lek. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 2 Maja 2020

Przełom w leczeniu koronawirusa. Do użytku dopuszczono pierwszy lek

Lek na koronawirusa jest obiektem badań ośrodków naukowych na całym świecie. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła właśnie lek remdesivir do użytku awaryjnego w kuracji COVID-19.

O decyzji agencji poinormował dyrektor generalny firmy-producenta leku Gilead Sciences Inc podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem. Jednocześnie nazwał dopuszczenie milowym krokiem w poszukiwaniu skutecznej terapii koronawirusa.

Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanieMorawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanieCzytaj dalej

Lek na koronawirusa - jaka skuteczność?

W komunikacie FDA na ten temat czytamy: - "Uzasadnione jest twierdzenie, że remdesivir wykazuje skuteczność w terapii przeciwko Covid-19. Ze względu na to, iż nie ma odpowiednich, zatwierdzonych oraz funkcjonalnych alternatywnych metod leczenia, znane i potencjalne korzyści z leczenia remdesivirem tej choroby są większe niż znane i potencjalne ryzyko komplikacji związane ze stosowaniem leku"

DZISIAJ GRZEJE: 1. Duda wydał nagłe oświadczenie podczas konwencji. Chce dać kolejne pieniądze Polakom za darmo
2. To już pewne, jest decyzja Sejmu. Netflix będzie płacił na polskie kino, kwota jest porażająca

- Jesteśmy pokorni, ponieważ jest to pierwszy ważny krok dla chorych. Aby mieć pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby pacjenci otrzymywali lek, podjęliśmy decyzję o przekazaniu około 1,5 miliona fiolek - powiedział przedstawiciel producenta leku. Jego zdaniem ilość ta wystarczy do terapii co najmniej 140 tysięcy chorych.

Według informacji prasowych terapia remdesivirem trwa 10 dni i polega na dożylnym podaniu leku. Firma Gilead w podaje, że lek pomógł poprawić stan zdrowia pacjentów z Covid-19 jednocześnie wskazując, że działa on zauważalnie lepiej, gdy jest podany na wczesnym etapie choroby. Z tymi wnioskami nie zgadza się jednak Światowa Organizacja Zdrowia, która w niedawno opublikowała raport zawierający informacje o braku skuteczności leku w poprawie stanu zdrowia pacjentów. Z takimi wnioskami nie zgodził się producent leku, zarzucając WHO zbyt szybkie zakończenie badań.

Na razie lekarstwo ma być stosowane u chorych będących w stanie krytycznym, i wymagającym podłączenia do respiratora.

Remdesivir to został pierwotnie opracowany jako lek stosowany w leczeniu wirusa Eboli. Według informacji opublikowanych przez Amerykański Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych w przypadku leczenia nim choroby Covid-19 skraca o cztery dni proces zdrowiania, a także nieznacznie zmniejsza ryzyko śmierci pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  3. Z polskiego schroniska zniknęły wszystkie zwierzęta. Niespodziewany efekt epidemii
  4. Niewyobrażalnie tragiczne, 31-latka chciała uczcić koniec kwarantanny zdjęciem. Niestety nie żyje
  5. Czy na ulicy obecnie nie można jeść i pić? GIS rozwiewa wątpliwości
  6. Premier Polski nie powiedział całej prawdy o częściowym otwarciu granic. Wielu Polaków będzie wściekłych

Źródło: TVN24

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News