Lidl może zostać ukarany przez UOKiK.. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Sierpnia 2020

Lidl ze wzbudzającymi duże kontrowersje zasadami, kasjer może zadać pytanie. Sieci grozi kara za dziwną praktykę

Lidl nie sprzedaje piwa bezalkoholowego osobom niepełnoletnim, tłumacząc swą decyzję dbaniem o dobro młodzieży. Stanowisko to jest jednak niezgodne z polskim prawem. W efekcie niemiecka sieć może odpowiedzieć przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niewykluczone, że UOKiK nałoży karę finansową na przedsiębiorstwo.

Szczegóły dość kuriozalnej sprawy przytacza portal Gazeta.pl. Jak czytamy, przedstawiciele Lidla obstają przy swoim stanowisku, powołując się na Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Według organizacji podawanie osobom nieletnim wspomnianych napojów bezalkoholowych należy uznać za szkodliwe. Takie zachowanie miałoby bowiem kształtować nawyk sięgania po podobne używki w przyszłości.

Gwiazda Gwiazda "Na Wspólnej" bardzo się boi. Może mieć poważne problemy finansoweCzytaj dalej

Lidl działa niezgodnie z prawem?

Stanowiska Lidla nie podziela, jak się okazuje, istotna część konsumentów sieci. W rozmowie z Wirtualną Polską rzeczniczka prasowa UOKiK Małgorzata Cieloch wskazała, że do urzędu wpłynęły liczne skargi wyraźnie niezadowolonych klientów. Za nimi stać może zaś polskie prawo. Według niego piwo bezalkoholowe nie jest bowiem alkoholem. Co za tym idzie, jego sprzedaż w teorii nie może być ograniczana przez niemiecką sieć, a pracownicy Lidla nie mają prawa żądać od kupujących dowodu potwierdzającego tożsamość.

Cała Biedronka musiała zostać zamknięta. Trudna sytuacja pracownikówCała Biedronka musiała zostać zamknięta. Trudna sytuacja pracownikówCzytaj dalej

W efekcie przedstawiciele UOKiK mogą nałożyć karę finansową na przedsiębiorstwo, powołując się na przejaw naruszania swobód obywatelskich, wskazuje Gazeta.pl. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna. Niewykluczone, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów weźmie pod uwagę stanowisko PARPA mówiące demoralizację nieletnich, za jaką należałoby uznać sprzedaż trunku przywodzącego na myśl alkohol.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Polska policja podała przykre informacje. Nie żyje 25 osób, 189 rannych2. Nie waloryzacja, nie trzynastka. Potężny zastrzyk gotówki dla seniorów zapewni coś innego

Istotną rolę odegrać może również fakt, że Lidl, ograniczając sprzedaż towaru, w istocie ogranicza własne zyski. Co więcej, warto zaznaczyć, że sieć nie zamierza, jak się zdaje, zmieniać swojej postawy. – Kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży jest jednym z elementów realizowanej przez Lidl Polska polityki społecznej odpowiedzialności biznesu – wskazała przedstawicielka biura prasowego niemieckiej sieci Aleksandra Robaszkiewicz, której wypowiedź przytacza Gazeta.pl. Warto w tym miejscu dodać, że wspomniany serwis zauważa, iż Lidl od lat prowadzi projekt "Odpowiedzialny sprzedawca". Stanowisko sieci należałoby zatem uznać za konsekwentne, a finał sprawy jest stosunkowo trudny do przewidzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wydano nagły komunikat dla dużego miasta. Zacznie się już 15 sierpnia
  2. Jakie maseczki są najbardziej skuteczne i czy przyłbica daje ochronę?
  3. Lepiej zostańcie w domu, ostrzeżenia dotyczą całego kraju. Nie tylko dziś w Polsce zrobi się niebezpiecznie
  4. Znalazła przerażającą rzecz na swojej wycieraczce. Pokazała ją na antenie TVP w Studio Polska
  5. Uczestnik "The Voice of Poland" przeszedł nie tylko operację. Okazuje się, że był zakażony, a wszystko ujawniono w mediach
  6. Dantejskie sceny w ośrodku wypoczynkowym w Polsce. Prawdziwy

Źródło: Gazeta.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!