Lech Kaczyński. Źródło: Brak
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Stycznia 2020

Tajemnica pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Poseł PO wskazuje, kto o tym zdecydował

Lech Kaczyński, tragicznie zmarły prezydent RP, został wraz z małżonką pochowany na Wawelu. Sprawa do dziś budzi spore kontrowersje, choć spory z niej wynikające nie są już, rzecz jasna, tak gorliwe, jak 10 lat temu. Miejsce pochówku pary wciąż dzieli jednak Polaków. Paweł Kowal, obecnie poseł Koalicji Obywatel, a w 2010 roku człowiek Kaczyńskiego, wyjaśnił, jak doszło do decyzji.

W rozmowie z dziennikarzami "Super Expressu" Kowal – niechętnie, co prawda – odniósł się do sprawy. Prowadzący program "Politycy od kuchni" przypomnieli, że to właśnie on jest często wymieniany jako osoba, za sprawą której para prezydencka spoczęła na Wawelu. Polityk Koalicji Obywatelskiej zaznaczył jednak, że za decyzją stał kto inny – mianowicie ówczesny metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Jest kontynuacja dramatycznej historii. Joanna Szczepkowska nie poddała się w obliczu tragedii drugiego człowiekaJest kontynuacja dramatycznej historii. Joanna Szczepkowska nie poddała się w obliczu tragedii drugiego człowiekaCzytaj dalej

Lech Kaczyński spoczął na Wawelu decyzją Dziwisza

– Ja co najwyżej mogłem zaproponować jakieś rozwiązania. Zaproponowałem ich cztery: Świątynię Opatrzności Bożej, Archikatedrę Warszawska, Powązki i Wawel. Analizowaliśmy plusy i minusy tych wszystkich rozwiązań i wtedy wyszło, także dlatego, że bardzo temu przychylny był arcybiskup w Krakowie, że to będzie Katedra Wawelska – powiedział dziennikarzom Piotr Kowal.

– To jest trochę dla mnie przesadą (...), że polityk opozycji, młody chłopak mógł zdecydować, żeby pochować prezydenta na Wawelu – ocenił polityk.

Co więcej, jego zdaniem decyzja ta wcale nie była dziwna.

– Wawel jest jednym z miejsc pochówku ważnych osób w kraju. Nie tylko królów, ale także polityków 20-wiecznych. Przecież lezy tam nie tylko Piłsudski, leży także Sikorski – przypomniał. – Żeby sobie wyobrażić, że będzie to Wawel – nie było to trudne. W tym samym czasie wymyśliło to kilka innych osób.

– Oczywiście, jest to pomysł, który budzi kontrowersje. Inaczej będziemy o nim myśleć za 50 czy 100 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala

3. Iberion - grupa mediowa przyszłości

4. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion

5. TVP odpowiada za materiały o Aleksandrze Dulkiewicz. "Nic im o tym nie wiadomo"

6. Smutne wiadomości. Dariusz Sawicki przegrał walkę z nowotworem

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News