Łukasz Szumowski zakażeni. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 19 Maja 2020

Ważne informacje od Łukasza Szumowskiego. Media obiegły błędne wieści o zakażonych, minister wyjaśnia

Łukasz Szumowski zdementował dziś doniesienia mediów o zakażeniach w Łodzi. Minister podkreślił, iż najpewniej zostały one błędnie zinterpretowane. O co dokładnie chodzi?

Minister Szumowski uczestniczył dziś w konferencji prasowej przed siedzibą resortu zdrowia. Polityk odniósł się przede wszystkim do sytuacji na Śląsku, jednak w części pytań od dziennikarzy poruszył także inne tematy. Jednym z nich okazała się kwestia zakażeń w Łodzi.

Danuta Holecka Danuta Holecka "nie da się zastraszyć". Ostatnie wydanie Wiadomości TVP przekroczyło kolejną granicęCzytaj dalej

Obecny na spotkaniu dziennikarz zapytał, czy nie powinno się przeprowadzać testów na wirusa u wszystkich pracowników oświaty. Powołał się przy tym na liczne przypadki zakażeń w tej grupie zawodowej w Łodzi. Minister Szumowski szybko poprawił jego twierdzenia.

Łukasz Szumowski odniósł się do medialnych doniesień

Jak zaznaczył, we wspomnianym mieście przeprowadzono testy immunologiczne. W rzeczywistości nie wiadomo więc, ile spośród osób z dodatnim wynikiem rzeczywiście jest zakażonych. Jak to możliwe? Minister wyjaśnił, że w podobnym teście wykazywana jest odporność danej osoby na wirusa. Jeśli tak, to dodatnie wyniki mogli mieć także ludzie, którzy wcześniej zetknęli się z zakażonymi lub mieszkali na przykład z osobami w kwarantannie. Dzięki temu ich organizm nieco uodpornił się na wirusa, co nie oznacza jednak, że są obecnie zakażeni lub nie zakażali w przeszłości.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sytuacja Andrzeja Dudy się pogarsza. Ważne zmiany w najnowszym sondażu, zyskuje inny kandydat
2. Jutro wchodzi ważny zakaz, dotknie ponad 100 tys. punktów sprzedaży. Już jest sposób, jak go obejść

Łukasz Szumowski podkreślił, że skierował w tej sprawie stosowne zapytanie do prezydent Łodzi. Gdy otrzyma wyniki przeprowadzonych testów immunologicznych, zostaną one przeanalizowane pod kątem rzeczywistej liczby zakażonych wśród osób z dodatnim wynikiem. Na ten moment liczby nie są więc w pełni znane.

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Donald Trump ponownie krytykuje WHO. USA może odciąć się od organizacji
   2. Policja zatrzymała syna znanego adwokata. Trafił do aresztu, grozi mu nawet 5 lat więzienia
   3. LOT wznowi częściowo loty pasażerskie. Wracamy do normalności?
   4. Najnowsze stanowisko MSZ i straży granicznej. Kiedy możemy podróżować, bez obowiązkowej kwarantanny?
   5. Lech Wałęsa skorzystał z pierwszych godzin odmrożenia części usług. Pokazał prywatne zdjęcia
   6. Martyna Wojciechowska ma drugie oblicze. Wielu fanów nawet nie wiedziało