Ksiądz Kościół katolicki. (zdj. Il. ) ; Jakub Kaminski/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 31 Lipca 2020

Co księża kryją w swoich portfelach? Dla wielu katolików może być to wielkim ciosem

Ksiądz płaci w Polsce jedne z najniższych podatków. Ujawniono, że proboszcz jest objęty 16 różnymi stawkami, a wikariusz aż 18. Okazuje się, że wielu z nas może im pozazdrościć. Na zarobki oraz odprowadzone kwoty wpływa między innymi wielkość gminy lub parafii, w których pracują. Padły konkretne liczby.

Wielu z nas zmaga się z najróżniejszymi problemami finansowymi. W mediach społecznościowych nieustannie pojawiają się informacje o fatalnej sytuacji emerytów i rencistów. Kryzys epidemiczny wywołał też załamanie gospodarki, co uderzyło w kieszenie zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Okazuje się, że mimo wszelkich trudności, hierarchowie Kościoła katolickiego nie muszą się martwić o swoje przychody. Portal O2.pl wskazał, jakie kwoty przeznaczają duchowni na podatki. 

Joanna Kurska ukrywała prawdę nt. swojej przeszłości i TVP? Ujawniamy kontrowersyjne fakty, które mogą rozzłościć wieluJoanna Kurska ukrywała prawdę nt. swojej przeszłości i TVP? Ujawniamy kontrowersyjne fakty, które mogą rozzłościć wieluCzytaj dalej

Ksiądz odprowadza niezwykle niskie podatki

Pieniądze, jakie otrzymują osoby świadczące posługę kapłańską, do dziś są owiane tajemnicą. Niektóre portale przekazują jedynie szczątkowe informacje na ten temat. Wyjaśnijmy, że składki emerytalne księży są finansowane z Funduszu Kościelnego. Inicjatywa ta z założenia miała zrekompensować straty, jakie poniósł związek wyznaniowy w okresie PRL-u, a mimo to, rządzący regularnie przekazują na nią niemałe środki z budżetu państwa. "Super Express" deklaruje, że ksiądz po przejściu w stan spoczynku może liczyć na około 5 tysięcy złotych emerytury. Biskupi mają otrzymywać aż 10 tysięcy złotych świadczenia.

Wyciekły najnowsze i straszne informacje na temat motywu podpalacza domu bohaterki Wyciekły najnowsze i straszne informacje na temat motywu podpalacza domu bohaterki "Nasz Nowy Dom". Okropne i nieludzkie, poniżej pasaCzytaj dalej

Mało kto zdaje sobie sprawę, że duchowieństwo również objęte jest podatkami. Są one jednak znacznie niższe od tych płaconych przez przeciętnych Polaków. O2.pl wyjaśnia, że są one podzielone na kilkanaście stawek. W przypadku proboszczy jest ich 16, a wikariuszy aż 18. Wszystko jest uwarunkowane od wielkości gminy lub parafii, w której świadczą oni posługę kapłańską. Między pracowników Kościoła katolickiego dzielone są też dochody z sakramentów, takich jak śluby czy chrzty.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Właśnie się dowiedzieliśmy. Już pewne: zapadła decyzja ws. przywracania obostrzeń
2. Niebywałe nagranie Jacka Kurskiego sprzed 12 lat trafiło do sieci. Na spotkaniu nagle chwycił gitarę, ma talent?
3. Seniorze, emerytura i dodatki to nie wszystko, na co możesz liczyć. 5 najważniejszych ulg i zniżek dla emeryta

Ksiądz może też dorabiać, jako nauczyciel religii w placówkach oświatowych. Jest wtedy jednak objęty podatkiem PIT. Wikariusze płacą podatki co kwartał. O2.pl ujawnia, że kwota ta mieści się w przedziale od 133 do 513 złotych. Na proboszczów nałożono stawki od 443 do 1591 złotych. Redaktorzy medium dodają, że trudno jest porównać to z dochodami duchownych. Do dziś nie wiemy, w jaki sposób dzielone są pieniądze z "tacy". O2.pl deklaruje jednak, że wikary na wsi otrzymuje wynagrodzenie w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. W dużych aglomeracjach zarobki te sięgają 3500-4500 złotych. Pensje proboszczów w dużych gminach oscylują w granicach 5000 złotych. Wojskowi biskupi za to zarabiają od 5000 do 7000 złotych. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już wszystko jasne. Rzecznik rządu właśnie przekazał co z obostrzeniami
  2. Nowe ognisko koronawirusa na Mazowszu. Ponad 100 osób na kwarantannie
  3. Tęczowa flaga na pomniku Chrystusa w Warszawie. Profanacja czy manifest
  4. Tata kupił córce samochód w prezencie. Kilka dni później znalazł porażający list w skrytce i zalał się łzami
  5. Gigantyczny pożar w polskim mieście, wszystko spowite w czarnym, gęstym dymie. Na miejsce szybko ruszyły służby
  6. Wiemy, co z prawie 500 protestami wyborczymi. Sąd Najwyższy wreszcie ujawnia, poznaliśmy
  7. Rzecznik rządu przekazał pilne informacje o kwarantanne. Zaskakująca wiadomość

Źródło: [O2.pl]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!