Gdzie kupić tabletkę dzień po?
Źródło:wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Października 2019

Kto może wypisać tabletkę dzień po? Gdzie kupić tabletkę po zmianach w prawie

Kto może wypisać tabletkę dzień po? Gdzie kupić pigułkę? Do 2017 roku nikt w Polsce nie zadawał sobie tych pytań. Tabletkę dzień po, choć w dosyć wysokiej cenie, zdobyć można było bez recepty.

Stan ten obowiązywał między kwietniem 2015 roku a lipcem 2017 roku. Inicjatorem wprowadzenia rządowego projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej był ówczesny minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł.

Od tamtej pory ellaOne (nazywana potocznie tabletką dzień po) kupić możemy wyłącznie po okazaniu ważnej recepty. Jak ją zdobyć?

Kto może wypisać tabletkę dzień po? Formalnie, nawet lekarz pierwszego kontaktu

Formalnie tabletkę dzień po wypisać może każdy lekarz. Również ten rodzinny, bądź stacjonujący w punkcie świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Oczywiście lekarz pierwszego kontaktu nie może przepisać nam każdego leku, o jaki poprosimy. W przypadku ellaOne nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, dla których miałoby dojść do odmowy (Europejska Agencja Leków uznała ten środek za bezpieczny do stosowania bez kontroli lekarskiej).

Lekarze Kobietom radzą, aby w przypadku szczególnie upartego lekarza prosić o pisemne uzasadnienie odmowy w dokumentacji lekarskiej. Jest on zobligowany do jego napisania na podstawie art. 38 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Warto również rozważyć złożenie skargi do wojewódzkiego oddziału NFZ (wzór znajdziecie w internecie) oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Niestety, dużo większe prawdopodobieństwo uzyskania recepty, zapewni nam wizyta w prywatnym gabinecie ginekologicznym. W tego typu sytuacjach warto wstępnie zapytać na recepcji, czy lekarz przepisuje tabletkę dzień po.

Ostatnią deską ratunku są wspomniani Lekarze Kobietom. Na ich stronie internetowej znajdziecie gotowy do wypełnienia formularz. Grupa zapewnia, że odpisuje na wszystkie wiadomości.

Gdzie kupić tabletkę dzień po? Jak ona działa?

Uzyskanie recepty jest najtrudniejszym elementem całej operacji. Samą tabletkę powinniśmy otrzymać w większości aptek. Niestety ellaOne to wydatek około stu złotych.

Tabletka dzień po hamuje owulację, bądź powoduje zmiany w endometrium, jeśli ta miała już miejsce. Jej skutki uboczne są łagodne i nie występują często. Zaliczyć do nich można m.in. nudności i zawroty głowy.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News