Magdalena Ogórek zmieniała swoje zdanie w sprawie aborcji.. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Listopada 2020

Magdalena Ogórek wolałaby zapomnieć o słowach wypowiedzianych 5 lat temu. Miała jednoznaczne zdanie ws. aborcji

Niedoszła pani prezydent Magdalena Ogórek pozostaje obecnie jedną z głównych twarzy Telewizji Polskiej. Przy okazji dziennikarka wpisuje się w narrację publicznych mediów w sprawie aborcji. Ogórek zmieniała jednak zdanie na przestrzeni lat.

Kariera MagdalenyOgórek jest tworem trudnym do podrobienia. Jeszcze 5 lat temu dziennikarka startowała w wyborach prezydenckich jako kandydatka Lewicy, a dziś jest jedną z twarzy "dobrej zmiany", jaka przetoczyła się przez Telewizję Polską, i kolejną orędowniczka propagandy sukcesu.

Totalna kompromitacja prokuratury? Roman Giertych ujawnia, chodzi o sąd i Totalna kompromitacja prokuratury? Roman Giertych ujawnia, chodzi o sąd i "krytykę PiS"Czytaj dalej

W trakcie ostatnich lat Ogórek zmieniała jednak nie tylko obozy. Podobnej ewolucji uległo jej zdanie w kwestii aborcji.

Magdalena Ogórek: "Aborcja to nie sprawa polityków"

W roku 2015 obecna współprowadząca programu "W kontrze" przekonywała, że aborcja nie jest sprawą polityków. Owo zdanie wygłosiła, odwiedzając Elbląg w trakcie trwającej kampanii wyborczej.

W podobnym tonie wypowiadała się na łamach magazynu "Sens". "Temat aborcji cały czas powraca. Walka o to, żeby prawo było jeszcze bardziej restrykcyjne. Jestem katoliczką, ale tego nie rozumiem. Zaglądanie w sumienie kobiecie, która jest ciężko chora, albo kobiecie zgwałconej, wydaje mi się nieludzkie. Walka Kościoła, żeby kompromis, który jest ustalony, został zerwany jest dla mnie bardzo trudna do obserwacji", przekonywała, cytowana przez nasz siostrzany portal Antyfake.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Dopiero co przyznali mu miliony dotacji. Teraz okazuje się, że jeden z sukcesów Bayer Full jest tylko mitem
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

Niewiele przeszło rok później w programie "Temat dnia" Salve TV Magdalena Ogórek optowała za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego, którego zasadność w obliczu konstytucji zakwestionował swym wyrokiem Trybunał Julii Przyłębskiej.

Sławomir Świerzyński z Bayer Full okradł innego artystę? Chodzi o zwykłą uczciwość, ujawniamy - wstydSławomir Świerzyński z Bayer Full okradł innego artystę? Chodzi o zwykłą uczciwość, ujawniamy - wstydCzytaj dalej

"Ja bym była zwolenniczką utrzymania tego kompromisu, bo uważam go za rozsądny, uważam, że godzi on bardzo trudne sprawy. To nie jeden czy drugi polityk będzie stał później z tą kobietą, od której odszedł mąż, ona zostanie sama z tym niepełnosprawnym dzieckiem i np. państwo będzie działało tak jak do tej pory i tej kobiecie nie pomoże. O tym po prostu pamiętajmy", mówiła dziennikarka TVP.

Ogórek: "To, co wyczynia ta dzicz, woła naprawdę o pomstę do nieba"

W listopadzie 2016 roku Ogórek rozpoczęła przygodę z TVP Info. Wówczas jej poglądy dotyczące kwestii aborcji zaczęły ulegać delikatnej metamorfozie.

"Te dzieci, które przychodzą na świat chore – one dają jeszcze więcej szczęścia, jeszcze więcej dobroci i uczą nas ogromnego szacunku dla choroby, dla cierpienia i dla postawy takich rodziców. Także zróbmy wszystko, co w naszej mocy, żeby zawsze chronić życie poczęte", mówiła już w 2018 roku.

Niespełna rok później nawiązała do aborcji wobec słynnej akcji polowań na dziki w walce z afrykańskim pomorem świń. "Nie oceniam sprawy zabijania dzików (nie znam się na ASF), ale wytłumaczcie mi proszę, jakim cudem locha nosi w sobie małego dzika, o którego życie należy walczyć, a kobieta w ciąży nosi »zlepek komórek«? Płód to nie człowiek, a dzik to od początku dzik", pisała na Twitterze.

Prawdziwe zaostrzenie sposobu wypowiedzi w kwestiach aborcyjnych nastąpiło jednak po protestach wywołanych decyzją Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. "Czy myślałeś, że doczekasz takich czasów, że trzeba będzie bronić kościołów przed jakąś dziczą? I mówię to z pełną świadomością, bo oni oczywiście się oburzają, że nie, bo oni są protestujący. Nie wolno nie nazywać rzeczy po imieniu", mówiła w programie "W tyle wizji extra".

I dalej: "To jest chuligaństwo, to jest profanacja i to, co wyczynia ta dzicz, woła naprawdę o pomstę do nieba i na to się nie wolno godzić. Bo, przepraszam, to jutro do meczetu wejdą? To jutro będą zamachy, będą mieli głowy ucięte. Trzeba, uważam, odważnie mówić i nazywać to po imieniu".

Ewolucja poglądów nie jest niczym nadzwyczajnym. Więcej – pozostaje zjawiskiem pożądanym, nie bacząc na jego kierunek. Towarzyszące mu zmiany politycznych frontów w przypadku Magdaleny Ogórek są trudne do przeoczenia.

źródło: Twitter / Antyfake.pl / YouTube

Nie żartujemy, ksiądz otworzył poradnię im. Jana Pawła II. Nie żartujemy, ksiądz otworzył poradnię im. Jana Pawła II. "Przygotowuję pary do poczęcia dziecka"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odważne słowa Ministra Zdrowia. Nie wszyscy specjaliści się z nimi zgadzają
  2. Nie mieści się w głowie co woda ogórkowa robi z organizmem. Pijesz ją?
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Nie żyje Andrzej Wawrzyniak. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę, odeszła legenda, tysiące Polaków słyszało o jego podróżach
  7. Lego Masters okazało się wielkim sukcesem TVN. Odcinek zgromadził mnóstwo widzów, program uczy i bawi