Łukasz Szumowski nie ma dobrych wieści. Końca epidemii nie widać.. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 8 Maja 2020

Czy obostrzenia mogą niebawem powrócić? Łukasz Szumowski przekazał mało pocieszające wieści

Łukasz Szumowski nie ma dobrych wieści dla wszystkich, którzy myślą, że szczyt zachorowań mamy już za sobą i najgorsze już za nami, a koniec epidemii jest bliski. Niestety, według prognoz ministra zdrowia, sprawa wygląda inaczej i jest dużo bardziej skomplikowana. Szef resortu najbardziej obawia się jesieni. Możliwy jest także ponowny powrót pewnych obostrzeń.

Niestety wiele wskazuje na to, że na powrót do normalności będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. I nie nastąpi to ani latem, ani nawet jesienią. Zdaniem szefa resortu zdrowia jesienią może być nawet gorzej i końca epidemii jak na razie nie widać.

Psy tropiące potwierdziły tezę służb. Nowe, niepokojące informacje na temat poszukiwań 3,5-letniego KacpraPsy tropiące potwierdziły tezę służb. Nowe, niepokojące informacje na temat poszukiwań 3,5-letniego KacpraCzytaj dalej

Łukasz Szumowski nie ma dobrych wieści. Końca epidemii nie widać. Najgorsza może być jesień

Słowa ministra zdrowia nie napawają optymizmem. Szef resortu w ostatnim czasie, poza konferencjami prasowymi i walką z COVID-19, udziela także wywiadów. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" rozwiał wszelkie wątpliwości co do końca epidemii i tego, jak będzie wyglądało nasze życie w najbliższych miesiącach. Niestety, ciężko może być także jesienią, kiedy to nałożyć mogą się na siebie dwie epidemie i może dojść do dramatycznej sytuacji. To wszystko nie pociesza, gdy wielu z nas liczy na prędką poprawę sytuacji i szybki powrót do normalności.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Prokuratura nie pozostawi tak udzielania danych Poczcie Polskiej. Ogromne konsekwencje
2. Resort rozwoju zabrał głos w sprawie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Już niedługo otwarcia

Według Szumowskiego walka z koronawirusem jeszcze się nie skończyła, a najgorsze być może dopiero przed nami. W dodatku jesteśmy jednym z czterech państw Unii Europejskiej, w których liczba zakażonych mimo wszelkich starań wciąż nie spada. Największe obawy ministra zdrowia sięgają jesieni, gdyż wirus do tego czasu raczej sam nie ustąpi, szczepionki do tego czasu pewnie jeszcze nie będzie, a zacznie się sezon grypowy. Wtedy właśnie może dojść do szczytu zachorowań i poważnego problemu.

- Wskaźnik zakażeń mamy obecnie na poziomie 1, czyli jedna osoba zakaża jedną osobę. Oznacza to chwiejną równowagę. Albo znowu pójdziemy w górę, albo pójdziemy w dół. To nie oznacza, że wirus zniknie. Koronawirus pozostanie w populacji. Dzisiaj przygotowujemy się do jesieni, bo mogą wybuchnąć dwie epidemie w jednym momencie. Jesieni, obawiam się najbardziej. Przesuwamy szczyt do przodu, wypłaszczając go. W ostatnich modelach, które otrzymałem szczyt zakażeń, był na jesieni - powiedział Szumowski w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej".

Jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, a wręcz będzie się pogarszać, możliwy jest także powrót pewnych obostrzeń i restrykcji. - To niemożliwe, by wrócić do tak dużego "zamrożenia", jakie wprowadziliśmy w poprzednich tygodniach. Taśma może jednak pójść do tyłu, a na pewno zatrzymać w przewijaniu do przodu. To znaczy, że kolejny etap luzowania obostrzeń może zostać zamrożony. Być może jakieś restrykcje w poruszaniu się mogą zostać wprowadzone - powiedział Szumowski kilka dni temu w wywiadzie dla TVN24.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
   1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
   2. Sytuacja trudna do skomentowania. Szpital obciął pensje pielęgniarkom
   3. Chłopiec spadł ze schodów, uderzył główką o beton. Matka była nietrzeźwa
   4. Została wyproszona z McDonald\'s, wróciła z bronią. Zatrważające doniesienia obiegły internet, wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych
   5. W tej sytuacji brakuje odpowiednich słów. Jedna z najstraszniejszych interwencji obrońców zwierząt w Polsce, w ostatnim czasie
   6. Aktywista dowiedział się z TVP Info o słowach, których nigdy nie wypowiedział. Ma poważne podejrzenia, wyznaczył nagrodę za ujawnienie prawdy
   7. Wicepremier podała termin otwarcia restauracji i fryzjerów. Wszyscy czekali od dawna