Kto założył kościół katolicki?
Źródło:Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Kto założył kościół katolicki? Kto dziś tworzy go w Polsce? Wyjaśniamy

Choć niemożnością jest wskazanie konkretnej daty powstania kościoła, możemy zawęzić okres historyczny, w którym powstawały zalążki wspólnoty i wskazać najważniejsze dla niej osoby.

Kto założył kościół katolicki? W Nowym Testamencie przeczytać możemy, że Jezus Chrystus zapowiedział jego utworzenie. Wskazują na to słowa, które skierował do św. Piotra:


Ty jesteś Piotr [czyli Opoka] i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18)


Nie oznacza to jednak, że święty Piotr był bezpośrednim założycielem kościoła katolickiego. Jego dzisiejszy kształt nie ma wiele wspólnego z tym, jak funkcjonował na początku nowej ery.


Kto założył kościół katolicki?


Początkowo kościół przypominał stronnictwo, czy też ruch. Był rozbity i składał się z lokalnych kościołów. W II wieku chrześcijanie koncentrowali się na przechowywaniu „tradycji apostolskiej”. Z czasem wierni podlegali wpływom helleńskim i rzymskim. Za ważne dla powstania kościoła katolickiego daty uznać można powstanie państwa kościelnego a następnie wielką schizmę wschodnią, kiedy na dobre uformowały się dwie gałęzie chrześcijaństwa - katolicyzm i prawosławie.


Kto tworzy kościół? Jak wygląda kościół katolicki w Polsce?


Katolicyzm jest największym odłamem chrześcijaństwa a liczbę jego wyznawców na całym świecie szacuje się na 1 miliard osób. U jego podstaw leży uznanie dla nieomylności i prymatu papieża nad całym kościołem.


W Polsce katolicyzm jest dominującą religią. Kościół katolicki pozostaje pod zwierzchnictwem biskupów Konferencji Episkopatu Polski.


Liczba katolików w Polsce wahać się będzie w zależności od sposobu przeprowadzania badania. W 2017 roku ochrzczonych było 83% mieszkańców kraju. Jednocześnie jednak przeprowadzone przez CBOS badanie z 2015 roku wykazało, że instytucji ufa zaledwie 57% Polaków. Według danych z 2016 w mszy świętej udział brało 36,7% wierzących.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News