Czy należy spodziewać się lockdownu w Polsce?. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 17 Listopada 2020

Czy będzie lockdown w Polsce? Minister nie pozostawia złudzeń, padły znaczące słowa

Podczas wywiadu dla Radia Wrocław kwestia lockodwnu w Polsce została przez szefa KPRM Michała Dworczyka skomentowana w sposób, który będzie dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Polityk wskazał jednocześnie, kto ma realny wpływ na jego ewentualne wprowadzenie.

Spora część Polek i Polaków, już teraz mówi o hybrydowym lockdownie w Polsce, jednak rządzący obecną sytuację określają jedynie, jako okres obowiązywania wzmożonych restrykcji. Michał Dworczyk postanowił wypowiedzieć się na temat narodowej kwarantanny, której widmo jeszcze niedawno zdawało się wyjątkowo realne.

Czy będzie lockdown w Polsce? Minister nie pozostawia złudzeń, padły znaczące słowaCzy będzie lockdown w Polsce? Minister nie pozostawia złudzeń, padły znaczące słowaCzytaj dalej

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na antenie Radia Wrocław ustosunkował się do poglądu, że lockdown w Polsce już tak poważnym zagrożeniem. Słowa Michała Dworczyka będą zapewne zaskoczeniem dla wielu osób myślących, że już w tym momencie nie ma powodów do rozważania konieczności powrotu wiosennego scenariusza wydarzeń.

Czy będzie lockdown w Polsce?

Michał Dworczyk to osoba odpowiedzialna za powstawanie i koordynację powstawania szpitalu tymczasowego na Stadionie Narodowym, lecz tym razem jego wypowiedź dotyczyła lockdownu w Polsce. Polityk przyzwyczaił nas, że podczas swoich medialnych wstąpień przedstawia kilka ważnych informacji. Na antenie Radia Wrocław postanowił poruszyć kwestię tego, czy można spodziewać się narodowej kwarantanny.

12 listopada na kanałach informacyjnych premiera Mateusza Morawieckiego pojawił się specjalny film z ważnym przesłaniem do wszystkich obywateli kraju. Podczas swojego wystąpienia szef Rady Ministrów z dumą oświadczył, że dzięki spadającej liczbie zakażeń nie jest konieczne wprowadzanie narodowej kwarantanny. Okres tuż przed tym wystąpieniem to czas, gdy każdego dnia notowano średnio więcej niż 21 tys. zakażeń.

PiS traci większość? Grunt pali się pod nogami, kolejny poseł odchodziPiS traci większość? Grunt pali się pod nogami, kolejny poseł odchodziCzytaj dalej

- [...] to [...] pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek - mówił premier rządu uspokajając, że jak na razie nie należy się spodziewać ponownego zamknięcia praktycznie każdej gałęzi gospodarki oraz wprowadzenie bardziej surowych zakazów przemieszczania się.

Od tamtego momentu dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia nie wyglądają tak drastycznie, dlatego wiele osób stwierdziło, iż całkowity lockdown w Polsce nie jest już realnie rozważanym przez rządzących scenariuszem. Słowa Michała Dworczyka rzucają zupełnie nowe światło na ten pogląd.

Michał Dworczyk mówił o lockdownie w Polsce na antenie Radia Wrocław

- Choć na szczęście w ostatnim tygodniu mieliśmy lekkie wypłaszczenie i stabilizację, jeśli chodzi o liczbę dziennych zachorowań. Natomiast, to po pierwsze jest zbyt krótki czas, po drugie zbyt chwiejna jest ta stabilizacja, abyśmy mogli się cieszyć na zapas; musimy cały czas utrzymywać samodyscyplinę, musimy przestrzegać przepisów, by ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii - mówił szef KPRM Michał Dworczyk, jednocześnie podkreślając, iż mimo tych optymistycznych danych lockdown w Polsce wciąż jest "realnym scenariuszem".

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki. Polacy ocenili Kościół, wystawiając rachunek, najbardziej zaskakuje opinia młodych
2. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw
3. Zażenowany Grzegorz Markowski przerwał milczenie ws. pieniędzy od Glińskiego. "Byłoby niemoralne"

Wiele osób już teraz wskazuje, że chociaż władza oficjalnie nie nazywa obecnego stanu rzeczy kwarantanną narodową, to wprowadzenie obostrzeń spowodowało, że hybrydowy lockdown w Polsce stał się faktem dla sporej grupy przedsiębiorców, uczniów, czy seniorów.

Eksperci wymiennie używają określenia "pełzający lockdown". Mimo braku zamknięcia m.in. sektora usług zwianych z branżą kosmetyczną czy fryzjerską to realnie wielu właścicieli z coraz większą obawą patrzy w przyszłość w związku ze zdecydowanie mniejszym popytem na usługi. Szef KPRM w rozmowie z wrocławskimi dziennikarzami wskazuje jednocześnie osoby odpowiedzialne za ewentualne podjęcie znaczących decyzji przez rządzących.

Jeśli Polacy będą się stosować do obostrzeń, to rząd nie wprowadzi ostrzejszych przepisów

Nagle Nagle "Rolnik szuka żony" wstrzymany. Co się stało?Czytaj dalej

- Czy do lockdownu dojdzie czy nie, to zależy w największej mierze od nas wszystkich, od tego jak przestrzegamy przepisów, jak zachowujemy dystans, jak stosujemy środki bezpieczeństwa - usłyszeć można było z ust Michała Dworczyka.

Warto przypomnieć, że dziś Ministerstwo Zdrowia potwierdziło przeprowadzenie 41,9 tys. testów. 19 152 z nich okazało się pozytywne, co jest blisko połową całościowej liczby zbadanych próbek.

Źródło: Interia / Twitter.com @MZ_GOV_PL

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. "Sytuacja jest unormowana na bardzo złym poziomie"
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Proszę Boga, aby przebaczył zmarłemu". Zaskakujące kondolencje abp. Gądeckiego w związku ze śmiercią kard. Gulbinowicza
  4. Na planie "The Voice of Poland" polały się łzy, niespodziewane. Do czego doszło i skąd tyle emocji?
  5. Kataklizm nad Ameryką. Turyści mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie, muszą uciekać
  6. Wirus z Iranu rozprzestrzenia się w sieci. Eksperci ostrzegają, można stracić ogromne pieniądze