Ksiądz Janusz Chyła często wyraża swoje poglądy na Twitterze. Słynny proboszcz postanowił skomentować również Strajk Kobiet.. Twitter/Janusz1967
Źródło: Twitter/Janusz1967
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 20 Listopada 2020

"Nie idźcie do komunii". Ksiądz nie chce, aby sakrament przyjmowały osoby, które brały udział w protestach

Ksiądz Janusz Chyła jest proboszczem parafii w Chojnicach, ale też katolicką osobowością medialną. Wypowiadał się w różnych kwestiach, a teraz postanowił zabrać również głos w sprawie Strajku Kobiet. Jego zdaniem osoby popierające protesty nie powinny przystępować do komunii. Reakcja internautów była natychmiastowa i ostra.

Twitterujący ksiądz mógł zobaczyć, jak oburzeni obserwujący komentują jego wpis.

Czy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragicznaCzy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragicznaCzytaj dalej

Twitterowe wojaże księdza Chyły

Od długiego czasu ksiądz Janusz Chyła, proboszcz z pomorskich Chojnic, często udziela się na Twitterze. Za swoich obserwujących odprawia nawet msze - za każdym razem, gdy zyskuje 1000 kolejnych, a obserwuje go już prawie 30 000 użytkowników Twittera. W swoich wpisach ksiądz skupia się głównie na tematyce związanej z Kościołem, poruszając często kontrowersyjne kwestie, które dzielą wiernych.

Ksiądz Chyła jest ponadto doktorem teologii i wykłada teologię dogmatyczną w Pelplinie. Napisał również cztery książki, z czego jedna bezpośrednio dotyczy jego aktywności w mediach społecznościowych - "Ewangelia na Twitterze".

Od dłuższego czasu jest również w konflikcie z burmistrzem Chojnic, Arseniuszem Finisterem, za wpis, w którym twierdził, że włodarz miasta nie jest godzien nosić krzyża na corocznej drodze krzyżowej, która szła ulicami miasta, bo popiera in vitro (miasto refunduje w części ten zabieg).

Tym razem zamieścił na swoim profilu wiele mówiący wpis dot. katolików, którzy popierają protesty Strajku Kobiet.

Michał Szpak ostrzega. Padł ofiarą oszustów, muszą zainterweniować służbyMichał Szpak ostrzega. Padł ofiarą oszustów, muszą zainterweniować służbyCzytaj dalej

- "Wzywam wszystkich katolików, którzy poparli (także w internecie) hasła Strajk Kobiet do uznania nauczania Kościoła w kwestii ochrony ludzkiego życia. Proszę Was, abyście nie przystępowali do Komunii Świętej zanim to się stanie" - możemy przeczytać na jego profilu.

"Z przyjemnością nie przystąpimy do komunii"

Na odpowiedź pod kontrowersyjnym wpisem nie trzeba było długo czekać. Już niedługo pojawiły się pod nim dosłownie tysiące komentarzy, a w bardzo wielu z nich użytkownicy Twittera otwarcie krytykowali księdza.

- "Ja zaś wzywam wszystkich księży do uznania nauczania Kościoła w kwestii celibatu. Do powstrzymania się od pouczania innych, zanim to się stanie. Chciałabym, aby księża zaprzestali także molestowania dzieci lub ukrywania pedofilii. Nie przystępujcie do Komunii, zanim to się stanie" - napisała jedna z użytkowniczek, parafrazując wpis księdza.

- "Jasne, ale pedofile mogą przyjmować komunie, a nawet odprawiać msze" - pisała inna.

Odpowiedzi było jednak więcej i większość wytykała hipokryzję dotyczącą kwestii pedofilii w Kościele, która ostatnio jest nieco przykrywana przez działania Strajku Kobiet lub określana jako atak na Kościół (w takich słowach ujął to m. in. Tadeusz Rydzyk, odnosząc się do kwestii kardynała Dziwisza):

Monika Olejnik musiała przerywać swojej rozmówczyni. Ostre spięcie w Monika Olejnik musiała przerywać swojej rozmówczyni. Ostre spięcie w "Kropce nad i"Czytaj dalej

"Z przyjemnością nie przystąpimy do komunii”, „Wiem, że Kościół broni swoich wartości i naucza o tym co dobre. Czy jednak wpis Księdza jest odpowiedni??? Czy nie zawiera treści prowokacyjnych???”, „Wzywam każdego księdza, który milczy w sprawie pedofilii w kościele, udając, że nie ma problemu, do autosuspensy!", „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”, „Wytłumacz mi, Kapłanie, jak zasypiasz z myślą, że Twoi współbracia wbijają w konfesjonale w poczucie winy nastoletnich za >>nieczystość<<, następnie dokonują aktu gwałtu na małoletnim, a potem biorą Hostię do rąk. Jak z tym śpisz? Jak z tym żyjesz? Bo ja nie mogę z tym wytrzymać...”

Agresja wobec kapłanów?

Parę dni wcześniej w Chojnicach środowiska katolickie wystosowały apel odnoszący się do protestów. Ksiądz Chyła poinformował o tym na Twitterze i udostępnił pismo:

- "Od kilku tygodni mamy w Polsce do czynienia z eskalacją postaw skierowanych przeciwko człowiekowi, którego życie na etapie prenatalnym gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października potwierdzające to prawo, potraktowano jako pretekst do walki z rządem oraz domagania się >>aborcji na żądanie<<. Wulgaryzm języka stosowany przez osoby demonstrujące rozlał się w mediach społecznościowych i na ulicach naszych miast. Środowiska liberalno-lewicowe do protestu pod hasłem >>praw kobiet<< zmobilizowały nawet dzieci i młodzież, której wychowanie w duchu szacunku dla ludzkiego życia, także osób niepełnosprawnych, wszystkim nam winno leżeć na sercu. Domagamy się od demonstrujących uszanowania decyzji Trybunału Konstytucyjnego i zaprzestania agresji wobec osób wierzących, w tym kapłanów" - możemy przeczytać.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. WHO wskazało, co należy zrobić, aby lockdown nie był koniecznością. Mocna teza organizacji
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Apel podpisali m. in. przedstawiciele Rodziny Radia Maryja, Akcji Katolickiej, Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego i Rycerzy Kolumba.

Niedługo po tym apelu nieznane osoby w Międzynarodowy Dzień Tolerancji przypadający na 16 listopada, napisały kredą na murze kościoła parafialnego ks. Chyły "Prawa kobiet", namalowały znaki graficzne Strajku, a także napisały na chodniku: "Lepiej zajmijcie się pedofilami niż naszymi macicami”.

źródło: [dziennikbaltycki.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające wyznanie pielęgniarki. Obnażyła problemy, z którymi muszą się borykać każdego dnia
  2. Pogromca tłuszczu, kilogramy same znikają, a wystarczy pić go raz dziennie. Imbir z 2 dodatkami sprawi, że odchudzanie będzie czystą przyjemnością
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Gigantyczna blizna na głowie mogła wywoływać ciarki. Cejrowski zdradził kiedyś tajemnicę o swoim ojcu, trudno uwierzyć
  7. Niespodziewana oferta w Biedronce. Do sprzedaży trafi nowoczesny sprzęt do sprzątania