Magda Gessler. Screen z programu telewizji PolsatŹródło: Screen z programu telewizji Polsat
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Stycznia 2020

Trudno uwierzyć, kto jest chrzestnym Gessler. Zna go każdy, wychowany w PRL

Magda Gessler, polska restauratorka, felietonistka, malarka i – nader wszystko – osobowość telewizyjna jest niezwykle barwną postacią polskiego show biznesu. Znakomita większość Polaków zna przynajmniej kilka członków jej rodziny, poczynając od jej ojca Mirosława Ikonowicza – reportera, przez brata Piotra Ikonowicza – polityka i dziennikarza, słynnego kucharza Mateusza Gesslera, na Larze Gessler, córce pani Magdy, kończąc. Niewielu jednak wie, że ojcem chrzestnym gwiazdy "Master Chefa" jest wybitny polski artysta.

Ryszard Kapuściński, bo o nim mowa, jest wybitnym autorem reportaży, a zdaniem culture.pl "najwybitniejszym pisarzem spośród polskich reporterów". Urodził się na Białorusi. Jak przypomina serwis Culture, Kapuściński był człowiekiem drogi. Najpierw do tułaczki zmusiła go wojna, później zaś wykonywany zawód.

"Reporter pracuje na zasadzie akumulatora - mówił autor 'Cesarza' - ładuje, zbiera, wchłania w siebie tę całą rzeczywistość, gromadzi materiał, więc wtedy nie ma czasu na pisanie. Paradoks mego zawodu polega na tym, że literatura bierze się z podróży, ale sama podróż uniemożliwia pisanie. Bo podróż jest czasem zbyt cennym, sytuacja podróży jest zbyt cenna, by pisać.", można przeczytać w książce "Autoportret Reportera".

Debiutował poetycko już jeszcze przed maturą, w wieku lat 17. "Mimo że po latach nazwał swoje młodzieńcze utwory »produkcyjną majakowszczyzną«, ich publikacja w prasie otworzyła mu drogę do dziennikarstwa - zwróciła mianowicie uwagę redaktorów tworzącego się pisma »Sztandar Młodych«, którzy zaproponowali początkującemu autorowi współpracę", czytamy na culture.pl.

Już wkrótce Kapuściński porzucił poezję na rzecz publicystyki. Już jako 24-latek, w roku 1956 otrzymał swoja pierwszą nagrodę – Złoty Krzyż Zasługi – za reportaż "To też jest prawda o Nowej Hucie".

Przykre informacje nie tylko dla fanów Wiedźmina. Nie żyje słynny rysownik, Bogusław PolchPrzykre informacje nie tylko dla fanów Wiedźmina. Nie żyje słynny rysownik, Bogusław PolchCzytaj dalej

Kapuściński pisał następnie między innymi dla "Polityki" i "Kultury". Światową sławę przyniósł mu jego niezapomniany "Cesarz". Do dziś jest najczęściej tłumaczonym na języki obce polskim autorem (obok Stanisława Lema).

Autor "Hebanu" zmarł w 2007 roku.

Magda Gessler skorzystała z pióra ojca chrzestnego

"Cesarz reportarzu" jest ojcem chrzestnym słynnej polskiej restauratorki.

Co więcej, zdaniem mediów Kapuściński miał posiadać również talent kulinarny. Otwierając kolejne restauracje, Magda Gessler miała korzystać z prywatnego zbioru przepisów, w którym to znajdować mają się również te spisane ręką samego Ryszarda Kapuścińskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Świadczenia idą do góry od stycznia. Nawet o 247 zł więcej miesięcznie

2. Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki Budzik

3. Była jedną z najpopularniejszych, polskich aktorek. Całe życie piła, by zapomnieć o koszmarze dzieciństwa

4. Oferował 100 tys. za zabójstwo Ziobry. Jan S. zatrzymany

5. To nie koniec "Sylwestra Marzeń". TVP daje czadu

6. Media Tadeusza Rydzyka ostro krytykują TVP. Poszło o jedną z gwiazd imprezy sylwestrowej, porażający powód ataku