Ksiądz Isakowicz-Zaleski poinformował o zawiadamieniu komisję ds. pedofilii.. Wikimedia Commons/Ryszard HołubowiczŹródło: Wikimedia Commons/Ryszard Hołubowicz
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Listopada 2020

Ks. Isakowicz-Zaleski składa pilne zawiadomienie. Ks. P. miał krzywdzić nieletnich chłopców, a biskup miał go kryć

Znany ze swej walki o oczyszczenie Kościoła ksiądz Isakowicz-Zaleski powiadomił o zawiadomieniu państwowej komisji ds. pedofilii w sprawie księdza Stanisława P. Duchowny miał dopuścić się molestowania kilkunastu chłopców na terenie diecezji tarnowskiej. Wiedzę o czynach kapłana miał posiadać arcybiskup Wiktor Skworc.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski dał się poznać jako ten z przedstawicieli Kościoła katolickiego, który otwarcie mówi o potrzebie wewnętrznego oczyszczenia instytucji i niechowania głowy w piasek w kwestii nadużyć seksualnych, jakich latami dopuszczała się część duchownych, jak również machiny służącej do krycia księży-pedofilów.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych kapłan poinformował o zgłoszeniu pierwszej oficjalnej sprawy do państwowej komisji ds. pedofilii. Isakowicz-Zaleski sprecyzował, że mowa o molestowaniu, którego ofiarą ze strony ks. Stanisława P. padło kilkunastu chłopców z diecezji tarnowskiej.

Zaskakująca wpadka w programie na żywo. Robert Mazurek nie odpuścił, gość nagle zaniemówiłZaskakująca wpadka w programie na żywo. Robert Mazurek nie odpuścił, gość nagle zaniemówiłCzytaj dalej

Ksiądz Isakowicz-Zaleski zawiadamia komisję ds. pedofilii

W sprawie ks. P po raz kolejny miał zadziałać doskonale znany nam schemat ochrony kapłanów, ukazany m.in. przez drugi dokument braci Sekielskich zatytułowany "Gra w chowanego". Wiedzę w sprawie posiadać miał bowiem katowicki hierarcha.

"Ówczesny biskup tarnowski, dziś arcybiskup Archidiecezji Katowickiej, Wiktor Skworc dowiedział się o tym w 2002 r. od rodziców pokrzywdzonych i nauczycieli w Woli Radłowskiej, ale sprawę zatuszował, a sprawcę wysłał na Ukrainę, gdzie dokonał on kolejnych molestowań dzieci", pisze ks. Isakowicz-Zaleski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje plany
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

W 2008 roku, tuż po powrocie duchownego do Polski, biskup miał skierować go do pracy duszpasterskiej w Krynicy-Zdroju. Rzecz jest o tyle oburzająca, że ksiądz P. został oddelegowany do uczenia dzieci w szkole podstawowej.

"Dopiero po interwencji jednego z pokrzywdzonych w 2010 r. ks. P. został przeniesiony do Domu Księży Emerytów w Tarnowie. Jednak z tego domu sprawca swobodnie wyjeżdżał do różnych parafii, mając nadal kontakt z dziećmi. Przez kilka lat pomagał w jednej z parafii, chodząc po kolędzie i mając kontakt z ministrantami", dodaje autor książki "Kościół ma być przezroczysty".

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zawiadamia komisję ds. pedofilii.

Państwowa Komisja ds. pedofilii rozpoczęła działania

Serwis Gazeta.pl zwraca uwagę, że ustawa dotycząca powołania komisji została przyjęta dopiero w sierpniu roku 2019. Projekt był reakcją na film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który zobrazował skalę problemu w Kościele katolickim.

Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. "Jeżeli ma pani mózg i potrafi liczyć", gościom puściły nerwyCzytaj dalej

Zadaniem siedmioosobowej komisji ma być wyjaśnianie nadużyć seksualnych, których ofiarami padli małoletni poniżej 15. roku życia. Na powołanie pierwszego członka przyszło nam jednak czekać aż do maja bieżącego roku. Pełny skład został zaprzysiężony dwa miesiące później.

Warto przypomnieć, że jednym z kandydatów na członka komisji był wspomniany ks. Isakowicz-Zaleski. Jego kandydaturę poparł m.in. klub Koalicji Polskiej i Konfederacji. Ostatecznie zgody na włączenie duchownego w skład komisji nie udzieliła jednak większość sejmowa.

Wtorek, 24 listopada, był pierwszym dniem, w którym państwowa komisja rozpoczęła rozpatrywanie wniosków dotyczących przestępstw seksualnych. Wniosek może złożyć każdy, kto posiada wiedzę dotyczącą czynów pedofilskich bądź ich zatajania przez konkretne osoby lub instytucje.

źródło: Facebook / Gazeta.pl

Doskonałe wieści, mBank wprowadza spektakularną nowość. Usługa pomoże tysiącom klientówDoskonałe wieści, mBank wprowadza spektakularną nowość. Usługa pomoże tysiącom klientówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Liczba zakażonych spada. Ekspert: cuda się nie dzieją
  2. Znacie kotlety ruskie? Świetny pomysł na tani i pyszny obiad, nie tylko dla fanów kultowych pierogów
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Dramat gwiazdy TVN. Wyjechała na egzotyczną występ, aby znaleźć miłość. Nieoczekiwanie zdradziła swój sekret
  7. Niesamowita oferta na sprzęt JBL. Black Week na Morele trwa, wiemy jak zdobyć