Kwarantanna została nałożona na część podopiecznych i personelu domu pomocy społecznej na Mazowszu.. pxhere.com/Martin LopezŹródło: pxhere.com/Martin Lopez
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 28 Marca 2020

Dramatyczna sytuacja mieszkańców domu pomocy społecznej na Mazowszu. Trafili na kwarantannę, teraz otrzymali wyniki testów

Kwarantanna została nałożona na część podopiecznych i personelu domu pomocy społecznej na Mazowszu. Osoby te są traktowane jak potencjalnie zakażeni wirusem, jednak pewności stuprocentowej jeszcze nie ma. Wiadome będzie to dopiero za kilka godzin, w tej chwili oczekuje się wyników. Są to już drugie badania na obecność wirusa, gdyż pierwsze, mimo że wyszły pozytywne, okazały się niekompetentnie przeprowadzone.

Jak dowiedział się od Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Zasada, reporter RMF FM, stuprocentową pewność, czy personel i podopieczni domu pomocy społecznej w Niedabylu na Mazowszu mają wirusa SARS-Cov-2, uzykamy dopiero za kilka godzin. Badania pierwszych próbek wykazały pozytywny wynik u 60 osób z placówki.

Rydzyk przemaglował ministra zdrowia. Poszło o msze w czasie kwarantannyRydzyk przemaglował ministra zdrowia. Poszło o msze w czasie kwarantannyCzytaj dalej

Kwarantanna w ośrodku pomocy społecznej. Decyzja o pobraniu kolejnych próbek na obecność wirusa u podopiecznych i personelu 

Podjęta została decyzja o pobraniu kolejnych próbek od personelu i podopiecznych domu pomocy. Łączne jest to 81 osób. Pierwsze wyniki okazały się pozytywne, jednak laboratorium wzięło to pod wątpliwość i miało pewne zastrzeżenia co do jakości badanego materiału. Stąd potrzebna była powtórka. Dyrekcja ośrodka i służby mimo to działają tak, jakby osoby przebywające w nim były potecjalnymi nosicielami choroby Covid-19.

W placówce przebywa bowiem 81 osób, w ich skład wchodzi 67 podopiecznych oraz 14 osób z personelu. Wynik dodatni miało 52 podopiecznych i 8 pracowników. Każda z tych osób, niezależnie od wyniku testu, została podanna kwarantannie - przekazał Sylwester Korgul, starosta białobrzeski. Mężczyzna zapewnił przy tym, że na razie żadna z osób z dodatnim wynikiem nie wykazuje objawów wirusa. Jednak w sytuacji, gdyby komuś się pogorszyło, natychmiast wezwana ma zostać karetka i pacjent będzie przetransportowany do najbliższego szpitala z oddziałem zakaźnym.

Osoby zostały odizolowane od 21 zdrowych i zostały wydzielone dla nich odbrębne pomieszczenia, jak podkreśla starosta. Jak mówi, zdrowe osoby będą miały prawdopodobnie w połowie przyszłego tygodnia wykonane kolejne testy na obecność koronawirusa, aby upewnić się, czy nie zostały zarażone przez osoby chore.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Córka Kasi Kowalskiej w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Hanna Lis opublikowała poruszający wpis
2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy

Kwarantanna w całym ośrodku została wprowadzona we wtorek. Stało się to zaraz po tym, jak okazało się, że jedna z pracujących tam pielęgniarek miała typowe objawy wirusa, a wynik jej testu okazał się pozytywny.

Jak podkreśla Sylwester Korgul, władze powiatu są w stałym kontakcie z miejscowym sanepidem i ze służbami wojewody mazowieckiego. W piątek po południu pracownicy DPS w Niedabylu otrzymali od służb wojewody mazowieckiego specjalistyczne zestawy ochronne, maski, kombinezony, rękawice i okulary - czytamy na stronie rmf24.pl.

- Jeśli chodzi o środki ochrony osobistej dla personelu, to jest tego w tej chwili pod dostatkiem. Koncentrujemy się teraz na dalszej pomocy i szukamy rozwiązań, aby wesprzeć pracowników placówki - stwierdził starosta. 

- Należy zwrócić uwagę na wręcz heroiczną postawę personelu, który jest bardzo oddany swoim podopiecznym - dodał i zapewnił, że w placówce panują dobre warunki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy jednak zagrają z Finlandią. Mecz już o 19, zagra Krzysztof Piątek
  2. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy
  3. Wiceminister zdrowia nie ma dobrych wieści. Kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie
  4. Tysiące polskich firm w krytycznej sytuacji. Ankieta wskazała, że szykują się masowe zwolnienia
  5. Jej mąż walczy z wirusem. Księżna Kamila zabrała głos, wydała ważne oświadczenie
  6. Nagranie nieba nad Europą sprzed roku i teraz jest niesamowite. Gigantyczna różnica

Źródło: rmf24.pl