L4 i jego zasadność zostanie skontrolowana przez urzędników.. (zdj.il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj.il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Czerwca 2020

Zostaliście już skontrolowani? Lepiej się przygotujcie, prezes ZUS wygadała się w rozmowie z dziennikarzami

L4 i jego zasadność zostanie skontrolowana przez urzędników ZUS. W rozmowie z portalem Money.pl prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała dokładne przyjrzenie się wystawionym w okresie epidemii zwolnieniom lekarskim. Kontrola obejmie zarówno zwolnienia krótkookresowe, jak i te przekraczające 10 dni.

ZUS kontroluje obecnie zwolnienia lekarskie wystawione w marcu oraz kwietniu bieżącego roku. W rozmowie z portalem Money.pl prezes ZUS przyznała, że krótkookresowe zwolnienia (od 1 do 5 dni) skontrolować jest stosunkowo trudno, a w dodatku wynoszą one 27 proc. wszystkich zwolnień. Zasadność wystawienia L4 analizowana jest bowiem na podstawie dokumentacji medycznej. Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej nieco łatwiej wygląda kontrola zwolnień powyżej 10 dni.

Elżbieta Jaworowicz chciała ukryć pewne fakty? Porażające relacje byłych pracowników, opowiedzieli, jak jest naprawdęElżbieta Jaworowicz chciała ukryć pewne fakty? Porażające relacje byłych pracowników, opowiedzieli, jak jest naprawdęCzytaj dalej

L4 brane celem odsunięcia zwolnienia?

Analiza dokumentacji przez lekarzy jest w toku. – To są pojedyncze przypadki, kiedy uznano, że rzeczywiście nie były spełnione przesłanki wydania tego zaświadczenia, a w konsekwencji zasiłku chorobowego – przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W programie "Money. To się liczy" dodała, że w przypadku stwierdzenia nieścisłości w dokumentacji możliwe jest sprowadzenia lekarza orzecznika.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zadziwiający wyciek z najbliższego otoczenia Kaczyńskiego. Na Nowogrodzkiej robi się gorąco
2. Coraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustów

Uwagę urzędników przykuło jednak inne ciekawe zjawisko. – Gdy popatrzyliśmy na strukturę zwolnień w marcu i kwietniu, to okazało się, że prawie 30 proc. korzystających ze zwolnień w okresie pandemii to osoby młode, między 30. a 39. rokiem życia – stwierdziła prof. Uścińska.

Prezes ZUS wskazała także, że odnotowano wzrost zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. – To czwarta przyczyna zwolnień – przekazała. I dalej: – Być może sytuacja społeczna związana z pandemią oznacza, że zaburzenia mogą być. Patrzymy na to i analizujemy. Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja w maju.

Na pytanie prowadzącego program dziennikarza, czy L4 mogło posłużyć jako środek odsunięcia od siebie zwolnienia, profesor odparła: – To też może być.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szereg skutków ubocznych leku na COVID-19. W Polsce zmieniono zalecenia dotyczące jego stosowania
  2. Biskupi wydali ważny komunikat. Koniec tradycji. W tym roku zmieni się wiele w Boże Ciało
  3. Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy publicznie poparła jednego z kandydatów na prezydenta. Powiedziała coś, co zaskoczyło wszystkich
  4. Kardynał Stefan Wyszyński wolałby to ukryć? Lokalna społeczność wspomina, jak targał dziewczęta za włosy i wiele innych
  5. Danuta Holecka chciałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej ukochane dziecko wołało o pomoc
  6. Organizatorzy wakacji mówią o największym zagrożeniu. Trzeba brać je pod uwagę

Źródła: Money.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News