ZUS sprawdza L4. Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Listopada 2019

W jednym regionie co 6. osoba musi zwrócić pieniądze z L4. Prawie milion złotych

L4, czyli zwolnienie lekarskie, pozwala pracownikowi na pobieranie 80% wynagrodzenia. To z jednej strony dobre zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami zdrowotnymi a z drugiej - ogromne pole do nadużyć. Niestety na powierzchnie wyszła druga z funkcji zwolnienia, kiedy ZUS wszczął kontrole w regionie płockim.

Po kątem nadużyć związanych z L4, Płock wypadł najgorzej, na tle województwa. Najlepiej z kolei - Warszawa i Radom. Co 6. osoba, korzystająca ze zwolnienia w regionie płockim, zmuszona była do zwrotu świadczenia. W sumie, ZUS zainkasował 920 tys. zł.

- Osoba przebywająca na zwolnieniu powinna unikać wykonywania czynności, które mogą wydłużyć proces dochodzenia do zdrowia oraz, co najważniejsze, kategorycznie powstrzymać się od pracy zarobkowej. Wciąż jednak część osób wykorzystuje ten czas tak, jak gdyby był to dodatkowy, płatny urlop. Inni z kolei dorabiają i cieszą się z bonusowej wypłaty - tłumacyzł na łamach portalplock.pl Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Okazuje się, że powołani przez ZUS kontrolerzy, podczas inspekcji natknęli się na wiele niespodzianek.

Dostaliście już pensje za listopad? Rzesze Polaków z niższymi kwotami. Dostaliście już pensje za listopad? Rzesze Polaków z niższymi kwotami. "Wchodzę na konto, a tam 1,5 tys. mniej"Czytaj dalej

L4: Jak oszukuje się na zwolnieniu?

Portal Płock opisał kilka niespodziewanych sytuacji, z jakimi zmierzyć się musieli kontrolerzy. Jednej z Pań, przebywających na L4 nie znaleźli w jej sklepie a w kwiaciarni obok, gdzie obsługiwała klientów. Zobaczywszy delegację z ZUS wyparła się swojej tożsamości i uciekła.

Inna sytuacja dotyczyła nauczyciela, który pobierał zasiłek po ustaniu zatrudnienia. Został przyłapany na malowaniu na posesji metalowych herbów.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Prowadzący DDTVN sięgnął dna. Wyśmiewa się z osób, cierpiących na zaburzenia

2. Dzieciństwo Pyrkosza było koszmarem. Serialowy Pyzdra długo milczał, przed śmiercią wyjawił prawdę

3. Mało kto wiedział, że Jan Paweł II zawitał w nocnym klubie. Historia powala

4. Nie płacisz abonamentu RTV? Wkrótce zaczniesz

5. Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

6. Przez 14 lat starała się o dziecko. W dniu porodu stała się najgorsza rzecz, jej mąż nie wytrzymał, a lekarz zalał się łzami