W Wilnie cofnięto decyzję samorządu o nazwaniu ulicy imieniem Lecha Kaczyńskiego. (zdj.il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: (zdj.il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 20 Listopada 2020

Chcieli, aby ulica nosiła imię Lecha Kaczyńskiego. Sąd uchylił decyzję, media obiegają najnowsze informacje z Wilna

Oficjalnym powodem cofnięcia decyzji o nazwaniu jednej ze stołecznych ulic imieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego są błędy proceduralne popełnione przez samorząd. W tle pojawia się jednak wątek organizacji, które postulowały o zmianę nazwy ulicy już dwa lata temu. To nie koniec tej batalii prawnej, zapowiedziano odwołanie do wyższej instancji.

Ulica na cześć Lecha Kaczyńskiego w Wilnie zagrożona. Sąd zdecydował, iż samorząd podejmując decyzję o zmianie nazwy jednej ze stołecznych ulic, dopuścił się błędów proceduralnych. Wyrok zapadł w czwartek, ale to nie pierwsza sprawa tego typu u naszych północnych sąsiadów.

Czy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragicznaCzy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragicznaCzytaj dalej

Po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego w trakcie podróży do Smoleńska wiele miast zdecydowało się na oddanie mu hołdu poprzez nazywanie kolejnych placów i ulic jego imieniem. Dużą zasługę w tym temacie miała Ustawa o nakazie dekomunizacji nazw ulic, podczas której liczne samorządy nazywały następne lokalizacje imieniem samego prezydenta czy też prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką Marią. Jak się okazuje również za granicą zmarły prezydent RP liczyć może na swoje "małe miejsce na ziemi", jednak stołeczna ulica na Litwie już niedługo może przestać nosić jego imię.

Wileński samorząd przegrał sprawę na temat ulicy imienia Lecha Kaczyńskiego

Media podały, że w czwartek litewski sąd stwierdził, iż w momencie nazywania ulicy imieniem Lecha Kaczyńskiego doszło do naruszeń strony proceduralnej, a co za tym idzie decyzja nie jest zgodna z prawem. Czy to znaczy, iż samorządowcy, którzy podjęli tę decyzję, muszą teraz powrócić do poprzedniej nazwy?

- Konsultowaliśmy się z prawnikami i uważamy to za techniczny błąd sądowy, który bez wątpienia naprawimy w sądzie wyższej instancji - powiedział, cytowany przez Onet, Karolis Żukauskas pełniący funkcję doradcy mera.

Michał Szpak ostrzega. Padł ofiarą oszustów, muszą zainterweniować służbyMichał Szpak ostrzega. Padł ofiarą oszustów, muszą zainterweniować służbyCzytaj dalej

Sprawa zatem zostanie w drodze odwołania skierowana do wyższej instancji. Samorządowcy, którzy w 2018 roku zdecydowali o zmianie nazwy na oddającą hołd Lechowi Kaczyńskiemu, chcą, aby nazwa ta pozostała obowiązującą. Jak podaje Onet, już miesiące temu kilka organizacji zdecydowało się na skierowanie do sądu wniosku przeciw decyzji podjętej przez samorząd w sprawie nazewnictwa wileńskiej przecznicy. Stowarzyszenia te słyną z wyjątkowo antypolskiego nastawienia i chociaż ówcześnie sąd zdecydował, że oddala wniosek powoda, to Naczelny Sąd Administracyjny Litwy przekazał, iż sprawa wymaga ponownego rozpatrzenia.

W 2018 roku ulica im. Lecha Kaczyńskiego pojawiła się na wileńskich mapach

To w lutym dwa lata temu, w 2018 roku, samorządowcy rządzący stolicą Litwy zdecydowali o przemianowaniu jednej z ulic na ulicę im. Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej była ona bezimienna, mimo to przecinała jedną z głównych tras w stolicy - aleję Konstytucji.

Z wielką pompą wyprawiono uroczystość nadania ulicy oficjalnej nazwy. O to, by na tabliczkach znalazło się imię i nazwisko zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wnioskowali, jak podaje Onet ", radni Akcji Wyborczej Polaków na Litwie — Związku Chrześcijańskich Rodzin".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Na uroczystym odsłonięciu dwujęzycznych tabliczek obecni byli ważni litewscy politycy jak np. premier SauliusSkvernelisi przewodniczący tamtejszego Sejmu ViktorasPranckietis. Zabrakło najważniejszych polityków kraju ojczystego Lecha Kaczyńskiego, lecz oficjalne listy wystosowali brat prezydenta prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda. Warto przypomnieć, że niedawno obecny prezydent RP przebywał na oficjalnej wizycie dyplomatycznej na Litwie. Zdaniem ekspertów zaliczył tam sporą wpadkę.

Andrzej Duda na Litwie mówił o Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Relacja Polski i Litwy to niemal temat rzeka. Nie jest tajemnicą, iż sporo tamtejszych organizacji nie pała zbyt ciepłymi uczuciami do Polaków. Winnemu jest dawna wspólna historia i niezaleczone rany.

Niestety Andrzej Duda nie pochwalił się w mediach społecznościowych wszystkimi słowami, które usłyszał oraz obrazami, które zobaczył. Słynny cmentarz na Rossie znalazł miejsce na Twitterze prezydenta RP, jednak już witające go tęczowe flagi, wywieszone na Sejmasie, popierające prześladowanych w Polsce członków społeczności LGBT - już nie. Gazeta Wyborcza podaje jednocześnie, iż prezydent Litwy wygłosił małe przemówienie na temat roli głowy państwa, wskazując, że on sam stara się prowadzić "bezstronny dialog ze społeczeństwem", szukając drogi środka.

Monika Olejnik musiała przerywać swojej rozmówczyni. Ostre spięcie w Monika Olejnik musiała przerywać swojej rozmówczyni. Ostre spięcie w "Kropce nad i"Czytaj dalej

Dodatkowo, zgodnie z informacjami przekazanymi przez GW, prezydent Andrzej Duda na Litwie usłyszał, że nasi sąsiedzi nie mają zamiaru zamykać oczu na łamanie w Polsce praw człowieka, a szef tamtejszej dyplomacji wskazał, że to właśnie kraje potępiające zachowanie Łukaszenki (Polska wystosowała oficjalne stanowisko w tej sprawie) powinny szczególnie zwrócić uwagę na konieczność przestrzegania standardów praworządności oraz poszanowania praw człowieka na swoim własnym podwórku.

Źródło: Onet / Gazeta Wyborcza

ZOBACZ TAKŻE NA NASZYCH PORTALACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"