Projekt zniesienia praw do odmowy mandatu podzielił Zjednoczoną Prawicę.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Stycznia 2021

Poważny rozłam w Zjednoczonej Prawnicy? Odebranie prawa do odmowy mandatu kością niezgody

Projekt zniesienia praw do odmowy mandatu podzielił Zjednoczoną Prawicę. Nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia sprzeciwiło się Porozumienie Jarosława Gowina. Informacje o toczących się w obozie rządzącym dyskusjach potwierdził też rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

  • Według projektu posłów PiS i Solidarnej Polski w nowelizacji kodeksu usunięto by punkt, według którego „sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego”
  • Rozwiązanie wywołało oburzenie społeczeństwa oraz opozycyjnych polityków. Pomysł najwyraźniej poróżnił też członków Zjednoczonej Prawicy
  • „Mamy pewne obawy, czy nie narusza to podstawowych praw obywatelskich”, wskazuje rzeczniczka Porozumienia
  • O trwających wewnątrz obozu rządzącego dyskusjach mówił też gość Radia Zet, rzecznik Andrzeja Dudy

Projekt zmian w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia pojawił się na rządowych stronach w piątkowy wieczór. Jego autorami jest 32 posłów koalicji rządzącej. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniono posła Jana Kanthaka, zaufanego człowieka Zbigniewa Ziobry.

Nowela zakłada usunięcie punktu, według którego „sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego”. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Sprzeciw koalicjanta PiS

Pomysł, według którego obywatelowi odmówiono by możliwości odmowy przyjęcia niesłusznej w jego opinii kary, wywołał niemałe poruszenie społeczeństwa. Co ciekawe, wątpliwości wzbudza on również wewnątrz samej Zjednoczonej Prawicy.

Ta propozycja nie była konsultowana z Porozumieniem – wskazała w rozmowie z Wirtualną Polską rzeczniczka Porozumienia Jarosława Gowina, posłanka Magdalena Sroka.

Nieoficjalnie: obostrzenia zostaną przedłużone. Musimy szykować się na dłuższy czas restrykcjiNieoficjalnie: obostrzenia zostaną przedłużone. Musimy szykować się na dłuższy czas restrykcjiCzytaj dalej

I dodała: – Przesłaliśmy do naszego zespołu prawnego tekst nowelizacji z prośbą o opinię, ale mamy pewne obawy, czy nie narusza to podstawowych praw obywatelskich.

Nieco cięższe działa wyciągnął zastępca rzecznika koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. – Jesteśmy stanowczo przeciwni temu projektowi. Jako Porozumienie jesteśmy partią wolnościową, proobywatelską. Chcemy, żeby państwo polskie było silne, ale musimy mieć pewność, że żaden przyjęty przez Sejm akt prawny nie ogranicza swobód Polaków – przekazał Jan Strzeżek.

Odmowa mandatu "kwestią dyskusyjną"

Sprawę skomentował również rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Gość Radia Zet zaznaczył, że projekt zostanie zaopiniowany przez pomoc prawną Andrzeja Dudy dopiero w momencie, gdy trafi on na biurko głowy państwa.

My z zasady odnosimy się do ustaw, które są już przez parlament uchwalone. Tutaj mamy do czynienia z projektem, który dopiero co został złożony do laski marszałkowskiej – mówił Spychalski.

W kolejnej części rzecznik Dudy potwierdził, że według doniesień płynących z obozu Zjednoczonej Prawicy rozwiązanie dotyczące zakazania możliwości odmowy mandatu „jest kwestią dyskusyjną”.

Pytany o krytykę, jaka pojawiła się po publikacji projektu, gość rozgłośni odparł: – Od tego jest proces legislacyjny – prace w komisjach merytorycznych, na poziomie plenarnym Sejmu, później Senatu, żeby te rozwiązania wypracowywać jak najlepsze.

źródło: WP / Radio Zet
 
 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: