Ksiądz Isakowicz-Zaleski zaapelował do ministra zdrowia o rozszerzenie grup "0" i "1".. Jan BIELECKI/East NewsŹródło: Jan BIELECKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 7 Stycznia 2021

Niezwykle narażone grupy pominięte w pierwszym etapie szczepień. Ks. Isakowicz-Zaleski wystosował apel

Ksiądz Isakowicz-Zaleski zaapelował do ministra zdrowia o rozszerzenie grup "0" i "1". Duchowny wskazał na konieczność zaszczepienia pracowników placówek zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami oraz walczącymi z bezdomnością.

W apelu podpisanym przez księdza Isakowicza-Zaleskiego i Fundację im. Brata Alberta zwrócono się z prośbą, by grupy "0" oraz "1", które jako pierwsze przyjmą szczepionki przeciw COVID-19, zastały rozszerzone.

W oficjalnym piśmie, opublikowanym na portalu petycjeonline.com, wspomniano pracowników oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Świetlic Terapeutycznych, Dziennych Domów Seniora oraz Świetlic Opiekuńczo-Wychowawczych i innych dziennych placówek dla osób z niepełnosprawnościami.

Wskazano, że rozporządzenie objęło poprzednio pracowników i mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski apeluje do Adama Niedzielskiego

Wspomniane placówki dzienne od wielu miesięcy muszą na podstawie decyzji poszczególnych wojewodów zawieszać i ograniczać swoją działalność, czytamy w uzasadnieniu.

Andrzej Duda w nocy skomentował zamieszki w Waszyngtonie. Zrobił to całkowicie inaczej niż reszta przywódcówAndrzej Duda w nocy skomentował zamieszki w Waszyngtonie. Zrobił to całkowicie inaczej niż reszta przywódcówCzytaj dalej

Ksiądz zauważa, że za rozwiązaniami stoi troska o życie i zdrowie uczestników, jednak w efekcie prowadzi ona do wielomiesięcznej izolacji. Ta, jak zaznacza duchowny, "ma bardzo negatywne skutki psychiczne i zdrowotne".

Warto pamiętać, że wspomniane osoby nierzadko walczą z najróżniejszymi niepełnosprawnościami, częstokroć sprzężonymi ze sobą.

Dlatego też szybkie objęcie tych jednostek szczepieniami pozwoli na wznowienie działalności terapeutycznej i rehabilitacyjnej placówek, a co za tym idzie, na powrót do normalności, wskazuje ks. Isakowicz-Zaleski.

I dodaje: W podobny sposób szczepieniami powinni być objęci pracownicy i wolontariusze wszelkiego typu ośrodków dziennych i stacjonarnych dla ludzi bezdomnych, którzy zostali pominięci w rozporządzeniu o szczepieniach, a którzy wykonują bardzo ważną pracę społeczną.

W apelu zaznaczono, że należy wypracować system szczepienia ludzi bezdomnych, którzy w obecnej sytuacji nierzadko czują się zagubieni i bezbronni.

Jest to tym ważniejsze, że ludzie ci przemieszczają się po całym kraju i wielu wypadkach nie mają żadnego kontaktu ze służbą zdrowia, wskazano.

W piśmie księdza Isakowicza-Zaleskiego i Fundacji im. Brata Alberta zwrócono uwagę, że autorzy petycji są w stanie współpracować z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim "w zakresie troski o osoby niepełnosprawne i bezdomne".

źródło: petycjeonline.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV: