Maria Czubaszek uchodziła za dość kontrowersyjną, ale jakże barwną postać polskiej kultury.. MACIEJ GILLERT/East NewsŹródło: MACIEJ GILLERT/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 3 Maja 2020

Jedyna, wyjątkowa, nie do podrobienia. Przypominamy najlepsze cytaty Marii Czubaszek

Maria Czubaszek uchodziła za dość kontrowersyjną, ale jakże barwną postać polskiej kultury. Jedni ją kochali, inni nienawidzili. Była wyjątkowa, drugiej takiej nie ma i nie będzie. Do tego tryskała nietuzinkowym humorem i niezwykłą inteligencją. Przypomnijmy sobie kilka z jej najpopularniejszych cytatów i wypowiedzi.

Maria Czubaszek to polska pisarka i satyryczka, autorka tekstów wielu piosenek, a także scenarzystka, felietonistka, dziennikarka oraz komentatorka "Szkła kontaktowego". Była także jurorem licznych przeglądów kabaretowych. Odeszła w wieku 76 lat w Warszawie, skąd też pochodziła. Zostawiła po sobie całą masę pięknych, ciekawych, nietuzinkowych, a niekiedy także bardzo kontrowersyjnych i ostrych cytatów oraz wypowiedzi. Na trwałe wpisały się w słowniki wielu Polaków oraz w polską kulturę, która niewątpliwie dużo jej zawdzięcza.

Ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla turystów. Ktoś rozrzuca groźną substancję po lesie, padło już wiele zwierzątOgromne niebezpieczeństwo nie tylko dla turystów. Ktoś rozrzuca groźną substancję po lesie, padło już wiele zwierzątCzytaj dalej

Maria Czubaszek to kontrowersyjna, ale jakże brawna postać polskiej kultury. Przypominamy jej cytaty i wypowiedzi

Za kilka dni, 12 maja, będzie czwarta rocznica śmierci znanej, kontrowersyjnej i cenionej przez wielu pisarki. Przytoczmy kilka z jej najlepszych cytatów i wypowiedzi, którymi zasłynęła, podobnie jak swoją odwagą, ciętym językiem i otwartością.

"Na złość tym wszystkim, którzy zabraniają palić, puszczę dymek jeszcze po śmierci" - to jeden z tych najbardziej znanych, pochodzący z jej książki pt. "Każdy szczyt ma swój Czubaszek". Pisarka i satyryczka kojarzona była z papierosami, od których nie stroniła i lubiła "puścić sobie dymka" przy każdej nadażającej się okazji, zwykle także podczas udzielania wywiadów. Po śmierci jej ciało poddane zostało kremacji, a prochy złożone zostały na warszawskich Powązkach. Nie sposób nie dostrzec tu powiązania - puściła "dymek" jeszcze po śmierci, jak zapowiadała.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kasia Kowalska oskarżona o zarabianie na pandemii. Padły mocne słowa
2. Pieniądze klientów największego banku w Polsce zagrożone. Instytucja apeluje

Czubaszek nie uchodziła także za piękność, czego była świadoma, jednak nie to jest najważniejsze. Nie było także najważniejsze dla jej męża, jazzmana Wojciecha Karolaka, z którym przeżyła długie lata. Byli razem aż do śmierci pisarki. Mimo to była kobietą bardzo pewną siebie, silną, wolną i niezależną. Miała w sobie także dużo z damy, chociaż z pozoru mogło nie być to tak oczywiste. Najbardziej dostrzegany był jednak jej intelekt oraz wcześniej już wspomniane specyficzne poczucie humoru.

"Purchawka. To chyba najlepsze określenie mojego typu urody. Zawsze była nienachalna, ale z wiekiem zaczęło się to coraz bardziej rzucać w oczy. Niestety, nie tylko moje" - pisała o sobie z typowym dla siebie poczuciem humoru. Znany jest także taki cytat w nawiązaniu do urody, za którym stoi Czubaszek: "Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać". A o swoim związku mówiła prześmiewczo tak: "Prawdziwej miłości nawet małżeństwo nie zaszkodzi".

- Kiedy patrzę na swoje bardzo długie już życie, widzę, że wszystko poszło nie tak. Chciałam mało pracować, dużo zarabiać, szybko umrzeć. A jeśli nie, to na starość grać w pokera. Stara jestem, ale w pokera nie gram, bo na to trzeba mieć spore pieniądze - wyznała kiedyś Arturowi Andrusowi.

- (...) ja strasznie nie lubię tych nazw i nie jestem ani satyryczką, ani poetką, pisarką czy dziennikarką. I w tym wieku to już mogę się podpisywać bez skojarzeń: "autorka rozrywkowa". Bo ja przecież tylko głupoty piszę. Robiłam co prawda wywiady, ale to były takie tam rozmowy o głupotach. A i wtedy wolałam rozmawiać z mężczyznami. Nie powiem, że są bardziej inteligentni, ale widocznie kobiety są inteligentne jakoś inaczej, lubią różne sprawy rozmemływać. Pracuję też głównie z mężczyznami, oni wyszli Panu Bogu lepiej albo od lepszej małpy pochodzą. W ogóle nie wierzę w solidarność kobiet. Nigdy nie miałam żadnych przyjaciółek. - mówiła w rozmowie z dziennik.pl.

Czubaszek nie bała się głośno mówić to, co myśli. Nie stroniła także od ostrych ocen, ironii, kpiny i poruszania trudnych tematów. Lubiła też żartować z samej siebie, a to się ceni w ludziach i nie jest łatwe. Była po prostu wyjątkowa i taką ją wszyscy zapamiętamy.


ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Pacjent wszczął awanturę w przychodni. Doszło do rękoczynów, jedna osoba ranna
  3. Rada Ministrów właśnie wprowadza zmiany, o których musicie wiedzieć. Chodzi o obostrzenia
  4. Tadeusz Rydzyk ma dzisiaj urodziny. Tak wyglądała jego kariera
  5. Episkopat namawia do chodzenia do kościoła. "Można wybrać inne dni tygodnia"
  6. Mają tylko kilka godzin na opuszczenie domu. Tłumy wyszły na ulice w zagranicznych miastach

Źródło: tvn24.pl / WTV

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News