Protest lekarzy rezydentów. https://www.facebook.com/pg/porozumienierezydentow/photos/?tab=album&album_id=2101620316797071&ref=page_internal
Źródło: https://www.facebook.com/pg/porozumienierezydentow/photos/?tab=album&album_id=2101620316797071&ref=page_internal
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Stycznia 2020

W 2020 może dojść do protestu na skalę, jakiej jeszcze nie było. Pierwszy już w styczniu

Lekarze rezydenci grożą strajkiem, jeśli nie dojdzie do spełnienia ich postulatów. Rok 2020 może przynieść służbie zdrowia jeden z największych kryzysów ostatnich lat, donosi "Rzeczpospolita"

Protesty lekarzy rezydentów, nierzadko poprzedzone głodówkami, rozpoczęły się w drugiej połowie 2017 r. i zakończyły w lutym roku 2018. Dwa lata temu lekarze ostatecznie doszli do porozumienia z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Wśród zmian, które miały wejść w życie od lipca 2018 r, były między innymi zobowiązania do systematycznego podnoszenia nakładów na służbę zdrowia aż do osiągnięcia 6 proc. PKB oraz wzrost wynagrodzenia rezydentów.

Później jednak sprawa się skomplikowała. Przedstawiciele rezydentów twierdzili, że porozumienie zostało zerwane. Szumowski odpowiadał, że spełnił obietnice. Wobec tego rok 2020 najprawdopodobniej przyniesie nam renegocjacje w tej sprawie, ocenia "Rzeczpospolita".

TVP się wścieknie. Hanna Lis niespodziewanie skomentowała Sylwestra MarzeńTVP się wścieknie. Hanna Lis niespodziewanie skomentowała Sylwestra MarzeńCzytaj dalej

Lekarze rezydenci: szykujemy protest, o jakim nikt nie słyszał

Wśród nowych postulatów medyków jest wyraźne i szybsze zwiększenia nakładów na służbę zdrowia (do 2024 roku ma wynieść 6 proc.), a także powrót do wieloletniego postulatu płacowego trzech średnich krajowych dla lekarzy specjalistów, dwóch średnich dla rezydentów i jednej dla stażystów.

Co jeśli nie dojdzie do porozumienia? Przedstawiciel PR OZZL (Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy) Piotr Pisula mówi wprost: – Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, szykujemy protest, o którym jeszcze nikt nie słyszał. O rezydentach na pewno będzie głośno – mówi w rozmowie z "Rz".

Ministerstwo Zdrowia zapowiada chęć podjęcia rozmów i dotrzymanie terminów, jednak zdaniek "Rzeczpospolitej" trudno będzie spełnić większość postulatów rezydentów, zatem jeżeli dojdzie do protestów lekarzy, zdaniem dziennika będzie to "jeden z większych kryzysów ostatnich lat" w służbie zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Objawy świadczące, że nasza wątroba ma dosyć. Organ, który ma wpływ na cały organizm

3. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba

4. Po północy korzystanie z aplikacji Uber, Bolt i Free Now będzie nielegalne?

5. Donald Tusk do Kaczyńskiego: Uśmiechnij się, Jarosławie

6. Nie żyje gwiazdor "M jak miłość", "Klanu", "Ekstradycji" i innych największych hitów. Smutna wiadomość obiegła media