Ksiądz uprawiał seks z 13-latką. Według biegłych nie jest jednak pedofilem.. (zdj. ilustr.) snappygoat.comŹródło: (zdj. ilustr.) snappygoat.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 30 Listopada 2020

Ksiądz zmusił do obcowania 13-letnie dziecko. Zastanawiająca opinia biegłych, wielu będzie oburzonych

Prokuratura zakończyła postępowanie w sprawie księdza, który w 2013 roku dwukrotnie doprowadził 13-letnią dziewczynkę do współżycia seksualnego. Zdaniem biegłych duchowny nie jest jednak pedofilem.

Szczegóły sprawy dotyczącej księdza Michała P. przytacza częstochowska "Gazeta Wyborcza". Zawiadomienie do kieleckiej prokuratury w sprawie przestępstw seksualnych popełnionych przez pięciu duchownych z tamtejszej diecezji w poło 2019 roku złożyli przedstawiciele kurii.

Prawdziwa twarz Kingi Dudy. Kilka faktów, o których powinien wiedzieć każdy obserwator życia politycznegoPrawdziwa twarz Kingi Dudy. Kilka faktów, o których powinien wiedzieć każdy obserwator życia politycznegoCzytaj dalej

Wśród oskarżanych duchownych był Michał P., były wikary parafii w Koniecpolu leżącym w powiecie częstochowskim. Tuż po przyjęciu święceń kapłan trafił do miejscowości na kilka miesięcy.

Po analizie otrzymanych materiałów sprawa została przekazana Prokuraturze Rejonowej w Myszkowie.

Ksiądz nie jest pedofilem?

W trakcie postępowania ustalono, że jesienią roku 2013 ksiądz dwukrotnie uprawiał seks z 13-latką. "Wyborcza" wskazuje, że będący podstawą aktu oskarżenia art. 200 Kodeksu karnego ("za współżycie seksualne z osobą poniżej 15. roku życia") mówi o karze od 2 do 12 lat więzienia.

Ks. Michał P został zbadany przez biegłych psychiatrów, psychologów oraz seksuologów. Z przedstawionej przez ich opinii wynika, że duchowny miał pełną świadomość czynów, których się dopuszcza, jednak nie ma w nim skłonności pedofilskich.

Wobec niejawności aktu oskarżenia nie jest jasne, jakie wyjaśnienia zostały złożone przez kapłana.

Kuria wiedziała o sprawie

TVP chwali sama siebie, teraz po angielsku. Alternatywna rzeczywistość? Nie, relacja z Eurowizji JuniorTVP chwali sama siebie, teraz po angielsku. Alternatywna rzeczywistość? Nie, relacja z Eurowizji JuniorCzytaj dalej

"Wyborcza" wskazuje, że o czynach księdza z Koniecpola kielecka kuria wiedziała znacznie wcześniej. W 2015 roku 15-letnia już wówczas dziewczyna opowiedziała o wszystkim innemu księdzu, który natychmiast powiadomił biskupów.

Michał P. został bohaterem postępowania kanonicznego, w efekcie którego został wydalony ze stanu kapłańskiego. Po odwołaniu, jakie duchowny złożył do Watykanu, karę ograniczono do zakazu pracy z młodzieżą do 2020 roku.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Choć od 2017 roku istnieje obowiązek powiadomienia organów ścigania o przestępstwach seksualnych popełnionych na szkodę dzieci (obowiązek denuncjacji nie obejmuje ofiar oraz sprawców), prokuratura dowiedziała się o sprawie dopiero po kilku latach. Mimo to kuria nie odpowie za utajnienie sprawy. Uzasadnienie pozostaje niejawne.

Oskarżony o współżycie z nieletnią ksiądz odpowie z wolnej stopy. Sąd Okręgowy w Częstochowie nie przychylił się bowiem do wniosku o areszt tymczasowy.

Zobacz także w naszych serwisach: