Księża. https://www.flickr.com/photos/drabikpany/5699553372Źródło: https://www.flickr.com/photos/drabikpany/5699553372
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Grudnia 2019

Jak wygląda życie dzieci księży i ich matek? "Pod sutanną są bokserki"

Księża posiadający dziecko nie są w polskim Kościele zjawiskiem marginalnym. Jak twierdzi autorka książki "Dzieci Księży. Nasza wspólna tajemnica" Marta Abramowicz, znakomita większość Polaków zna kobietę, która zaszła w ciążę z duchownym lub potrafi wskazać księdza, który ma dziecko.

Rozmowę z autorką czytamy na portalu dziennik.pl. Książka Marty Abramowicz ledwie kilka dni temu trafiła do księgarni.

Choć autorka zaznacza, że w odległej perspektywie marzy jej się zniesienie celibatu i ustanowienie kapłaństwa kobiet, zdaje sobie sprawę, że droga ku temu jest niezwykle długa i dodaje, że swoją książką nie zamierzała zmieniać Kościoła. "W zasadzie nie zajmuję się Kościołem. Zajmuję się nami, społeczeństwem", mówi Abramowicz.

Księża słyszą, że są święci.

Autorka chciałaby przerwać milczenie na temat samotnych, porzucanych przez księży matek oraz idz dzieci. "Żeby czuli, że mają wsparcie w społeczeństwie i że nie są zhańbieni – jak to próbuje im się wmówić".

Zapytana, na co liczy kobieta uprawiająca seks z księdzem, Abramowicz odpowiada: "Na co on (ksiądz. przyp. red.) liczy? Chce ją wykorzystać, czy kocha ją, chce mieć z nią dziecko i myśli o odejściu z Kościoła, bo chce być prawdziwym partnerem i ojcem, a nie wiedział tego, będąc młodym klerykiem?"

Jest doniesienie na Tadeusza Rydzyka. Może ponieść poważne konsekwencjeJest doniesienie na Tadeusza Rydzyka. Może ponieść poważne konsekwencjeCzytaj dalej

Zaznacza, że sytuacja kobiet, które zdecydowały się pójść do łóżka z żonatym mężczyzną, licząc, że ten opuści dla niej rodzinę, stanowczo różni się od opisywanych przez nią spraw. Ksiądz, który miałby rozważyć wyjście ze stanu kapłańskiego, by założyć rodzinę, musi bowiem brać pod uwagę realizację powołania. "W związku kobiety z księdzem do sprawy miesza się »siła wyższa« – przekonanie o tym, że on jest predystynowany do wyższych celów. Tak mu mówi biskup: że jest święty i ma iść za swoim powołaniem, a ta kobieta z dzieckiem to nic ważnego, taki tam wypadek przy pracy", mówi Abramowicz.

"Wielu ludzi, uważa, że żaden zdrowy człowiek nie zdecyduje się na przestrzeganie celibatu. Ja uważam, że jeśli ktoś ma takie pragnienie, to oczywiście może iść to drogą. Nie wydaje mi się jednak, że kleryk idący do seminarium tuż po maturze albo jeszcze wcześniej nie jest w stanie stwierdzić, że rezygnuje z zaspokajania swoich potrzeb seksualnych, posiadania rodziny i że wytrwa w tym postanowieniu do końca życia. Profesor Polak jest nawet zdania, że właśnie ta niemożności wyrażenia miłości, bycia blisko z drugim człowiekiem, sprawia, że księża są głęboko uszkodzeni emocjonalnie. Przez to krzywdzą innych ludzi i nawet nie są w stanie tego zobaczyć. Ich hipokryzja jest tak głęboka, że tracą umiejętność racjonalnej oceny sytuacji", czytamy na portalu dziennik.pl

Pod spodem są bokserki

Zdaniem Marty Abramowicz ksiądz w swoim zachowaniu w stosunku do kobiet nie różni się niczym od przeciętnego mężczyzny. "Jedna z moich bohaterek mówi wprost: ksiądz pod sutanną też nosi bokserki; czas pozbyć się myśli, że to ktoś święty, doskonały. W tym kierunku poszedł protestantyzm, w którym wyraźnie powiedziano: ksiądz nie jest święty, to taki sam człowiek jak inni i dlatego powinien mieć rodzinę. To wszystko wiązało się też jednak ze zmianą podejścia do kobiet, o którą w Kościele katolickim wciąż bardzo trudno".

Należałoby się zastanowić, czy księża rozliczają się duchowo z posiadanych dzieci. "Profesor Polak mówi, że ze złamania celibatu można się wyspowiadać i to załatwia sprawę. Możesz ulec pokusie, zaliczyć skok w bok, ale kiedy idziesz do konfesjonału, grzechy są ci odpuszczone, bo to przecież chwilowa słabość. Gorzej, jeśli oficjalnie lub nawet półoficjalnie miałoby się rodzinę, dbało o nią i żyło z nią. Ale przecież można by uznać, że ksiądz który ma dziecko, nie łamie już potem celibatu, a tylko podejmuje się opieki nad rodziną"  To nie może jednak zadziałać, bo, jak wyjaśnia profesor Polak, "dziecko nie jest elementem sytemu Kościoła, a tylko żywym dowodem na to, że zasady jego funkcjonowania zostały naruszone".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. 13-latka zaczęła zażywać tabletki antykoncepcyjne. Mama dziewczyny o wszystkim wiedziała

3. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?

4. Skażone ryby na polskim rynku. GIS ostrzega

5. Twórczyni Harry`ego Pottera "złamała serca" swoim fanom. Za wzór podają Emmę Watson

6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak