ksiądz. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Lutego 2020

Przełom w sprawie ofiary księdza pedofila. Decyzja sądu: ,,Kurie mają zapłacić 300 tys. zł"

Ksiądz Paweł K. kończy właśnie odsiadywanie siedmioletniego wyroku. Duchowny wykorzystywał młodych chłopców oraz dopuścił się gwałtu na jednym z nich. Sprawa przedstawia się klasycznie – mimo że przedstawiciele wrocławskiej kurii doskonale zdawali sobie sprawę z ciążących na księdzu zarzutów, zdecydowali się przenieść go do Bydgoszczy. Tam doszło do wspomnianego gwałtu. Wyrokiem sądu obie archidiecezje mają zapłacić ofierze 300 tys. zł.

O sprawie informuje "Gazeta Wrocławska". Jak czytamy, Archidiecezja Wrocławska oraz Diecezja bydgoska mają zapłacić 300 tys. zł zadośuczynienia ofierze księdza-pedofila. Przedstawiciele obu kurii doskonale zdawali sobie sprawę z czynów, których dopuścił się Paweł K., mimo to nie przekazali sprawy prokuraturze, a duchownego zdecydowano się przenieść do Bydgoszczy. Tam jego ofiarą padł młody chłopiec.

Do będących przedmiotem sprawy czynów pedofilskich doszło 15 lat. Jak czytamy, ofiara księdza pedofila nareszcie doczeka się zadośćuczynienia. – Obie kurie wiedziały o tym, że ksiądz jest pedofilem, a mimo to nie było nad kapłanem odpowiedniego nadzoru – mówi dziennikowi pełnomocnik pokrzywdzonego, mec. Janusz Mazur.

Tadeusz Rydzyk ma mroczną przeszłość. Zatrważające fakty, o których nikt nie wiedziałTadeusz Rydzyk ma mroczną przeszłość. Zatrważające fakty, o których nikt nie wiedziałCzytaj dalej

Ksiądz wędrował od parafii do parafii

"Sąd uznał, że instytucje kościelne odpowiadają za szkody wyrządzone przez duchownych tak samo jak państwowe za urzędników. Ale sąd uznał, że same pozwane instytucje – czyli archidiecezja i diecezja – dopuściły się zaniedbań. Ich zachowanie, brak reakcji na pierwsze doniesienia sugerujące pedofilskie skłonności Pawła K. - sąd ocenił jako »lekkomyślność i niedbalstwo«", przekazał pełnomocnik ofiary. Zaznaczył, że jego klient jest "bardzo usatysfakcjonowany".

Sprawa pokrzywdzonego chłopca był jedną z historii poruszonych w głośnym filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". "Groził mi. Tylko nikomu nie mów bo powiem wszystko twoim rodzicom. Jeśli nie będziesz chciał ze mną jeździć, zabiorę twojego brata", wspomina ofiara. Chłopiec, chcąc chronić swojego brata, wyjechał z księdzem na Wyspy Kanaryjskie. Tam doszło do licznych gwałtów. Duchowny był zdecydowanie silniejszy. Protesty chłopca tylko go rozochocały. "W reakcji na mój opór tylko się śmiał. Śmiał się z mojej bezradności", wspomina dorosły dziś mężczyzna.

Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała oficjalne oświadczenie odnoszące się do wyroku sądu. Delikatnie rzecz ujmując, nie dowiemy się z niego wiele. "W związku z wyrokiem wydanym dziś przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w sprawie, w której stroną była archidiecezja wrocławska oświadczam, że szanując wyrok niezawisłego sądu, po jego uprawomocnieniu się, zastosujemy się do treści orzeczenia. Po zapoznaniu się z jego pisemnym uzasadnieniem zostanie podjęta decyzja o ewentualnej apelacji", czytamy stronie internetowej wrocławskiej kurii.

"Przypomnę, że po aresztowaniu Pawła K. w grudniu 2012 r. o sprawie została poinformowana właściwa kongregacja Stolicy Apostolskiej, nałożona kara suspensy, a następnie przed sądem duchownym rozpoczął się proces kanoniczny, zakończony wydaleniem ze stanu duchownego".

Ksiądz Paweł K. wyjdzie na wolność we wrześniu przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same

2. Będzie bardzo niebezpiecznie. Wiele krajów wydało ostrzeżenia, Polska jest zagrożona przez Ciarę

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Widzowie kochali ją za dobre serce. Niestety nie żyje, musieli przerwać odcinek z załamaną Dagmarą