Ksiądz Henryk Jankowski znowu stoi na cokole. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 3 Marca 2020

Nie widać końca sprawy ks Jankowskiego. Wpłynął pozew

Ksiądz Henryk Jankowski zapisał się w historii, jako kapelan "Solidarności". Rola, jaką odegrał w czasie PRL-u, przez wiele lat przesłaniała oskarżenia o czyny pedofilskie, które padały pod adresem duchownego od 2003 roku. Dopiero w 2018 roku, dzięki publikacji reportażu „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”, wiele osób otworzyło oczy na ciemne karty historii kapłana. Kolejne ofiary zaczęły przerywać milczenie, pomnik Jankowskiego obalono a teraz, jedna z pokrzywdzonych przez niego kobiet domaga się zadośćuczynienia.

Artykuł, który ukazał się na łamach "Dużego Formatu", opisywał historię wykorzystywania przez księdza 12-latki, oraz samobójstwa ciężarnej 16-latki. Po jego publikacji pojawiać się zaczęły nie tylko głosy, sugerujące że wiedza o skłonnościach duchownego była powszechna w latach 90., ale i świadectwa kolejnych ofiar.

Ksiądz na porodówkę wchodzi bez pytania. Zupełne obdarcie z intymnościKsiądz na porodówkę wchodzi bez pytania. Zupełne obdarcie z intymnościCzytaj dalej

Jedną z nich był Michał Wojciechowicz, który zażądał obalenia gdańskiego pomnika prałata. Tak też się stało. Przeciwko mężczyznom, których akt obywatelskiego nieposłuszeństwa został uwieczniony w filmie "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich, toczy się teraz postępowanie.

Ksiądz Henryk Jankowski wykorzystywał Borowiecką, kiedy była dzieckiem

We wspomnianym, głośnym reportażu Bożeny Aksamit, opisana została m.in. historia Barbary Borowieckiej, która jako 10-12 letnie dziecko była wykorzystywana przez Jankowskiego. Teraz kobieta domaga się od kościoła zadośćuczynienia i przeprosin.

Dziś w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, mecenas Katarzyna Warecka złożyła w imieniu swojej klientki pozew przeciwko Kurii Gdańskiej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jacek Kurski postawiony pod ścianą. TVP za kilka dni może znaleźć się w poważnych tarapatach
2. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było

- Powódka żąda przede wszystkim przeprosin ze strony kurii z jednej strony za to, że padła ofiarą ks. Jankowskiego, a z drugiej – za to, jak została potraktowana przez Kościół po ujawnieniu sprawy. Zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka, dla dobra Kościoła władze kościelne winny wyjaśnić każdy przypadek pedofilii, bez względu na to, czy sprawca żyje. A moja klientka spotkała się ze strony kurii gdańskiej tylko z milczeniem i obstrukcją - cytuje mecenas Wirtualna Polska.

Ofiara księdza poza przeprosinami żąda również zadośćuczynienia w wysokości 500 tys. zł.

 - Zdecydowałam się na pozew jako ofiara pedofilii w kościele i ofiara ks. Jankowskiego. Cierpienie, którego doznałam jako dziecko, położyło się cieniem na całym moim życiu. Tymczasem kuria nie chciała nawet ze mną rozmawiać, a kapłani związani z gdańskim Kościołem nazwali mnie wrogiem Kościoła i pieniaczką. Najważniejsze dla mnie teraz jest uzyskanie przeprosin i uznanie przez Kościół mojego cierpienia, a także cierpienia wszystkich ofiar pedofilii w Kościele - dowiadujemy się z jej oświadczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żona polskiego skoczka kusi gorącym zdjęciem. Wygląda jak prawdziwa bogini (FOTO)
  2. Obowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonych
  3. Dzieje się teraz, w Polsce. Chcą odebrania jednego z konstytucyjnych praw obywatelskich
  4. Zdjęcia półek w sklepach podbijają internet. Polki i Polacy popadli w paranoję?
  5. Abp Leszek Sławoj Głódź zeznawał dziś przed sądem. Ksiądz wykorzystywał nastolatkę
  6. Sprawa Suntago Park of Poland trafi do prokuratury? Media: podejrzenie przestępstwa