Małgorzata Manowska. Flickr / David BerkowitzŹródło: Flickr / David Berkowitz
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 25 Maja 2020

Kim jest Małgorzata Manowska? Andrzej Duda podjął oficjalną decyzję, wskazał Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego

Małgorzata Manowska została decyzją prezydenta Andrzeja Dudy powołana na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Jej nominacja oznacza dalsze pogłębienie chaosu w polskim sądownictwie. Status Manowskiej jako sędziego SN był podważany.

Małgorzata Manowska urodziła się w Warszawie w 1964 roku. Jest prawniczką, procesualistką cywilną. Wykłada na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Złe wieści dla prezydenta Dudy. Wyniki sondażu mogą wywołać zamieszanie na Nowogrodzkiej, sytuacja się pogarszaZłe wieści dla prezydenta Dudy. Wyniki sondażu mogą wywołać zamieszanie na Nowogrodzkiej, sytuacja się pogarszaCzytaj dalej

Małgorzata Manowska - czy jest sędzią SN?

Manowska ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na tym samym wydziale w 2001 roku na podstawie rozprawy pt. „Postępowanie nakazowe w procesie cywilnym” uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. W 1994 roku zdała egzamin sędziowski. Orzekała w Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga, Sądzie Okręgowym w Warszawie, a także w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. W trakcie pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości pracowała jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jej szefem był wtedy obecny Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W środowisku prawniczym Manowska uchodzi za blisko związaną z Ziobrą, w 2016 roku została przez niego powołana na funkcję dyrektorki Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
2. Zamiast dopłaty na 37,5 tys. zł, dostać możesz "tylko" 18,7 tys. zł. Kwoty zmniejszyli, ale nabór ma ruszać nawet w czerwcu

W 2018 roku powołana została na sędzię Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, legalność nominacji została później zakwestionowana przez Sąd Najwyższy.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego uzyskała tylko 25 głosów (na 95 głosów ważnych). Jej główny kontrkandydat, sędzia Włodzimierz Wróbel uzyskał 50 głosów. Dotychczas prezydent RP przy wyborze Pierwszego Prezesa SN zawsze kierował się liczbą głosów oddanych na kandydatów, wybierając kandydata z największą ich liczbą. Prezydent Duda, wybierając sędzię Manowską, po raz pierwszy postąpił inaczej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzieci wróciły do szkół. Czy decyzja rządu jest bezpieczna?
  2. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  3. Policja informuje: Zatrzymany podczas protestu przedsiębiorców ma objawy koronawirusa. Sytuacja, jakiej nie było
  4. Kim tak naprawdę jest Paweł Tanajno? Nikt się nie spodziewał, cała prawda wyszła na jaw
  5. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
  6. Pierwszy, cały kontynent pokonał koronawirusa. Wspaniała wiadomość i ogromna nadzieja

Źródło: Wirtualna Polska / PAP / WTV

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News