Czy ksiądz może utrudnić dokonanie aktu apostazji? Filmy użytkownika Sztandi1986 pokazują, że jak najbardziej tak.. (screen) Youtube/Sztandi1986Źródło: (screen) Youtube/Sztandi1986
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 27 Listopada 2020

Porażająca postawa księdza wobec apostazji młodego człowieka. Krzyk, brak poszanowania i narzucanie swojej woli

- "Wtedy ładnie okna otwarte na świat, dziś kościelne okna zabite dechami by nikt nie widział że ktoś próbuje wystąpić z kościoła" - napisał na Youtube autor trzech filmów, na których pokazuje, jak jest traktowany przez księdza z parafii w momencie, w którym próbuje dokonać aktu apostazji.

Nagrania szokują - księża stawiają coraz to nowe wymogi, a droga do apostazji wydaje się nie kończyć.

Czy 500 plus to za mało? Rząd rozważa nowe świadczenie, mogłoby trafić tylko do części PolakówCzy 500 plus to za mało? Rząd rozważa nowe świadczenie, mogłoby trafić tylko do części PolakówCzytaj dalej

Ksiądz utrudniał dokonanie aktu apostazji

Użytkownik Youtube'a, Sztandi1986, próbował dokonać aktu apostazji, czyli zrezygnować z "członkostwa" w Kościele. Nie jest to jednak takie proste. Jak zaznacza użytkownik, bardzo chciałby wyjść z Kościoła katolickiego tak, by żaden ksiądz nie miał już dostępu do jego danych, nie jest to jednak możliwe.

- "1 próba ksiądz: proszę pismo w sprawie apostazji, 2 próba ksiądz: proszę odręcznie, 3 próba ksiądz: brak adresu, 4 próba ksiądz: akt urodzenia, 5 próba ksiądz: proszę dwóch świadków" - pisał pod swoimi filmami na Youtube młody człowiek. Jak podkreśla, cierpi na stwardnienie guzowate, co dodatkowo nie poprawia sytuacji. 

- "Wtedy ładnie okna otwarte na świat, dziś kościelne okna zabite dechami by nikt nie widział że ktoś próbuje wystąpić z kościoła" - możemy przeczytać w opisie.

Sprawa dotyczy parafii pw. św. Józefa w Kaliszu. Użytkownik nagrał trzy filmy, na których pokazuje, w jaki sposób jest traktowany przez księży, kiedy stara się o otrzymanie aktu apostazji, ale w sposób, na którym mu zależy, czyli z całym wykreśleniem go z ksiąg parafialnych. 

Na początku problemy pojawiają się już w momencie, w którym Sztandi1986 próbuje dostać się do kancelarii parafialnej, żeby spróbować dokonać apostazji. Mimo że ta jest otwarta, ksiądz, który znajduje się w zakrystii twierdzi, że właśnie idzie spowiadać i nie ma na to czasu

W drugim filmie widzimy już innego księdza, który dyskutuje z użytkownikiem, jego matką i ojcem.

Lidl przebił wszystko. Za grosze dostaniecie telewizor, ale nie tylkoLidl przebił wszystko. Za grosze dostaniecie telewizor, ale nie tylkoCzytaj dalej

- Ja nie będę z panem w ten sposób dyskutował - mówił ksiądz podczas rozmowy, gdy młody mężczyzna próbuje mu powiedzieć, że chce wyjść z Kościoła. Ponadto ksiądz twierdzi, że oboje są tu ze względu na to "że teraz wszyscy to robią" i twierdzi, że to "nieodpowiedzialne"

Kiedy kobieta tłumaczy mu, że jej syn chce odejść z Kościoła i to jest jego decyzja, ksiądz zaczyna mówić o konsekwencjach, jakie miał chrzest i że on, jako duchowny, niczego w kwestii apostazji nie utrudnia.

- Jestem związany, tak? - pyta zrezygnowany niedoszły apostata. - To ja tu decyzję podejmuję, a nie moi rodzice. 

Problemy z apostazją - z czym wiąże się opuszczenie Kościoła?

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji pod koniec października, w Internecie pojawiło się wiele artykułów dotyczących drogi, jaką trzeba pokonać, że zostać apostatą. Ze względu na to, że administracja świecka nie ma na ten proceder wpływu, Kościół katolicki sam ustala zasady, jakim podlegają wierni chcących wypisać się z tej instytucji. 

Wystąpienie z Kościoła przebiega w kilku etapach i każdy z nich jest problematyczny. Osobę, która próbuje odejść, nazywa się w nomenklaturze episkopatu, Odstępcą. Przepisy regulujące apostazję powstały dopiero w 2015 roku.

 1. Należy odebrać świadectwo chrztu z parafii, w której był ochrzczony.
 2. Przygotowanie pisemnego oświadczenia woli, o którego należy dołączyć odpis aktu chrztu.
 3. Osobista rozmowa z proboszczem parafii. Proboszcz weryfikuje poprawność oświadczenia oraz motywację odstępcy. Ma obowiązek przekonać go do zmiany zdania.
 4. Jeśli to się nie uda, proboszcz przesyła oświadczenie do kurii.
 5. Biskup kierujący diecezją jeszcze raz weryfikuje poprawność oświadczenia, a następnie poleca parafii chrztu dokonanie adnotacji o wystąpieniu z Kościoła na akcie chrztu. Jeśli parafia znajduje się w innej diecezji, przekazuje oświadczenie jej biskupowi.
 6. Odstępca może odebrać świadectwo chrztu z adnotacją o wystąpieniu z Kościoła w parafii chrztu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Nieoczekiwane wezwania w skrzynkach Polaków. Zaskoczenie przeżyje nawet 4,5 tys. osób
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Jak widać, nie oznacza to, że odstępca zostanie wykreślony z ksiąg parafialnych. Wciąż liczony jest jako członek Kościoła, a ponadto jego dane wciąż znajdują się w dyspozycji duchowieństwa. Żeby je wykreślić, trzeba się natrudzić osobno - przesłać informację do parafii o tym, że zgodnie z RODO prosimy o wykreślenie i jeśli to się nie uda, pozostaje jedynie droga sądowa

źródło: [Youtube/Sztandi1986][oko.press]

Niewiele osób wie, czym zajmowała się Jolanta Kwaśniewska przed prezydenturą męża. Zrobiła niemałą karieręNiewiele osób wie, czym zajmowała się Jolanta Kwaśniewska przed prezydenturą męża. Zrobiła niemałą karieręCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Wydawało się, że 13-latek łagodnie przechorował COVID-19. Koszmar zaczął się 2 tygodnie później
 3. Doskonale smakuje i świetnie wygląda. Ciasto bez pieczenia „Góra lodowa” już jest wielkim hitem
 4. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
 5. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
 6. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
 7. Black Friday: zostały tylko 2 dni aby upolować najtańsze wakacje. Schodzą jak świeże bułeczki. Warto się pospieszyć
 8. Ogromne zamieszanie w sklepie morele. Użytkownicy są wściekli, nie pozostawiają suchej nitki na sprzedawcy