Łuk Triumfalny Warszawa. Studio twórcze Marka SkrzyńskiegoŹródło: Studio twórcze Marka Skrzyńskiego
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Listopada 2019

Nasze zestawienie: 5 rzeczy, w które można by zainwestować, zamiast Łuku Triumfalnego

Łuk Triumfalny, który uczcić ma Bitwę Warszawską 2020 roku, stanie w stolicy już za rok. Tak wynika z zapowiedzi samego premiera. Pomysł wzbudza ogromne kontrowersje. Przeciwnicy stawiania w Warszawie kolejnego, drogiego monumentu, wskazują publiczne sektory, pilniej potrzebujące dofinansowania.

Łuk Triumfalny wzbudza ogromne emocje, od momentu, w którym pomysł upamiętnienia Bitwy Warszawskiej, w ogóle pojawił się w dyskursie. Jego inicjatorem jest Jan Pietrzak, który zapewnia, że spotka się z Mateuszem Morawieckim, celem omówienia szczegółów inwestycji.

Politycy opozycji, oraz część komentatorów, potępiają pomysł, wskazując na brak środków, potrzebnych w innych obszarach. Kilka dni temu, właśnie z tym argumentem zmierzyć się musiała posłanka Anna Maria Siarkowska.

- Z drugiej strony- biedni będą zawsze. A pamięć historyczna i świętowanie narodowych zwycięstw to ważne elementy narodowej tożsamości - napisała na swoim Twitterze. Posłanka odpowiedziała w ten sposób na jedną z propozycji, dotyczących zainwestowania 480 mln zł (wyliczenia money.pl).

Łuk Triumfalny czy pomoc potrzebującym?

Pierwsza propozycja spożytkowania wspomnianej, bajońskiej sumy, pojawiła się w wątku, na który odpowiedziała Siarkowska. Adresatką odpowiedzi posłanki była dr Beata Górka-Winter.

- Wybudujmy może najpierw porządny dom dla samotnych matek z dziećmi, żeby nie tułały się po jakichś ruinach? Wtedy faktycznie można będzie triumfować. To wstyd, że nie dbamy o najsłabszych, a dyskutujemy o łukach - napisała Górka-Winter.

Rzeczywiście - o problemach matek z domu na Białołęce, informowaliśmy jeszcze w te wakacje. Kobiety nie prosiły wówczas o dotacje a o to, by ratusz po prostu dał im spokój i nie próbował odebrać dachu nad głową. Znamienny pozostaje tutaj fakt, że lokatorki nie chciały przenieść się do innego domu ze względu na tymczasowy charakter tego typu placówek. Dlaczego więc 480 mln nie przeznaczyć na budowę bloków komunalnych?

Dom samotnej matki na Białołęce. Czy kobiety czeka eksmisja?Dom samotnej matki na Białołęce. Czy kobiety czeka eksmisja?Czytaj dalej

Kolejny pomysł wyszedł od ekonomisty i prawnika, Dariusza Standerskiego. Jego propozycja uzyskała na Twitterze już 1400 polubień.

 - Łuk Triumfalny czy nowy, najnowocześniejszy szpital w Polsce? Koszt porównywalny, a można godnie upamiętnić walkę naszych dziadków 100 lat temu - napisał ekonomista.

Trzeci i czwarty pomysł znajdujemy w artykule money.pl, szacującym koszty budowy łuku. Kwota pozwoliłaby na zasilenie stołecznej komunikacji miejskiej w 152 nowe autobusy. Znacznie lepszym pomysłem wydaje się jednak inwestycja w przedszkola. 36 nowych placówek z pewnością zaradziłoby problemom związanym z brakami miejsc dla maluchów.

Co jeszcze? Jak dowiedzieliśmy się na początku tego roku, realizując reportaż "Bez dachu nad głową", w Warszawie funkcjonuje tylko jedna łaźnia miejska. Inwestycja w kolejne z pewnością poprawiłaby jakość życia w mieście, zwłaszcza tym osobom, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.

ZOBACZ TAKŻE:

1. TVN żegna redaktora naczelnego. Przewrót na samym szczycie

2. Jan Paweł II patronem Europy? Pomysł polskiego Episkopatu zbiera zwolenników zza granicy

3. Klasa sama w sobie. Tak Beata Tyszkiewicz zareagowała na słowa szowinisty Żuławskiego o jej biuście

4. Radio Maryja to szczyt góry lodowej imperium Rydzyka. Sieć komórkowa, różańce z agatu i nie tylko

5. Jeszcze tylko trzy dni i na półki trafi hit. W sobotę Lidl przeżyje oblężenie

6. Edyta Górniak dostała SMS-a i osunęła się na ziemię. Treść o śmiertelnym wypadku zmroziła gwiazdę