Łukasz Szumowski ujawnił, co czeka nas w przypadku drugiej fali epidemii.. (zd. Il. ); East NewsŹródło: (zd. Il. ); East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 25 Maja 2020

Łukasz Szumowski o powrocie zakazów. Czy możliwy jest kolejny lockdown przy drugiej fali epidemii?

Łukasz Szumowski ujawnił, co czeka nas w przypadku drugiej fali epidemii. Czy możemy spodziewać się powrotu zakazów i obostrzeń, które obecnie są luzowane? Czy możliwe jest ponowne zamrożenie kraju i jego gospodarki? Na te pytanie odpowiedział szef resortu zdrowia w rozmowie z tygodnikiem "Sieci". Można mieć powody do obaw?

Wiele Polek i Polaków zadaje sobie to pytanie - co się stanie w sytuacji, kiedy dojdzie do uderzenia drugiej fali epidemii? Obawy te sięgają szczególnie jesieni. Łukasz Szumowski w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Sieci" zabrał głos w tej sprawie i rozwiał wszelkie wątpliwości.

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomościKoronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomościCzytaj dalej

Łukasz Szumowski ujawnił, co czeka nas w przypadku drugiej fali epidemii. "Drugiego lockdownu nie da się zrobić"

Z powodu pandemii koronawirusa tysiące przedsiębiorców znalazło się w fatalnej sytuacji i mierzą się z kryzysem, a sporo osób zostało bez środków do życia. Wiele miejsc pracy jednak udało się uratować, a życie powoli wraca już do normy, w tym życie zawodowe. Epidemia jednak wciąż nie wygasła i możliwe są kolejne fale zakażeń. Minister zdrowia został zapytany przez tygodnik "Sieci", czy Polsce grozi ponowny lockdown, czyli narodowa kwarantanna i zamrożenie gospodarki, w przypadku drugiej fali epidemii. Jak ocenia i jednocześnie uspokaja Szumowski "nie da się go już zrobić". Szef resortu zdrowia podkreślił, że "nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie". Wobec tego, ufając słowom ministra zdrowia, ewentualna druga fala powinna być mniej groźna.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Można składać wnioski o dwa nowe zasiłki. Zyskać może bardzo wiele osób
2. Czarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepów

"Drugiego lockdownu już nie da się zrobić. Poza tym mam nadzieję, że nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie. Udało się bowiem wprowadzić sieć szpitali jednoimiennych, mamy infrastrukturę, ponad 120 laboratoriów wykonuje testy. To są narzędzia do kontroli tego potwora, jakim jest epidemia"- tłumaczy Łukasz Szumowski w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".

Szef resortu przekonuje, że obecnie służby i rząd są już bardziej przygotowane i doświadczone w zakresie walki z epidemią oraz mają wypracowane już swoje narzędzia i metody do reagowania na duże ogniska zakażeń. "Mamy takie ognisko na Śląsku, ale zostało szybko wychwycone i nie wystrzeliło na cały region. Pomogły szybko wprowadzone testy przesiewowe, kwarantanna i izolacja chorych" - podkreśla.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe statystyki Ministerstwa Zdrowia. Tak dobrze nie było od 11 marca
  2. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  3. Policja informuje: Zatrzymany podczas protestu przedsiębiorców ma objawy koronawirusa. Sytuacja, jakiej nie było
  4. Kim tak naprawdę jest Paweł Tanajno? Nikt się nie spodziewał, cała prawda wyszła na jaw
  5. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
  6. Pierwszy, cały kontynent pokonał koronawirusa. Wspaniała wiadomość i ogromna nadzieja

Źródło: Tygodnik Sieci