Księża powinni być traktowani równo, tak samo jak pozostali obywatele, również w kwestii podatków?. (zdj. il.) Jakub Kaminski/East NewsŹródło: (zdj. il.) Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 7 Lipca 2020

Czy księża powinni płacić podatki jak inni obywatele? Polki i Polacy wyrazili swoje opinie

Księża powinni być traktowani równo, tak samo jak pozostali obywatele, również w kwestii podatków? Jak podaje portal Money.pl, takiego zdania jest zdecydowana większość Polaków. Tyczy się to całej instytucji Kościoła katolickiego. Badanie na panelu Ariadna dla wspomnianego portalu przeprowadzono w dniach 4-7 stycznia.

Jak informuje portal Money.pl, na podstawie danych z badania przeprowadzonego dla portalu na panelu Ariadna, blisko połowa Polaków twierdzi, że księża w Polsce nie płacą podatków, a zdecydowana większość życzyłaby sobie opodatkowania księży i Kościoła katolickiego. Takiego zdania jest aż 85 proc. respondentów.

Zupełnie niespodziewane słowa w czasie debaty. Andrzej Duda wystosował sprostowanieZupełnie niespodziewane słowa w czasie debaty. Andrzej Duda wystosował sprostowanieCzytaj dalej

Księża powinni płacić podatki? Chce tego większość Polaków

Zdaniem większości Polaków Kościół katolicki i księża powinni zostać opodatkowani jak inne instytucje i obywatele. Badanie na panelu Ariadna na zlecenie portalu Money.pl przeprowadzone zostało w dniach 4-7 stycznia. Jak wynika z badania, według 50 proc. Polaków, polski Kościół katolicki nie płaci podatków, a jedynie 19 proc. żyje w przekonaniu, że podatki są przez tę instytucję płacone. 31 proc. przyznało, że nie wie lub nie ma zdania w tej kwestii. Jeśli chodzi zaś o samych duchownych, to 46 proc. Polaków sądzi, że księża nie płacą żadnych podatków. 22 proc. uważa, że płacą, a 32 proc. nie wie. Głosy te różnie rozkładają się pomiędzy wyborców dwóch czołowych polskich partii - PiS i PO. Ci pierwsi są znacznie bardziej przychylni księżom i Kościołowi katolickiemu i bardziej im ufają.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ksiądz Natanek znów odleciał, chce zbierać po 10 zł za brak krawata. "Jest tu któraś pani w portkach?" - śmiejąc się, zapytał podczas kazania
2. Tragedia w Ustroniu Morskim. Czarny scenariusz się spełnił, 19-latek nie żyje

Przy pytaniu zadanym w przeprowadzonym dla Money.pl badaniu, brzmiącym: "Czy według Ciebie księża w Polsce powinni płacić podatki podobnie jak inni obywatele?", pojawiła się zgodność u obu stron i nie ma dużej różnicy w tej kwestii wśród wyborców PiS i PO. Bowiem 85 proc. Polaków wskazało, że polscy duchowni powinni płacić podatki, a tylko 7 proc. z nich uznało, że nie.

"Na to samo pytanie, zdaniem 83 proc. wyborców PiS księża powinni płacić podatki jak inni obywatele. Tak samo twierdzi 95 proc. wyborców PO" - podaje Money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już nie tylko pouczenie, a mandat do 500 zł. Wjazd bez uprawnienia do jednej ze stref może słono kosztować
  2. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  3. Wrzuciła niemowlę do wody, wszystko się nagrało. W sieci zawrzało, internauci oburzeni zachowaniem kobiety
  4. Policja rusza na kontrole. Już ponad 13 tys mandatów, mogą złapać każdego
  5. Zobaczył siebie w Wiadomościach TVP. "Nawet nie znają mojego miejsca pracy"
  6. Wielka Brytania rezygnuje z sieci 5G od chińskiego giganta

Źródło: Money.pl