Legion Chrystusa wykorzystał ponad 170 dzieci. https://pixabay.com/pl/photos/eucharystia-ciało-chrystusa-kościół-1591663/Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/eucharystia-ciało-chrystusa-kościół-1591663/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Grudnia 2019

Skala pedofilii w Legionie Chrystusa niewyobrażalna. Coraz więcej pytań

Legion Chrystusa powstał w roku 1941. Od tamtego momentu ofiarami 33 księży i 71 seminarzystów, którzy byli członkami zgromadzenia, miało paść 175 ofiar. To ustalenia wewnętrznego dochodzenia, z którego raport opublikowano.

Legion został założony przez Marciala Maciela Degollado w Meksyku. Jak podaje gazeta.pl, już w latach 40 do Watykanu docierały niepokojące wieści dotyczące Maciela. Informowano, że założyciel Legionu Chrystusa jest uzależniony od narkotyków i miał się dopuszczać aktów pedofilii; Maciel miał też wykorzystywać własne dzieci.

Jego sprawą zajęto się jednak dopiero podczas pontyfikatu Benedykta XVI. W 2006 roku papież nakazał Degollado, by resztę życia spędził na modlitwie i pokucie. To jedyna kara, jaka go spotkała. Mężczyzna zmarł bowiem w 2008 roku. Jak przypomina z kolei RMF FM, "po kontrolach i śledztwie w 2010 roku Watykan przyznał, że założyciel zgromadzenia dopuścił się »najcięższego i niemoralnego zachowania«, »licznych przestępstw« i prowadził »życie pozbawione skrupułów«".

Jan Paweł II otrzymał pieniądze od księdza pedofila? Sensacyjne doniesienia Jan Paweł II otrzymał pieniądze od księdza pedofila? Sensacyjne doniesienia "Washington Post"Czytaj dalej

Osobą blokującą dochodzenie w sprawie ks. Maciela i zarzucanych mu czynów pedofilskich był kardynał Angelo Sodano. Jego rezygnacja z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego w interesujący sposób zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez Legion Chrystusa raportu na temat skalii pedofilii w zgromadzeniu.

Legion Chrystusa. "Wielopokoleniowy łańcuch nadużyć"

Jak wynika z raportu, w latach 1941-2019 aktów pedofilii dopuściło się 33 księży i 71 seminarzystów ze zgromadzenia. Ich ofiarą miało paść co najmniej 175 osób. Za skrzywdzeniem około jednej trzeciej ofiar stał sam założyciel Legionu Chrystusa – ks. Marcial Maciel Degollado. Warto dodać, że pozostałe ofiary to z kolei ofiary ojca Degollado. Jak podaje gazeta.pl, cytując "AP", w zgromadzeniu powstał bowiem "wielopokoleniowy łańcuch nadużyć, który potwierdza toksyczny wpływ Maciela rozprzestrzeniający się w całym Legionie Chrystusa".

Ofiary miały głównie od 11 do 16 lat. Znakomita większość z nich to chłopcy.

Legion Chrystusa podkreślił, że publikacja raportu to pierwszy krok na "drodze pojednania" z ofiarami.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Jej nogi są w pełni sprawne, a mimo to porusza się na wózku. Od lat szuka lekarza, który uczyni z niej osobę niepełnosprawną

3. Musiało się tak skończyć. Tadeusz Rydzyk powołał się na papieża Franciszka, mówiąc o Jędraszewskim

4. Piotr Adamowicz przerwał milczenie ws. zabójcy swojego brata

5. Tak wyglądała praca Mariana Banasia. Samochody i podróże służbowe

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala