Lech Wałęsa został wspomniany przez Dariusza Piontkowskiego.. Piotr Molecki/EastNewsŹródło: Piotr Molecki/EastNews
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Sierpnia 2020

Lech Wałęsa będzie oburzony. Padły słowa, które na pewno do niego dotrą

Lech Wałęsa od dłuższego czasu zdaje się polaryzować polskie społeczeństwo. Podczas gdy jedni uważają go za bohatera, któremu winni jesteśmy wdzięczność, inni wypominają rzekomą współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Do kontrowersyjnego tematu w rozmowie z Robertem Mazurkiem nawiązał minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej gościł dziś w emitowanym na antenie RMF FM programie prowadzonym przez Roberta Mazurka. W trakcie rozmowy szef resortu nawiązywał do powrotu uczniów do polskich szkół, który budzi pewne wątpliwości zarówno rodziców dzieci, jak i samego środowiska nauczycielskiego. – To jest decyzja ministra zdrowia, ale będziemy o tym jeszcze rozmawiali – wskazał Dariusz Piontkowski, pytany o darmowe szczepionki na grypę dla nauczycieli. Podczas "Porannej rozmowy" minister edukacji przekonywał, że rząd dba o nauczycieli i "ma im dużo do zaproponowania".

Telewizja Polska w ogniu poważnych zarzutów. W siedzibie zrobi się gorąco, Jacek Kurski milczyTelewizja Polska w ogniu poważnych zarzutów. W siedzibie zrobi się gorąco, Jacek Kurski milczyCzytaj dalej

Lech Wałęsa okiem Dariusza Piontkowskiego

– Jest to jedna z wielu grup zawodowych, o które się troszczymy. Staramy się doceniać tę grupę zawodową – zapewniał Piontkowski. Mazurek postanowił dopytać szefa MEN, czy nie obawia się, że w obawie przed zakażeniem nauczyciele postanowią "uciec" na urlopy. W odpowiedzi minister wskazał, że jak dotąd "nie ma takich sygnałów". – Co roku jest grupa nauczycieli, która korzysta z urlopów zdrowotnych z różnych powodów i z powodu różnych chorób – przekazał.

TVP Info przekazało doskonałe wieści. Play wprowadza zmiany, na które czekały tysiące klientówTVP Info przekazało doskonałe wieści. Play wprowadza zmiany, na które czekały tysiące klientówCzytaj dalej

Nie zabrakło i nawiązania do oczekiwanych przez nauczycielskie środowisko podwyżek. – Niewiele grup zawodowych w tym roku miało podwyżkę, a część miała obniżkę płac. Udało się utrzymać zobowiązanie, które podjęliśmy jeszcze w tamtym roku. Pan premier i minister finansów potwierdził, że te pieniądze nadal są w budżecie – powiedział w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Dariusz Piontkowski, dodając, że "6 procent to także jest realna podwyżka".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiadomość z ostatniej chwili. Właśnie nadeszło potwierdzenie od premiera Morawieckiego
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Złe wieści dla seniorów na etacie. Niebawem ty też możesz stracić pracę

Wobec czterdziestej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Mazurek postanowił zapytać Piontkowskiego, nauczyciela historii, jak wytłumaczyłby uczniom wagę tych wydarzeń. – To było ważne, ponieważ dzięki tym ludziom udało się w Polsce ostatecznie obalić komunizm. Co prawda jeszcze nie w roku osiemdziesiątym, ale 10 lat później, Polacy odzyskali wolność, odzyskaliśmy wolną, suwerenną Polskę – wskazał szef resortu edukacji.

Niejako automatycznie rozmowa zeszła zatem na Lecha Wałęsę. – Polacy obalali komunizm, bo przypomnę, że do Solidarności zapisało się 10 000 000 ludzi. Nigdy jeszcze nie było w historii Polski tak masowego ruchu i to masowość tego ruchu doprowadziła do tego, że można było obalić komunizm, chociaż nie bez przeszkód, bo po drodze był przecież stan wojenny. I kilka kolejnych lat, które mało sympatycznie i ja, ale pewnie i pan, wspominamy, bo nie był to sympatyczny okres w dziejach Polski – przekazał minister, pytany o legendę "Solidarności".

Nieusatysfakcjonowany odpowiedzią Robert Mazurek postanowił ponowić pytanie o byłego prezydenta. – Lech Wałęsa jest postacią ewidentnie związaną z Solidarnością. Nikt nie zamierza go wymazywać. To jest postać, która przeszła do historii Polski – odparł Piontkowski. Zapytany, czy dzieciom Wałęsę powinno przedstawiać się jako twarz wielkiego ruchu, czy współpracownika SB, szef MEN odparł, że należy mówić "i o jednym, i o drugim".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd zmienił zdanie. Chodzi o zakaz lotów
  2. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Zginęła cała rodzina. Wielki wybuch na wschodzie Polski. Prawdziwy horror

Źródło: rmf24.pl