Lech Kaczyński. SEBASTIAN WOLNY/East News
Źródło: SEBASTIAN WOLNY/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 15 Listopada 2020

Przypomniał, co Lech Kaczyński prywatnie mówił o aborcji. Czy w PiS zdążyli zapomnieć?

Były prezydent Lech Kaczyński nie poparłby brata? W Polsce wciąż trwa zacięty spór o przyznanie kobietom prawa do decydowania o swoim ciele i zdrowiu. Lider Zjednoczonej Prawicy osobiście zaangażował się w potępienie zgromadzeń, jednak jego nieżyjący już bliski mówił o ustawie antyaborcyjnej w nieco innym tonie.

19 listopada ubiegłego roku grupa 119 posłów przedłożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o orzeczenie, czy zapis o aborcji z przyczyn embriopatologicznych jest zgodny z ustawą zasadniczą. Zgodnie z aktem z 1993 roku przerwanie ciąży jest dozwolone w przypadku czynu zabronionego, zagrożenia zdrowia i życia kobiety oraz właśnie ciężkich oraz nieodwracalnych wad płodu.

Wśród sygnatariuszy mogliśmy dostrzec przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Ugrupowanie brata Lecha Kaczyńskiego, jak wskazywali komentatorzy, miało chcieć doprowadzić do ograniczenia i tak już restrykcyjnego prawa aborcyjnego w dobie pandemii. Ostatecznie od 3 tygodni ulicami w całej Polsce przechodzą liczne manifestacje.

Emerytury jednej grupy biją na głowę wszystkie inne służby. Reszta może jedynie pomarzyćEmerytury jednej grupy biją na głowę wszystkie inne służby. Reszta może jedynie pomarzyćCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński oraz Andrzej Duda przed 22 października opowiadali się za "pełną ochroną życia". Lech Kaczyński w 2007 roku wspólnie z żoną apelowali zaś o nienaruszanie obowiązującego projektu. Po jakimś czasie jednak do laski marszałkowskiej złożono prezydencki dokument, zgodnie z którym aborcja byłaby dozwolona w przypadku wad letalnych. Wyklucza się tym samym wady niezagrażające życiu płodu. Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie zajęło jednoznacznego stanowiska. Przypomnijmy więc, co o aborcji mówili Lech Kaczyński oraz jego żona, Maria.

Na Twitterze ukazał się wpis jednego z wydawców "Wirtualnej Polski". Dziennikarz przytoczył fragment książki wicemarszałka Senatu, Michała Kamińskiego. Polityk, w 2007 roku członek PiS-u, ujawnił fragment rozmowy dotyczącej projektu zmiany Konstytucji za czasów Lecha Kaczyńskiego.

Niespodziewane doniesienia. Nadchodzi Niespodziewane doniesienia. Nadchodzi "biskajskie ciepło", sytuacja miejscami całkowicie się odmieniCzytaj dalej

"Jest noc i dzwoni telefon. Odbieram, a tam Bielan mówi: Nie, to się nie uda! Wszystko stracone. Pytam, co się stało: Leszek przeczytał projekt Konstytucji Ujazdowskiego, tam jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci i on mówi, że to nie są jego poglądy i on się pod tym nie podpisze" - czytamy we wspomnieniu o Lechu Kaczyńskim.

Ówczesna batalia o zakazanie aborcji nie ogranicza się jednak do rozmowy telefonicznej z udziałem Lecha Kaczyńskiego. Głównym propagatorem zmiany Konstytucji był skrajnie konserwatywny polityk, Marek Jurek. Przedłożone propozycje wywołały niemały popłoch wewnątrz prawicowej koalicji.

Nieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzećNieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzećCzytaj dalej

Maria Kaczyńska, wbrew Prawu i Sprawiedliwości, opowiedziała się przeciwko zaostrzeniu przepisów. Zaapelowała do artystek, dziennikarek i polityczek oraz spotkała się z szerokim poparciem. "Zwracamy się z apelem do posłanek i posłów, aby nie zmieniali Konstytucji w artykule dotyczącym godności człowieka. Konstytucja naszym zdaniem dostatecznie chroni życie i godność człowieka" - czytamy w dawnym dokumencie, pod którym podpisała się pierwsza dama.

Swoje podpisy złożyły także między innymi Maria Czubaszek, Małgorzata Domagalik, Magdalena Środa, Dominika Wielowieyska, a nawet prawicowa polityczka Joanna Lichocka. Pierwsza dama nie zwracała uwagę na polityczne naciski i twardo upierała się przy swoim stanowisku.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Mandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawę
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

- Nie zmieniam zdania. Uważam, że zdarzają się w życiu niezwykle trudne sytuacje, w których należy ratować życie matek czy też nie żądać, by zgwałcona przez zwyrodnialca lub, co gorsza, bandę zwyrodnialców dziewczyna musiała rodzić - komentowała Maria Kaczyńska w jednym z wywiadów.

"Super Express" przytoczył słowa, jakie wypowiedział Lech Kaczyński w jednym z wywiadów. - Wysoce sobie cenię koalicję, która jest w stanie zmieniać Polskę, natomiast jeżeli chodzi o sprawy związane z aborcją, to uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać - podkreślał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat

Źródło: [NaTemat/Super Express/Wikipedia]