Ksiądz. Źródło: Wikipedia/Tobiii - Own Work, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Wnętrze_kościoła_św._Antoniego_Padewskiego_w_Ostrowie_Wlkp.JPGŹródło: Źródło: Wikipedia/Tobiii - Own Work, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Wnętrze_kościoła_św._Antoniego_Padewskiego_w_Ostrowie_Wlkp.JPG
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 26 Stycznia 2021

Proboszcz przymuszał nastolatków do podpisania dokumentu, grożąc odmową bierzmowania. Jest stanowisko kurii

Przed bierzmowaniem ksiądz przekazał dzieciom specjalne deklaracje, wymagające odcięcia się od działań Strajku Kobiet. Duchowny z Ropicy Polskiej trafił na nagłówki największych mediów. Kuria właśnie wydała stanowisko w sprawie. Konsekwencji nie będzie.

  • Do incydentu doszło 25 stycznia w Ropicy Polskiej. "Oświadczam, że nie popieram tzw. strajku kobiet" - czytamy deklaracji
  • W wyniku licznych zapytań oraz oburzenia głos w sprawie zabrała kura. Hierarchowie z uznaniem patrzą na zaangażowanie duchownego
  • Wcześniej ksiądz odmawiał komentowania sprawy. Za brak podpisu pod dokumentem miało grozić niedopuszczenie do bierzmowania

Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. strajku kobiet, czytamy w oświadczeniu, które otrzymali uczniowie planujący przystąpić do sakramentu bierzmowania.

Przed bierzmowaniem ksiądz przekazał dzieciom specjalne deklaracje. Dziś kuria zajęła stanowisko w sprawie

Ropica Polska jest niewielką miejscowością, leżącą na terenie województwa małopolskiego. To właśnie tam ksiądz przekazał trzem osobom dokument, wymagający odcięcia się od protestów Strajku Kobiet. Kontakt z duszpasterzem nawiązali dziennikarze "Onetu", jednak kapłan udziela informacji jedynie katolickiej prasie.

Wierni zostali także zobowiązani do usunięcia z mediów społecznościowych wszelkich treści, które mogą wskazywać na sympatię lub poparcie dla działań środowiska feministycznego. Niezbędne ma być też wyznaczenie terminu, w którym podjęte zostanie wykasowanie wpisów. 

Czy od poniedziałku część obostrzeń może zostać zniesiona? Minister zdrowia ujawnił, co będzie rekomendowałCzy od poniedziałku część obostrzeń może zostać zniesiona? Minister zdrowia ujawnił, co będzie rekomendowałCzytaj dalej

Do aktu dołączono także wzmiankę o przebaczeniu. "Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego być dzielnym świadkiem i apostołem Chrystusa, Pana mojego"  - czytamy.

W wyniku pytań oraz wątpliwości opinii publicznej, głos w sprawie zabrała kuria, nadzorująca świadczenie posługi kapłańskiej w Ropicach Polskich. Hierarchowie poinformowali, że sakrament mogą przyjąć jedynie osoby akceptujące zasady moralności, a także wiary rzymskokatolickiej.

Podkreślono także, że ksiądz proboszcz jest bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowanie młodzieży do bierzmowania. "Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem" - czytamy w komunikacie. 

Działania duchownego miały, według duszpasterzy, wspomóc dzieci w świadomym przystąpieniu do sakramentu. 

"Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie" - dodawali przedstawiciele kurii. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Onet/WTV]