Ksiądz - pedofil nie jest jedynie polskim problemem (zdjęcie ilustrujące). pickpik.com
Źródło: pickpik.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Lutego 2020

Diecezja ogłosiła bankructwo przez odszkodowania dla ofiar pedofilii. Pierwszy przypadek w historii

Ksiądz oskarżany o czyny pedofilskie nie jest problemem jedynie polskiego Kościoła. Ze skutkami pedofilii wśród duchownych walczy diecezja Harrisburga w Pensylwanii. Według amerykańskich mediów grozi jej konieczność wypłaty milionowych odszkodowań.

Pensylwańska diecezja złożyła wniosek o bankructwo. To efekt wielomilionowych odszkodowań, jakie grożą jej za przestępstwa seksualne księży popełniane wobec nieletnich.

Portal dziennik.pl, przytaczając słowa amerykańskiej telewizji Fox News, podaje, że według prawnika reprezentującego diecezję ogłozenie przez nią bankructwa jest konieczne, by mogła kontynuować swoją działalność.

Nagranie chwyta za serce. Efekty znęcania się nad 9-letnim chłopcemNagranie chwyta za serce. Efekty znęcania się nad 9-letnim chłopcemCzytaj dalej

Ksiądz pedofil i milionowe odszkodowania

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie

Z informacji przekazanych przez FOX News wynika, że biskupstwo w Pensywalnii może być zmuszone do wypłaty nawet setki nowych odszkodowań z powodu czynów pedofilskich popełnianych przez księży. Zapobiec temu ma ogłoszenie upadłości.

Diecezja na ten moment wypłaciła już kilkanaście milionów dolarów odszkodowań (mowa o ponad 100 przypadkach nadużyć natury seksualnej). Według reprezentanta ofiar decyzja o ogłoszeniu bankructwa może być próbą uniknięcia odpowiedzialności.

– Nie mamy innej drogi dla zapewnienia przyszłości naszej diecezji niż ogłoszenie bankructwa – twierdzi biskup Harrisburga Ronald Gainer

Dziennik.pl przytacza dane, według których w Pensylwanii o przestępstwa seksualne oskarżono już 301 katolickich duchownych.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zabrakło naprawdę niewiele. Trzech Polaków w pierwszej dziesiątce, dziękujemy za walkę

2. Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domach

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Gigantyczny chaos za granicą. Są ofiary śmiertelne, 100 osób rannych, 200 zniszczonych samochodów