Łukasz Szumowski. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Maja 2020

Łukasz Szumowski w zaskakujących słowach: "Gdyby nie zakażenia koronawirusem na Śląsku, mielibyśmy już tendencję spadkową"

Łukasz Szumowski w wieczornej rozmowie z Polsat News odniósł się do trudnej sytuacji epidemicznej, z jaką muszą zmagać się śląscy górnicy. Szef resortu zdrowia poinformował też o wykonaniu rekordowej liczby testów na obecność SARS-CoV-2.

Przypomnijmy, że najnowszy, opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia raport dotyczący przebiegu epidemii w Polsce mówi o 15 996 przypadkach zakażenia oraz 800 osobach, które zmarły w jego wyniku. Dodajmy, że tylko w niedzielę resort przekazał informacje o kolejnych 345 zakażonych, z czego aż 171 odnotowano na Śląsku.

Raport Ministerstwa Zdrowia

Do trudnej sytuacji w tym regionie odniósł się wczoraj minister zdrowia. Szczegóły rozmowy Szumowskiego z Polsat News przytacza RMF FM. – Mamy w tej chwili bardzo wiele dodatnich wyników u górników na Śląsku – przyznał szef resortu.

Nagły komentarz rzecznika rządu. Chodzi o znoszenie obostrzeńNagły komentarz rzecznika rządu. Chodzi o znoszenie obostrzeńCzytaj dalej

Łukasz Szumowski i "światełko w tunelu"

Szumowski wskazał, że znakomita część zakażonych górników przechodzi chorobę bezobjawowo. Dodał, że choć jest to znakomita wiadomość dla chorych, nie zauważając objawów, zdecydowanie łatwiej zarazić innych.

Minister wskazał, że warunki panujące w kopalniach sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Mimo to zastrzegł, że nie wszystkie placówki w regionie zostaną zamknięte. – Badamy w tej chwili pięć głównych kopalń i właściwie dwie z nich są w stanie wstrzymani – przekazał, cytowany przez rfm24.pl. – Mam nadzieję, że bardzo szybko uda się odizolować chorych od zdrowych i kopalnie będą mogły funkcjonować – dodał.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jarosław Kaczyński zatrudnił 26-latka na wysokie stanowisko. Zastanawiająca historia młodego mężczyzny
2. Jak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianom

Szef resortu zdrowia ocenił, że gdyby wyłączyć górników z danych dotyczących Śląska, we wspominanym regionie mielibyśmy jedynie kilkanaście nowych przypadków. – Jeżeli oddzielilibyśmy Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w pozostałych regionach kraju, to mielibyśmy już tendencję spadkową – zapewnił.

– Można powiedzieć, że gdzieś jest światełko w tunelu, ale musimy bardzo szybko i sprawnie działać na Śląsku, żeby ogniska te nie stały się źródłem zakażeń poziomych – dodał, wyrażając nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli stwierdzić, że epidemia słabnie.

Minister Szumowski poinformował też o rekordowej liczbie testów, jaką udało się przeprowadzić ostatniej doby. Po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia epidemii wykonano ich aż 23,4 tys. w przeciągu 24 godzin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sytuacja trudna do skomentowania. Szpital obciął pensje pielęgniarkom
  2. Snajperzy na dachu, wojsko, policja i zamknięte ulice. Szarpanina podczas miesięcznicy
  3. Tomasz Lis w mocnych słowach o wyborach. Dotyczy życia jego dzieci
  4. Czy przysługuje Ci świadczenie postojowe? Można je uzyskać w następujący sposób
  5. "Wyeliminujemy się sami". Mocne słowa eksperta profilaktyki zakażeń o kontrowersyjnych wypowiedziach celebrytów
  6. Rzecznik rządu o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Podał termin, wielu się ucieszy

Źródło: rmf24.pl