Komentarze, jakie ksiądz zostawia w mediach społecznościowych są oburzające. Pixabay/kisistvan77Źródło: Pixabay/kisistvan77
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 26 Listopada 2020

"Niedojrzała, jej wina", "powinna być w więzieniu". "Miłosierny" ksiądz publicznie, bez skrupułów obraża kobiety

Zapewne ksiądz Grzegorz, tak jak wiele osób decydujących się na, tak oburzające zachowanie, nie miał świadomości, iż czasy, gdy w sieci pozostawało się anonimowym — dawno minęły. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych nagłaśnia sprawę duchownego, który w absurdalny sposób komentuje obecne wydarzenia w Polsce na Facebooku. Jego publicznie dostępne wypowiedzi, chociażby na temat kobiet oraz "bezpieczeństwa", w kościele wydają się niczym innym, jak osobistą, szkodliwą wizją księdza.

Wrocławski ksiądz Grzegorz stał się głównym antybohaterem postu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Organizacja od dawna publikuje szokujące wypowiedzi publikowane na Facebooku i kontrastuje to z wiadomościami dostępnymi publicznie na profilu autorów. Ten duchowny wyjątkowo nie przystaje do wizji Kościoła, który reprezentuje. Nie widzi w tym jednak żadnej sprzeczności.

Kasia Kowalska dopiero po chorobie córki ujawniła swoją tragedię. Była śmiertelnie choraKasia Kowalska dopiero po chorobie córki ujawniła swoją tragedię. Była śmiertelnie choraCzytaj dalej

Okazuje się, że ksiądz Grzegorz, który tak chętnie wyrokuje, co jest właściwe, a co nie, jako główny azymut poprawności przyjął jedynie wyzywane przez siebie wartości. Przy okazji nietrudno zauważyć, że te same zdarzenia traktuje zupełnie inaczej, nadając swoim tezom kosmiczny stopień uprzywilejowania. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zwraca uwagę, na jego szkodliwe zachowanie.

OMZRiK zwraca uwagę, na to co publikuje ksiądz Grzegorz z Wrocławia

Nikt nie podważa faktu, że ksiądz Grzegorz ma prawo nie zgadzać się z tezami strajkujących Polek i Polaków oraz dążyć do stworzenia takich rozwiązań prawnych, w tym wsparcia kobiet, które ograniczą liczbę przeprowadzanych aborcji. Jednak wypowiedzi, jakie publikuje na Facebooku, wydają się kuriozalne w połączeniu z wybraną przez księdza Grzegorza nakładką na zdjęcie profilowe: "bądź jak Jezus".

Wydaje się, że sposób działania syna Bożego chcącego przekonać do swoich racji, był zupełnie inny niż agresywny ton stosowany przez duchownego.

Pociągnął kobietę za włosy i próbował wykorzystać. Pomóżmy znaleźć mężczyznęPociągnął kobietę za włosy i próbował wykorzystać. Pomóżmy znaleźć mężczyznęCzytaj dalej

Okazuje się, że wskazywane przez nauki Kościoła, przykazania Boże, traktowane, jako najważniejsze — będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą duszą i całym umysłem, a bliźniego jak siebie samego — w opinii księdza Grzegorza nie obowiązują, w momencie, gdy nie zgadzamy się ze wspomnianym bliźnim.

- Jak nie ma za co utrzymywać to po co odbywała stosunek. To że jest niedojrzała i dziecinna to wyłącznie jej wina. Takich ludzi powinno zamykać się w więzieniu (pisownia oryginalna - przyp. red.) - grzmi w jednym z komentarzy opublikowanych na Facebooku duchowny. To jednak nie koniec kontrowersji wokół kapłana. OMZRiK zwraca uwagę na niekonsekwencję w osądach "sługi bożego".

Strajk Kobiet jest niebezpieczny, jednak ksiądz nie widzi przeciwskazań do grupowych spotkań z wiernymi po mszach

Niestety niemogący sobie wyobrazić, iż ciąża nie zawsze jest wyborem kobiety, a procent wykorzystywanych seksualnie kobiet jest przerażający. Według raportu dotyczącego przemocy wobec kobiet na poziomie Unii Europejskiej, opublikowanego przez European Union Agency for Fundamental Rights, który dostępny jest w internecie, jednoznacznie wynika, że aż "jedna na trzy kobiety (33%) doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej po ukończeniu 15. roku życia". 

OMZRiK w przypadku wrocławskiego duchownego zwraca uwagę na dwa wykluczające się posty. Zapewne w opinii księdza, ten zachęcający do udziału w mszy świętej oraz spotkania się "przy kompocie" jest już uzasadniony, gdyż dotyczy kwestii jego parafii. Nieustanne komunikaty sanepidu na temat poszukiwań wiernych uczestniczących w mszach - lawina tego typu komunikatów była codziennością w czasie wiosennej fali zachorowań - nie są dla księdza wystarczającym dowodem na niebezpieczeństwo takich spotkań. 

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Popularny bank z ważnym apelem do klientów. Nawet się nie zorientujesz jak zabiorą wszystkie pieniądze
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Dwa zestawione ze sobą posty to niemal idealny przykład definicji podwójnych standardów. Ksiądz Grzegorz widzi ogromne zagrożenie w Strajku Kobiet, wskazując, że "człowiek stał się narzędziem diabła" i punktując, że "Bóg na wszystko patrzy", a takie zachowanie w dobie pandemii jest nieodpowiedzialne. Niemniej trzy dni wcześniej, 16 listopada przekonywał parafian, aby nie "bali się chodzić do świątyni", gdyż "Bóg jest zawsze otwarty".

Największe oburzenie w zestawieniu tych dwóch postów, z 19 oraz 16 listopada, wywołało zaproszenie na spotkanie, jakie ksiądz wystosował do wiernych. Wydaje się, że to o czym mówi ksiądz, zaprzecza późniejszym grzmieniu o niebezpieczeństwie epidemiologicznym w związku ze strajkami przeciw ograniczaniu praw człowieka w Polsce.

Podwójne standardy w wypowiedzi księdza

Mąż Anny Dymnej o krok od śmierci. Aktorka trwa przy ukochanymMąż Anny Dymnej o krok od śmierci. Aktorka trwa przy ukochanymCzytaj dalej

Wydaje się, że duszpasterz dawno już przestał zwracać uwagę na racjonalne fakty płynące ze świat nauki. Oczywiście nikt nie podważa faktu, iż gromadzenie się stwarza zagrożenie w czasie epidemii, jednak wybiórcze traktowanie faktów naukowych nie może być usprawiedliwione wiarą. 

- W najbliższą środę po lekcji studentów zapraszamy na ciepły kompot do plebanii - przekazał w poście na Facebooku hierarcha. Wątpliwe jest, iż duchowny wypracował tak bezpieczny system wydawania kompotu grupie ludzi stłoczonych w starym budynku, iż ryzyko zakażenia się jest małe, lub nie istnieje. Wypowiedzi księdza są szkodliwe i są przejawem jawnej ignorancji duchownego. Trudno zrozumieć, jak teoretycznie wykształcona osoba może wypowiadać się publicznie w taki sposób. 

Źródło: Facebook.com @osrodek.monitorowania / EUROPEAN UNION AGENCY FOR FUNDAMENTAL RIGHTS fra.europa.eu

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. WHO wydało nowe zalecenia. Każdy pacjent z dusznościami powinien je znać
  2. Często pijesz sok jabłkowy? Możesz się zdziwić odkrywając jakie ma właściwości
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos. Zła wiadomość dla Polaków na sezon zimowy, chodzi o hotele
  7. Rozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenie