Łukasz Szumowski. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Kwietnia 2020

Kilka tygodni temu Szumowski twierdził, że maseczki nie pomagają. Teraz się tłumaczy

Łukasz Szumowski był gościem radia TOK FM. Na antenie minister odpowiadał na nadsyłane przez słuchaczy pytania. W trakcie audycji odniósł się m.in. do obowiązku noszenia maseczek oraz planiu "odmrażania" służby zdrowia.

Jeden ze słuchaczy wypomniał goszczącemu na antenie ministrowi zdrowia swoistą niekonsekwencję, wskazując, że jeszcze kilka tygodni temu przekonywał, że ochronne maseczki nie pomagają.

– Nie pomagały – wtrącił Szumowski, przerywając pytanie przytaczającego słowa słuchacza dziennikarza.

Minister zabrał głos ws. zamknięcia szkół. Ważne wieści dla wszystkich uczniów i rodzicówMinister zabrał głos ws. zamknięcia szkół. Ważne wieści dla wszystkich uczniów i rodzicówCzytaj dalej

Łukasz Szumowski: "Maseczki pomagają w zupełnie innym aspekcie"

Nieco zbity z tropu redaktor postanowił wypytać szefa resortu zdrowia o szczegóły. – Aha, czyli teraz już pomagają? – uściślił.

Szumowski odparł, że obecnie maseczki "pomagają w zupełnie innym aspekcie". – Nie chroniły nas wtedy i nie chronią dzisiaj. Maseczki chronią innych przed nami, jeśli mamy zakażenie. Kiedyś osób zakażonych w populacji było niezwykle mało. Teraz jest ich wciąż mało, ale coraz więcej. W związku z tym zaczyna być zasadne to, żebyśmy wszyscy, niezależnie od tego, czy uważamy, że jesteśmy chorzy, czy nie, nosili je, bo statystycznie rzecz biorąc, coraz częściej na ulicy spotykamy osobę, która jest zarażona – przekonywał minister zdrowia na antenie TOK FM.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieoczekiwane wsparcie dla TVN w konflikcie z TVP. Stacja ma wyjątkowo mocnego sojusznika
2. Zmiany w ślubach. Uwaga, zaczną obowiązywać już niedługo

W trakcie audycji zwrócono również uwagę, że lasy zamknięto w momencie, gdy w Polsce stwierdzono około 4 tys. przypadków zakażenia. Dziś, gdy liczba ta uległa już podwojeniu, zdecydowano się na ich otwarcie. Na pierwszy rzut oka decyzje te mogą wydawać się nieprzemyślane. Minister ma jednak inne zdanie w tej sprawie.

– Zobaczyliśmy, że krzywe przyrostu zakażeń są nie aż tak strome jak w Hiszpanii czy we Włoszech, w związku z tym widzimy, że w sposób bardzo ostrożny możemy luzować obostrzenia. To, co pan powiedział o tym cieszeniu się, nie jest bez znaczenia – tu chodzi o zdrowie psychiczne. Ludzie wytrzymali bardzo długo w zamknięciu, dało to nieprawdopodobny efekt spowolnienia epidemii. Bogu dzięki, że wytrzymali, ale też nie są w stanie wytrzymywać bez końca – przekazał Szumowski, dodając, że zezwolenie na spacery ma uzasadnienie medyczne, jako które wskazał poprawę zdrowia psychicznego obywateli.

Na zakończenie odniósł się do obecnej kondycji służby zdrowia. Nie podając szczegółów, zapewnił, że plan tzw. jej "odmrażania" zostanie przedstawiony w przeciągu tygodnia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. Ambasador USA przeciwko TVP. Mocne stanowisko Mosbacher ws. TVN
  3. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt kolejnego, ważnego rozporządzenia. Chodzi o medyków
  4. Koniec epoki, której nie zapamięta młodsze pokolenie. Operatorzy wyłączają słynną usługę SMS, nie będziemy już mogli korzystać z bramek
  5. Dziś poza otwarciem lasów wchodzi zmiana, o której niewielu pamięta. "Godziny dla seniorów" będą wyglądały inaczej
  6. 12-latka musiała przejść przez koronawirusa ponad 100 km. Nie dała rady, nie żyje, przykra wiadomość ze świata

Źródło: tokfm.pl