Łukasza Szumowski bohaterem tzw. afery testowej.. flickr.com/Kancelaria Premiera
Źródło: flickr.com/Kancelaria Premiera
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Lipca 2020

Minister zdrowia zapadł się pod ziemię, nie odpowiada na pytania. O co chodzi?

Łukasz Szumowski i jego działania wobec epidemii koronawirusa budzą liczne kontrowersje. Minister zdrowia stał się do tego stopnia niewygodny dla Prawa i Sprawiedliwości, że niewykluczone, iż zostanie on pierwszą ofiarą planowanej na jesień rekonstrukcji rządu PiS. Szumowski został bohaterem tzw. afery testowej. Mimo to uparcie milczy w tej sprawie.

Sprawę przepłacenia za zakupione przez Ministerstwo Zdrowia zagraniczne testy genetyczne na obecność koronawirusa, podczas gdy na rynku dostępne były kilkukrotnie tańsze testy polskiej produkcji, w maju przytaczał Onet. Portal wskazuje, że na transakcji najmocniej skorzystała zlokalizowana w Poznaniu firma Argenta, której właściciel ma powiązania z Prawem i Sprawiedliwością. Spółka kupowała testy za 34 zł za sztukę, zakupu dokonując w Turcji, a następnie sprzedając produkt polskiemu rządowi po prawie 130 zł za sztukę.

GW: Syn Jacka Kurskiego miał molestować 9-latkę. Były prezes TVP wydał pilne oświadczenieGW: Syn Jacka Kurskiego miał molestować 9-latkę. Były prezes TVP wydał pilne oświadczenieCzytaj dalej

Łukasz Szumowski milczy

Serwis zaznacza, że ostatnia partia testów od Argnety została zakupiona w maju, gdy dostępne były już znacznie tańsze, pochodzące od producentów z Polski testy. Temat kontrowersyjnych transakcji resortu zdrowia (łącznie 57 mln zł) został szybko podchwycony przez opozycyjnych polityków. – Dla mnie najbardziej bulwersujące jest to, że ktoś próbuje dorabiać się w czasie pandemii. Tymczasem powinniśmy dbać o to, żeby pieniądze podatników były wydawane jak najlepiej – a z publikacji Onetu wynika, że niestety, po raz kolejny mogło dojść do nadużyć na olbrzymią skalę – wskazał w rozmowie z portalem lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Pilna, niespodziewana konferencja Mateusza Morawieckiego. Padły najnowsze informacje, chodzi o miliardy dla PolskiPilna, niespodziewana konferencja Mateusza Morawieckiego. Padły najnowsze informacje, chodzi o miliardy dla PolskiCzytaj dalej

Przed niespełna dwoma tygodniami dotyczącą sprawy interpelację do Łukasza Szumowskiego złożył z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros, w której pytał m.in. o powody trzykrotnego przepłacenia za testy i ominięcia w całym procesie polskich przedsiębiorców (mimo licznych apeli rządzących, by wspierać ich w okresie epidemii), a także o koszty poniesione za transport towarów z Turcji. Polityk nie otrzymał jednak odpowiedzi.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tata pokazuje trojgu swoich dzieci, jak polować na zwierzęta. Jego zdaniem uczy kontaktu i jedności z naturą
2. Szczyt UE: osiągnięto porozumienie. Szczęśliwy finał dla Polski, zdobędziemy fortunę

– Ta interpelacja to także naturalna kontynuacja złożonego przeze mnie w maju zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina i Łukasza Szumowskiego. Dotyczyło ono między innymi zakupu maseczek ochronnych bez wymaganego certyfikatu. Ale w międzyczasie pytałem także o wiele innych spraw związanych z zakupami i decyzjami związanymi z pandemią – przekazał w rozmowie z Onetem poseł Jaros.

Minister zdrowia uparcie milczy jednak w tej sprawie, mimo że w czerwcu zawiadomienie mówiące o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry wysłał były wicepremier Ludwik Dorn.

ZOBACZ TAKŻE:

    1. Porażające zachowanie kobiety w autobusie. Wszystko się nagrało [wideo]
    2. Ile wynoszą wydatki na pierwszą damę? Kancelaria Prezydenta tego nie wie
    3. Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić
    4. Były minister został zatrzymany. Śledztwo w toku, niespodziewany przebieg akcji
    5. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
    6. Oburzające sceny nad Morskim Okiem. Aż przykro patrzeć

Źródło: Onet