dawnym apelu.

Kaja Godek znów odpłynęła? Jej słowa przejdą do historii, nie kontroluje się, wielu będzie wściekłychKaja Godek znów odpłynęła? Jej słowa przejdą do historii, nie kontroluje się, wielu będzie wściekłychCzytaj dalej

Czy pamiętacie, co Maria Kaczyńska mówiła o prawie o aborcji?

Przypomnijmy, że pod stanowiskiem Marii Kaczyńskiej podpisała się między innymi Maria Czubaszek, Małgorzata Domagalik, Magdalena Środa, Dominika Wielowieyska, a nawet prawicowa polityczka Joanna Lichocka. Ówczesna pierwsza dama twardo stała przy swoim stanowisku. - Nie zmieniam zdania. Uważam, że zdarzają się w życiu niezwykle trudne sytuacje, w których należy ratować życie matek czy też nie żądać, by zgwałcona przez zwyrodnialca lub, co gorsza, bandę zwyrodnialców dziewczyna musiała rodzić - komentowała Maria Kaczyńska w jednym z wywiadów.

Zadziwiająca wpadka w najnowszym wydaniu Wiadomości TVP. Czy Danuta Holecka naprawdę nie zauważyła?Zadziwiająca wpadka w najnowszym wydaniu Wiadomości TVP. Czy Danuta Holecka naprawdę nie zauważyła?Czytaj dalej

Proponowane zmiany wywołały pilną reakcję Marii Kaczyńskiej. Monika Olejnik w kwietniu wspomniała zaproszenie, które otrzymała od byłej pierwszej damy. "To był czas, kiedy marszałek Sejmu Marek Jurek chciał zlikwidować prawo do aborcji. Pani Maria Kaczyńska podczas spotkania w Święto Kobiet podpisała się pod apelem, który napisałam przeciwko ograniczaniu prawa kobiet. Po tym spotkaniu Tadeusz Rydzyk obraził nas, a Panią Marię nazwał czarownicą" - czytamy we wpisie dziennikarki sprzed 6 miesięcy.

Społeczniczka swoim działaniem wywołała oburzenie na prawicy. Sam Tadeusz Rydzyk w ostrych słowach skomentował działania Marii Kaczyńskiej. Przypominamy dawne nagrania, opublikowane przez "Wprost". - Ty czarownico! Tak mówić o eutanazji?! To sama się podłóż pierwsza! Olejnikowa pluje mi w twarz i TVN też. A przecież tu idzie o fundamentalne sprawy: prawo do życia. Dlatego mówiłem mocno. Żeby wszyscy zareagowali. Powiedziałem nie tylko, że trzeba odróżnić prawdę od kłamstwa, a szambo od perfumerii, ale też, że PiS musi się pozbierać, bo inaczej ludzie go wyplują - deklarował zagorzały przeciwnik Marii Kaczyńskiej. Upór byłej pierwszej damy skłonił Lecha Kaczyńskiego do poparcia swojej żony. Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego upadł głosami opozycji i części PiS. Zachwiał mocno koalicją rządową i doprowadził do rezygnacji Marka Jurka z stanowiska Marszałka Sejmu.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Dziennikarze dotarli do nagrania rozmowy Jarosława Kaczyńskiego. "Podobno jest źle"
2. Niemcy masowo wykupują dwa produkty. Półki w sklepach zaczynają świecić pustkami
3. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę

Co więcej, Maria Kaczyńska cieszyła się uznaniem samego lidera Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Kaczyński w 2016 roku udzielił szczerego wywiadu dla Superstacji, w którym wyznał, co myśli o nieżyjącej już pierwszej damie. - Miał szczęście, że ją spotkał (Lech Kaczyński - przyp. red). To małżeństwo mu bardzo pomogło, gdyby nie Marylka, która prowadziła dom, nie mógłby jednocześnie prowadzić działalności opozycyjnej i doktoryzować się - wspominał Kaczyński.

Maria Kaczyńska zmarła w wyniku katastrofy lotniczej w 2010 roku. Dziś władzę w Polsce sprawuje obóz Jarosława Kaczyńskiego. Obecna pierwsza dama od samego początku debaty dotyczącej praw kobiet nie opowiedziała się po żadnej ze stron. Jej wymowne milczenie skłania do refleksji.

Maria Kaczyńska

Zakaz aborcji nie służy żadnej Zakaz aborcji nie służy żadnej "obronie życia". Jest pokazem siły i spłatą długu wobec Kościoła (OPINIA)Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielkie zmiany dla przekraczających granicę. Dużo się zmieni. Rząd za granicą zapowiedział nowe standardy
  2. Naukowcy odkryli nowy objaw zakażenia koronawirusem. Dotyczy głównie kobiet
  3. Wiele osób będzie oburzonych. Wiadomości TVP wzięły się za kultowego dziennikarza
  4. Nieodpowiedzialne zachowanie gwiazdy TVP. Wyjechała na Kanary, wywołała skandal i oburzenie wśród internautów
  5. Damian: „U kobiety liczą się trzy konkretne cechy: płodność, szacunek, posłuszeństwo”
  6. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  7. Cienkie, delikatne i obłędnie pyszne naleśniki wypełnione nadzieniem z sera. Recepturę zdradziła sama Ania Starmach

Źródło: [Wprost/TVN24/Instagram/Monika Olejnik/NaTemat]