Łukasz Szumowski zdecydował o podwyżkach płac dla lekarzy rezydentów.. (zdj. il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: (zdj. il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Czerwca 2020

Łukasz Szumowski podjął przełomową decyzję. Po miesiącach starań wreszcie ważne informacje, chodzi o lekarzy rezydentów

Łukasz Szumowski zdecydował, że począwszy od 1 lipca bieżącego roku, polscy lekarze rezydenci mają otrzymać podwyżki. Informacja została potwierdzono w przytaczanym przez Polskie Radio projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury.

Z informacji przekazanych przez polskieradio24.pl wynika, że do konsultacji publicznych projekt trafił w poniedziałek. Zarządzane przez Łukasza Szumowskiego Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że wydanie regulacji było koniecznością z powodu przepisów ustawy z 8 czerwca 2017 r. o "sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

Pilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Niewielu mogło się spodziewać ich słówPilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Niewielu mogło się spodziewać ich słówCzytaj dalej

Łukasz Szumowski podwyższy płace rezydentów

Z uzasadnienia projektu wynika, że najniższe zasadnicze wynagrodzenie, które służy ustaleniu podwyżki dla rezydentów, wynosi obecnie 5164 zł. Kwota to efekt pomnożenia współczynnika pracy właściwego dla lekarza bez specjalizacji (1,05) przez przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w roku ubiegłym (4918,17 zł).

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jarosław Kaczyński zapytany przez Lis o to, dlaczego nie ma żony. Zrobiło się gorąco
2. UE ma pomysł na nowy podatek. Liczy na 10 mld euro wpływów

Wynagrodzenie rezydentów kształtuje się według roku odbywania specjalizacji oraz od dziedziny medycyny, jakiej poświęca się lekarz. Jak podaje Polskie Radio, od 1 lipca bieżącego roku zakwalifikowano trzy grupy rezydentów: lekarze i lekarze dentyści, którzy odbywają specjalizację w pierwszych dwóch latach rezydentury w dziedzinie medycyny niezaliczanej do dziedzin priorytetowych, ci po drugim roku rezydentury w dziedzinie medycyny niezaliczanej do dziedzin priorytetowych oraz ci w pierwszych dwóch latach rezydentury, jednak w priorytetowej dziedzinie medycyny.

Jednocześnie na liście priorytetowych dziedzin medycyny pojawiają się trzy nowe specjalizacje: chirurgia dziecięca, choroby zakaźne oraz medycyna paliatywna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalne oświadczenie Instytutu Łączności w sprawie nanochipów 5G w szczepionkach
  2. Prognoza na lato 2020. Synoptycy: pogoda jakiej jeszcze nie było
  3. Na sam koniec "Wiadomości" TVP Danuta Holecka zadziwiła widzów. Pojawił się drugi "prowadzący", o co chodzi?
  4. Awantura na spotkaniu z Andrzejem Dudą, było groźnie. "Wypad stąd, ku**a, złodzieju je**ny"
  5. Gdzie w Polsce przybywa najwięcej zakażeń? Najnowsze dane zaskakują
  6. Kolejny kraj nie chce Polaków. Otwiera się na 131 państw, a na nas nie

Źródło: Polskie Radio / PAP

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News