Lekarze kary. Pixabay/Cezary Paweł (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Pixabay/Cezary Paweł (zdjęcie ilustracyjne)
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 17 Kwietnia 2020

Posypały się kary dla medyków. Nie zgłosili się do pracy przy zwalczaniu epidemii we wskazanej placówce

Lekarze są obecnie na pierwszej linii frontu walki z epidemią. Wielu z nich z obawy o własne życie i zdrowie nie stawia się w pracy, nie reagując na wezwania. Posypały się kolejne wysokie kary za niewypełnienie obowiązków służbowych. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu.

Wojewoda mazowiecki wystosował tydzień temu specjalny apel do medyków, przesłany okręgowym izbom, w którym podziękował personelowi za ich pracę, trud i poświęcenie w tych trudnych czasach. Jednocześnie prosił o zgłaszanie się lekarzy do tych placówek, gdzie jest największe zapotrzebowanie większej ilości rąk do pracy z powodu braków kadrowych. Zapowiedział, że z takiej grupy osób ma zamiar korzystać w pierwszej kolejności. Poza personelem medycznym do pracy przy walce z epidemią mogą być skierowane także inne osoby, w zależności od panującej sytuacji i potrzeb. Ci, którzy nie wykonują swoich obowiązków i nie stawiają się w pracy, będą podlegać karze od 5 do nawet 30 tys. zł. Kilka podobnych kar już się posypało.

Lekarze murem za wybitnym ekspertem. Padł ofiarą ataków TVP, bo się sprzeciwiłLekarze murem za wybitnym ekspertem. Padł ofiarą ataków TVP, bo się sprzeciwiłCzytaj dalej

Lekarze nie stawiają się w pracy i nie wypełniają swoich obowiązków. Posypały się kary

Jak poinformował dla PAP zespół prasowy wojewody mazowieckiego, Konstanty Radziwił nałożył dotąd już siedem kar, z czego pięć po 5 tys. zł i dwie po 10 tys. zł. Wszystko to na mocy niewypełnienia decyzji dotyczącej skierowania personelu medycznego do danej placówki do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Wojewoda mazowiecki swoje decyzje o kierowaniu personelu medycznego do określonej placówki, gdzie jest największe zapotrzebowanie w danym momencie, podejmuje na podstawie przepisu ustawy o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Pełnią one rygor i obowiązek natychmiastowej oraz bezprecedensowej wykonalności. Wyłączone z tego obowiązku, jak wynika z przepisu, są tylko m.in. kobiety w ciąży, osoby po 60. roku życia czy samotnie wychowujące niepełnoletnie dziecko. Wszystkie inne, które są powołane do tego zawodu i wzywane do stawienia się w danej placówce, muszą się do tego dostosować i wypełnić swój obowiązek. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pracownik sanepidu ujawnia, dostali z góry przykaz ws. wysokości wlepianych kar. Będziecie wściekli
2. Ustawił podjazd dla niepełnosprawnych przed klatką. W zemście znalazł przykrą niespodziankę na wycieraczce

W przypadku, kiedy osoby kierowane do pracy nie stosują się do tej decyzji i nie stawiają się w placówce, nie wypełniając swoich obowiązków, wojewoda kieruje tam wówczas kolejnych medyków. Zaś na tych, którzy nie wypełnili obowiązku, ma prawo nałożyć karę administracyjną od 5 do 30 tysięcy złotych. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania tej decyzji.

Jak poinformował zespół prasowy, Radziwiłł do tej pory wymierzył pięć kar po 5 tys. zł oraz dwie kary po 10 tys. zł. Do pracy skierował blisko 150 osób (stan na czwartek wieczorem), z czego w placówkach stawiło się tylko około 30.

"Wobec powyższego kara pieniężna za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy służy jako środek zapewnienia wykonania nałożonych obowiązków" - podkreślił zespół prasowy wojewody.

"W związku z faktem, że kadra medyczna oddelegowana przez wojewodę do pracy przedstawia zwolnienia lekarskie, a duża ich część jest wystawiana dokładnie w dniu, w którym dostarczana jest decyzja o oddelegowaniu, przedłożone zwolnienia lekarskie są zgłaszane do weryfikacji i kontroli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych" - poinformowały służby wojewody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka rusza naprzeciw obecnym wymaganiom. W każdym sklepie popularnej sieci kupimy maseczki ochronne
  2. Dużo łatwiej stracisz prawo jazdy. Rząd już pracuje nad zmianami
  3. Biedronka wprowadzi pewne zmiany. Chodzi o małych producentów
  4. Spadek w wykonywaniu testów? Minister Zdrowia się tłumaczy, czym było to spowodowane
  5. Co tam się dzieje? Gigantyczna kolejka pod sklepem na Wiejskiej, symboliczny widok
  6. Uderzyła w Polsce "burza piaskowa". Porażające nagranie, eksperci mają złe wieści

Źródło: polsatnews.pl