Łukasz Szumowski zapowiedział pewien plan w sprawie wyborów. Chce wprowadzenia w zaleceniach sanitarnych dla lokali wyborczych dodatkowych zmian. Jest się czego bać?. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Lipca 2020

Łukasz Szumowski ma pilny plan ws. drugiej tury wyborów. Nie posłuchał Morawieckiego?

Łukasz Szumowski zapowiedział plan w sprawie wyborów. Chce wprowadzenia w zaleceniach sanitarnych dla lokali wyborczych dodatkowych zmian. Chodzi m.in. o osoby starsze, aby te podczas drugiej tury wyborów były wpuszczane do lokali bez kolejki. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że koronawirusa nie trzeba się już bać, a sytuacja jest pod kontrolą. Czy aby na pewno?

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich, które przez epidemię koronawirusa nieco różniły się od tych z poprzednich lat. Przebiegły bowiem w specjalnym reżimie sanitarnym. Przed nami druga tura wyborów, która odbędzie się 12 lipca. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział pewne zmiany. Chodzi o zagrożenie epidemiologiczne? Osoby starsze mogą mieć powody do obaw, jeśli chodzi o uczestnictwo w wyborach? Mateusz Morawiecki twierdzi, że już nie trzeba się bać wirusa i zachęca, aby wziąć udział w wyborach tłumnie. Słowa te kieruje do wszystkich dorosłych Polek i Polaków. Co na to szef resortu zdrowia?

"Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się jego bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca" - przekonywał premier Morawiecki w środę w Tomaszowie Lubelskim.

Obrazy WTV"Wiadomości" TVP pokazały swój najnowszy sondaż prezydencki. Obyło się bez zaskoczeńCzytaj dalej

Łukasz Szumowski chce zmian, jeśli chodzi o wybory. Osoby starsze bez kolejki?

Jak donosi PAP, ze środowej zapowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wynika, że planowane są jednak pewne zmiany w przebiegu drugiej tury wyborów prezydenckich. Chodzi m.in. o osoby starsze. Szef resortu z rządem na czele chce, aby podczas drugiej tury seniorzy, kobiety w ciąży i osoby z małymi dziećmi do lat 3 oraz osoby niepełnosprawne miały prawo skorzystać z możliwości wejścia do lokalu wyborczego bez konieczności stania w kolejce. Wszystko w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Łukasz Szumowski na antenie TVP Info został zapytany, czy druga tura wyborów, która odbędzie się 12 lipca i tradycyjne głosowanie w wyborach prezydenckich, czyli w lokalach przy urnach, będzie bezpieczne i nie ma powodów do obaw. "Patrząc na zachowanie Polaków w lokalach wyborczych, patrząc na ten reżim sanitarny, te oczekiwanie na wejście do lokalu, jestem przekonany, że pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu" - ocenił minister zdrowia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Edward Janiak nie wytrzymał. Grzmiał o "esbeckim spisku", nie chce się usunąć
2. Dwa wypadki na lotnisku w Polsce, służby ruszyły do akcji. Wszystko działo się błyskawicznie

Wprowadzenie w zaleceniach sanitarnych dla lokali wyborczych wspomnianych wyżej ułatwień m.in. dla osób starszych, ma być umotywowane głównie innymi obawami zdrowotnymi i te kwestie nie są związane z koronawirusem. "Wiemy, że jest temperatura wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne" - powiedział Szumowski. Nie ma jednak pewności, czy zmiany te chociaż częściowo nie są podparte również zagrożeniem epidemiologicznym i zachęceniem większej grupy osób do wzięcia udziału w wyborach. Część osób, szczególnie seniorzy, mogą wciąż się wahać z uwagi na strach przez koronawirusem.

"Polacy chcą decydować o tym najważniejszym akcie, jakim jest akt wyborczy, więc chcemy im to ułatwić, szczególnie tym starszym osobom, które potrzebują pomocy czy nie bardzo mogą stać w kolejce" - dodał szef resortu zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Likwidacje i zwolnienia. Uwielbiana w Polsce sieciówka zamknie 170 sklepów
  2. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  3. Nagła awantura na konferencji sztabu Andrzeja Dudy. W centrum dziennikarka TVN, wszystko trafiło do sieci
  4. Już dziś całkowicie zmieni się ważny podatek. Za wiele produktów zapłacicie więcej, ale są też dobre wieści
  5. Wiadomości TVP przeszły same siebie. Straszą wyimaginowaną rewolucją, o co chodzi?
  6. iPhone 12 może być sprzedawany bez ładowarki. Apple znów zaskakuje cały świat

Źródło: PAP / Interia

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News