Łukasz Szumowski. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Maja 2020

Słowa Łukasza Szumowskiego mogą niepokoić. Rządzący nie mają planu B w sprawie wyborów?

Łukasz Szumowski przekonywał, że jeśli ustawa o wyborach w formie korespondencyjnej zostanie odrzucona, Polskę może czekać kryzys polityczny. "Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie", przekazał minister zdrowia.

Treść wystąpienia ministra dla programu trzeciego Polskiego Radia przytacza Onet. Szumowski po raz kolejny krytycznie odniósł się do przeprowadzenia wyborów w formie tradycyjnej. Zdaniem szefa resortu zdrowia obecna sytuacja epidemiczna absolutnie na to nie pozwala.

W jego opinii decyzja o zastosowaniu tradycyjnego głosowania z możliwością jego korespondencyjnej formy dla wybranych grup (w tym seniorów oraz osób przebywających w kwarantannie) mogłaby doprowadzić do kryzysu politycznego.

Andrzej Duda zabrał głos ws. doniesień o dymisji. Jest oficjalne stanowiskoAndrzej Duda zabrał głos ws. doniesień o dymisji. Jest oficjalne stanowiskoCzytaj dalej

Łukasz Szumowski: "Jak ustawa będzie odrzucona, to zupełnie nie mam pojęcia, co będzie"

– Jak będzie odrzucona ustawa o wyborach korespondencyjnych, to zupełnie nie mam pojęcia, co będzie. To wiemy, że może nastąpić całkowity kryzys polityczny. Mam nadzieję, że to jest sytuacja, do której nie dojdzie, bo w czasie epidemii takie sytuacje kryzysowe w rządzie, obozie rządzącym są trudne nawet do wyobrażenia sobie – przekazał w "Trójce".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pilna konferencja Andrzeja Dudy. Przekazał "doskonałe dla Polaków informacje"
2. Duda o portfelach Polaków, także twoim. Zaskakujące słowa o zamożności podzieliły społeczeństwo

Szumowski ocenił, że wybory korespondencyjne są w tym momencie zdecydowanie bezpieczniejsze. W jego opinii, gdyby nie mogły się one odbyć, kadencja obecnie urzędującego prezydenta powinna zostać przedłużona o kolejne dwa lata. – Tradycyjne wybory nie powinny odbywać się w obecnej sytuacji epidemicznej i wtedy rozwiązaniem, które jest bezpiecznym rozwiązaniem, jest przesunięcie wyborów i wydłużenie kadencji prezydenta o dwa lata. Tutaj ja się podpisałem pod tym projektem. Uważam, że on jest naprawdę najrozsądniejszy w sytuacji, kiedy nie wiemy, jak ma wyglądać epidemia – zapewniał, cytowany przez Onet.

Minister zdrowia przekazał ponadto, że wprowadzane obecnie etapy rozmrażania gospodarki nie mają żadnego związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Warto przypomnieć, że podobne wnioski wyciągnęło spore grono polskich publicystów i komentatorów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowy test na COVID-19. Wykryje infekcję, zanim chory zacznie zarażać
  2. ZDM chwali się szybką rozbiórką wiaduktu. Internauci są oburzeni, mieszkańcy nie mogli zmrużyć oka
  3. Rydzyk powraca z kolejnym apelem. Znalazł nowe źródło finansowania, ale pojawił się problem
  4. Ważna informacja dla tysięcy rodziców w całym kraju. Chodzi o maseczki
  5. Episkopat namawia do chodzenia do kościoła. "Można wybrać inne dni tygodnia"
  6. "Są wskazania, że Chiny oszukiwały świat" . Bardzo mocne słowa polskiego eksperta

Źródło: onet.pl