Maria Czubaszek i Marcin Meller. Rok 2010. TRICOLORS/East NewsŹródło: TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Sierpnia 2020

Maria Czubaszek stanęłaby w obronie uciśnionych? Przypominamy jej poruszające i mocne słowa, wielu może ich nie pamiętać

Maria Czubaszek znana była z niechęci do cenzurowania własnych wypowiedzi. O rzeczach istotnych mówiła wprost. Bez owijania w bawełnę komentowała pomysł eutanazji czy zapłodnienia metodą in vitro. W udzielonym Onetowi wywiadzie odważnie wspominała też legalizację związków partnerskich.

Zmarłą w 2016 roku Marię Czubaszek trudno opisać jednym słowem. Pisarka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek, dziennikarka – to tylko niektóre z określeń, które przychodzą nam na myśl, gdy wspominamy znaną ze swych dosadnych słów postać. Czubaszek nigdy nie wahała się, by wyrażać swe zdanie w istotnych sprawach. Wielokrotnie – choć reakcje na to bywały różne – wspominała, że nigdy nie planowała zostać matką. Odważnie mówiła też o przeprowadzonych aborcjach.

Emerytura dla pewnej grupy Polek i Polaków będzie znacznie wyższa. Decyzja zapadła, przedstawiamy szczegółyEmerytura dla pewnej grupy Polek i Polaków będzie znacznie wyższa. Decyzja zapadła, przedstawiamy szczegółyCzytaj dalej

– Nie ukrywam, że sama dwukrotnie dokonałam aborcji. Jak się pan domyśla, było to dawno temu. Zabiegi były wykonane prywatnie, mimo że mogłam ich dokonać w szpitalu, bo to było w czasach PRL. Ja akurat nie chciałam mieć dzieci. Ale wiele rodzin nie jest na to przygotowanych – mówiła przed laty w rozmowie z dziennikarzem Onetu Jackiem Nizinkiewiczem.

Maria Czubaszek: "Najważniejsza jest miłość do dziecka"

Czubaszek wspomniała, że decyzja nie należała do najłatwiejszych. Nigdy nie żałowała jednak usunięcia ciąży. Za większą tragedię uważała wychowywanie dziecka bez posiadania ku temu odpowiednich cech. – [...] nie wszystkich stać na dzieci. A opieka społeczna nie zawsze wywiązuje się ze swojego zadania. Później dochodzi do takich wypadków jak wyniesienie noworodka na śmietnik czy uduszenie dziecka. Codziennie oglądamy przykre historie w telewizji lub czytamy w gazetach o dramatach skrzywdzonych bezbronnych dzieci przez rodziców – oceniała przed laty.

Maria Czubaszek stanęłaby w obronie uciśnionych? Przypominamy jej poruszające i mocne słowa, wielu może ich nie pamiętaćMaria Czubaszek stanęłaby w obronie uciśnionych? Przypominamy jej poruszające i mocne słowa, wielu może ich nie pamiętaćCzytaj dalej

Bez krępacji mówiła też o legalizacji związków partnerskich, a nawet adopcji przez pary jednopłciowe, co uważała za rozwiązanie znacznie korzystniejsze dla dzieci wychowujących się w rodzinach, które należałoby uznać za patologiczne. – [...] chciałabym, żeby pary homoseksualne mogły w Polsce adoptować dzieci. Lepsza dla dziecka jest adopcja przez pary homoseksualne niż wychowywanie przez patologiczne rodziny lub wynoszenie dzieci na śmietnik. Czy Elton John ze swoim partnerem zrobi krzywdę dziecku? Nie. Najważniejsza jest miłość do dziecka.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dym widać z oddali, na miejscu trwa wielka akcja służb. Napływają kolejne wiadomości o poszkodowanych w tragedii za granicą 2. Poszli na spacer z psem i pożałowali. Mandaty były już przygotowane, łatwo się naciąć

I dalej: – Niejednemu dziecku będzie lepiej w rodzinie homoseksualnej niż w bożym związku kobiety i mężczyzny, gdzie mąż i żona są alkoholikami i biją dziecko lub zabijają. Dziwi mnie, że w Polsce jest większa ochrona życia poczętego niż narodzonego – przekazała Onetowi Maria Czubaszek. Pisarka opowiadała się również za metodą in vitro. – Ja rozumiem potrzebę posiadania dzieci. Rozumiem też dramat rodzin, które nie mogą mieć dzieci, a bardzo by chciały. Państwo w pełni powinno refundować in vitro. W Polsce politycy tylko gadają o in vitro, zamiast pomagać kobietom. Politycy unikają tego tematu, bo boją się Kościoła – mówiła, dodając, że "PiS klęka przed panem Rydzykiem".

Wywiad, choć rzecz jasna nie należy do najświeższych, wydaje się warty przypomniania wobec trwających potyczek między środowiskami LGBT a przedstawicielami policji oraz obozu rządzącego, kierowanego obecnie niejako przez Zbigniewa Ziobrę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyszła na jaw porażająca prawda o komunikacji miejskiej. Okropne, odechciewa się wsiadać
  2. Fake news: popularne zdjęcie nie pochodzi z manifestacji w Polsce, tylko na Białorusi
  3. Za tę zbrodnię Tomasz Komenda przesiedział w więzieniu 18 lat. Ireneusz M. może wyjść z aresztu po 2 latach?
  4. Sekretny przepis na babcine pierogi. Doskonałe ciasto i przepyszne nadzienie. Danie stanie się hitem każdej kuchni
  5. Wiadomości TVP w poważnych tarapatach? Media dotarły do zadziwiających informacji, chodzi o "ukryte przekazy"
  6. Polscy studenci zaginęli za granicą. Rodzina prosi o pomoc

Źródło: Onet

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!